16. 8. 2022
Odziv SŽ-Potniški promet, d. o. o.
Pogoji prevoza potnikov z vlaki Slovenskih železnic so določeni v sledečih predpisih:
-
Potniška tarifa (ST 700.01),
-
Zakon o železniškem prometu (ZZelP),
-
Zakon o prevoznih pogodbah v železniškem prometu (ZPPŽP),
-
Pravilnik o notranjem redu na železnici,
-
Uredba (ES) št. 1371/2007 Evropskega Parlamenta in Sveta o pravicah in obveznostih potnikov v
-
železniškem prometu,
-
Uredba o izvajanju Uredbe (ES) o pravicah in obveznostih potnikov v železniškem prometu,
-
Splošni pogoji prevoza potnikov po železnici (GCC- CIV/PRR).
V skladu s 406. tč. Potniške tarife (I. del Prevozni pogoji) se lahko iz potovanja izključijo alkoholizirane osebe in osebe, ki s svojim obnašanjem vznemirjajo druge potnike, če na opozorilo osebja za spremljavo vlakov ne prenehajo s takim obnašanjem. V primeru, da je v sestavi vlaka vagon z bifejem se, v skladu z 4. odst. 11. čl. Pravilnika o notranjem redu na železnici, vinjenim potnikom ne smejo prodajati alkoholne pijače. Osebje za spremljavo vlakov (vlakovodja, vodja vlaka, sprevodnik) se v sklopu rednega strokovnega izpopolnjevanja usposabljajo tudi, kako ravnati v kritičnih situacijah, do katerih prihaja v vlakih, seveda tudi zaradi uporabe alkoholnih pijač potnikov v vlakih.
Glede na to, da uporaba alkohola v vlakih ni prisotna v tolikšni meri, da bi bilo to moteče za ostale potnike ali bi ogrožalo varnost potnikov in osebja, smo mnenja, da dodatne prepovedi v zvezi uživanja alkohola v vlakih niso potrebne. V primeru večjih odstopanj od predpisanega so za vzdrževanje notranjega reda na železnici zadolženi vsi delavci, imetniki službene izkaznice, med katere sodi tudi osebje za spremljavo vlakov. Pri izvajanju notranjega reda na železnici pooblaščeni železniški delavci ukrepajo v skladu z Navodilom o prevozu potnikov 121 in Navodilom za vzdrževanje notranjega reda na železnici 932.
Odziv Ministrstva za zdravje
Uživanje alkoholnih pijač na javnih mestih ter javnih prevoznih sredstvih v Sloveniji ni prepovedano.
Odklonska ravnanja glede uživanja alkoholnih pijač so lahko predmet Zakona o varstvu javnega reda in miru ter internih pravil in navodil, ki jih (lahko) sprejme vsak ponudnik javnih prevozov oziroma odlokov, ki jih sprejme vsaka občina na svojem območju.
Kako strokoven odgovor, en kup pisarije povedanega nič razen tega, da pijanc, ki pije pred otroki ni moteč faktor oz. slab vzgled.
Bolje, da se ne odzovete, kot pa s takšnim nakladanjem. Niste dojeli kaj je izpostavil atvtor?
Citiram: "stari pijanci, ki na nabito polnem vlaku, kar pred otroci odprejo pivo in ga spijejo. Seveda vmes polijejo in brez izjeme zasmradijo cel vlak."
A ni to samo po sebi moteče, in po 4. odstavku 11. člena Pravilnika... primerno da se ukrepa? V istem šusu ste še napisali, da imate usposobljen kader tudi za te primere, torej v čem je težava?
Taki nakaldači bi morali nakladati premog, gramoz etc. to bi bilo pa vrhunsko porabljanje talenta.
Ni vsak pijanec, ki popije pivo. In zakaj se lahko vsi sprehajajo po vlaku s steklenicami vode z okusom ledenim čajem, ki polit po sedežih pušča lapljivi sladkor...
Ajde da vidimo kaj poreče vlada na to.
tak predlog je za na medover.net
SŽ imajo določilo v tem smislu - piše na tisti tabli v vlaku.
Sprevodniki pa se najbrž izogibajo konfliktom.
Predlog najbrž ni za VLADO?
Se pravi zaradi par starih pijancev, bi ti vsem prepovedal pitje na javnem prevozu?