Pogrebnina
Ne vem, če se je ob priliki ukinitve plačila pogrebnine s strani občine oz. države zakonodajalec zavedal, da strošek zajamčene neto plače dosega le 70% stroška pogrebnine.
Res je, da zakon sicer predvideva solidarnostno pomoč v primeru, če pokojnikovi sorodniki ne razpolagajo s potrebnimi sredstvi, kar morajo le-ti seveda dokazati z ustrezno dokumentacijo. Do sem vse lepo in prav, vendar ali je ob tem zakonodajalec pomislil, da:
• zajamčena plača dosega (naj bi) le višino stroškov, ki naj bi posamezniku zagotavljala osnovne pogoje življenja brez upoštevanja reproduktivnih potreb
• taka zajamčena plača lahko pravzaprav pomeni sužnjelastniško razmerje, saj je v ne tako daljni preteklosti lastnik sužnja zagotavljal pravzaprav iste pogoje za svojega sužnja, da je le-ta lahko izvajal odrejena dela
• morajo pokojnikovi sorodniki poleg verjetno predhodno dokaj omejenega življenjskega standarda pokojnika (in lahko tudi sorodnikov) ter skrajno neprimernega termina (žalovanje, pogreb,…) podajati vloge na pristojne organe in s tem poleg vsega še dokazovati, da so reveži.
Žalostno je, da državljani R Slovenije z minimalno (in tudi nekoliko večjo) neto plačo mesečno ne zaslužijo niti toliko, da bi bili primerno pokopani, saj je to za njih očitno dražje kot samo življenje.
Predlagam vladi, da ponovno uvede strošek osnovnega pokopa z žaro v breme države oz. občine. Pri tem tudi predlagam, da se povrnitev stroškov pogreba ne nanaša na morebitne cenzuse osebnih dohodkov, saj bi s tem ponovno posegli na področje dokazovanja revščine.
In še mimogrede: v letu Covida 19 je bilo v R Sloveniji cca 24.000 smrti, kar predstavlja cca 24 Mio €, ampak razporejenih preko celega leta.
Žal niti Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, niti sodelujoči komentatorji niso razumeli bistva predloga.
www.pogreb-ni-tabu.si/2011/07/ukinitev-ali-omejitev-pogrebnin-in-posmrtnin/
7. Pogrebnina
18. člen
Ob smrti vojnega veterana iz prejšnjega člena ima oseba, ki oskrbi pogreb, ne glede na tretji odstavek 6. člena tega zakona pravico do pogrebnine v višini trikratnega zneska osnove, veljavne na dan smrti vojnega veterana, vendar največ do zneska dejanskih stroškov pogreba.
Osebi iz prejšnjega odstavka, ki ima pravico do pogrebnine po predpisih o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, gre pravica do pogrebnine v višini razlike med pogrebnino, določeno v prvem odstavku tega člena, in pogrebnino po predpisih o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
www.zale.si/sl/grobovi/najemna-razmerja/grobnina/
Koliko stanejo pogrebi v Sloveniji?
cekin.si/novice/stroski-pogreba.html
Kaj je pogrebnina in kaj posmrtnina? Kdo je upravičen do te pomoči?
cekin.si/koristno/pogrebnina-in-posmrtnina.html
Pogrebnina je denarni prejemek, namenjen za pomoč pri kritju stroškov pogreba družinskega člana. Gre izredno denarno socialno pomoč, s katero lahko plačate le stroške pogreba.
Posmrtnina pa je denarni prejemek, namenjen finančni pomoči svojcem umrlega. V tem primeru pa gre za enkratno izredno denarno socialno pomoč.
Konec obravnave podanega predloga pod nazivom "Pogrebnina" je bil 5.7.2022.
Po skoraj dveh letih (6.3.2024) je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport podalo odgovor, ki ni odgovor na podani predlog, ampak je prepis dejstev, ki so navedena v omenjeni pobudi s predlogom za spremembo.
Odgovor na podani predlog ni bil podan.
www.zurnal24.si/slovenija/tak-nacin-pogreba-je-pri-nas-vse-bolj-priljubljen-417758
Preverili smo, kako je v različnih občinah po Sloveniji priljubljen raztros pepela in koliko znaša cena le-tega.
Pogrebi so ubistvu neke vrste prevara.
Najbolj logično in poceni bi bilo vse kremirat.
Vaš odgovor ni pomagal rešiti predlaganega problema. Umrli bomo vsi, kdaj, še ne vemo. Problema ne želim rešiti.
Jaz sem za to, da se pogrebe kot so trenutno ukine in vse skuri za minimalni strošek.
Ni nobenega razloga, da se trupla ne bi dalo sežgat za max 100 eur.
predlagam.vladi.si/predlog/10122