19. 9. 2023
Odziv Ministrstva za zdravje
Z Resolucijo o nacionalnem programu duševnega zdravja 2018 – 2028 (Uradni list RS, št. 24/18) je bila nadgrajena mreža razvojnih ambulant in je postala enotna vstopna točka za obravnavo otrok in mladostnikov z razvojnimi motnjami z vključeno mrežo multidisciplinarnih Centrov za celostno obravnavo otrok in mladostnikov z razvojnimi motnjami (CZO v nadaljevanju). CZO omogočajo celostno zgodnjo obravnavo otrok z razvojno nevrološkimi težavami, neznačilnim in pomanjkljivim razvojem, nenormalno nevrološko simptomatiko, disharmoničnim razvojem, ter senzornimi ali drugimi okvarami v skladu z Zakonom o celostni zgodnji obravnavi predšolskih otrok s posebnimi potrebami (Uradni list RS, št. 41/17). Zgodnje obravnave so stroškovno učinkovite in preprečujejo tudi zaplete in posledice ter razvoj komorbidnih duševnih motenj.
Zavedamo se, da je potrebno tudi potrebe mladostnikov in odraslih s spektroavtistično motnjo nasloviti celostno, zato Ministrstvo za zdravje v okviru rednih javnih razpisov za programe varovanja in krepitev zdravja sofinancira programe nevladnih organizacij, ki so namenjeni tej populaciji.
Tako je Ministrstvo za zdravje v obdobju od 2019 do 2022 sofinanciralo dejavnosti Društva za pomoč mladostnikom in odraslim s spektroavtistično motnjo (SAM); Društva ASPI. Društvo izvaja celostni program pomoči družinam z avtizmom, ki vključuje psihosocialno pomoč odraslim z avtizmom in njihovim družinam, izobraževanja in usposabljanja strokovnih delavcev, s ciljem zagotavljanja večje socialne vključenosti te ranljive skupine. Omenjeno Društvo je tudi član Zveze NVO za avtizem Slovenije, ki združuje skupaj več kot deset nevladnih organizacij na tem področju in s sofinanciranjem Ministrstva za zdravje izvaja program z naslovom »Avtizem SAM z drugimi III«.
Sofinanciramo tudi program Inštituta za avtizem, zavoda za razvojno medicino, Ljubljana z naslovom »Več zdravja za družine otrok in mladostnikov z avtizmom – VITA«, kjer so aktivnosti usmerjene v opolnomočenje staršev in krepitev njihovega duševnega zdravja ter posredno duševnega zdravja otrok in mladostnikov z avtistično motnjo. Program vključuje podporne skupine za starše otrok in skupine za starše mladostnikov ter podporne skupine za študente s posebnimi potrebami, potekajo pa tudi izobraževanja za visokošolske učitelje za delo s študenti s posebnimi potrebami.
Ministrstvo za zdravje dejavnost omenjenih nevladnih organizacij sofinancira do leta 2025.
Z boljše naslavljanje te problematike v okviru sistema zdravstvenega varstva bomo predlagali Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje, ki koordinira mrežo služb za duševno zdravje na primarni ravni zdravstvenega varstva, točneje mrežo Centrov za duševno zdravje odraslih, da pripravi dodatno izobraževanje strokovnih delavcev za diagnosticiranje omenjene motnje.
Zahvaljujemo se vam za posredovani predlog in izraženo skrb za ranljivo skupino mladostnikov in odraslih s spektroavtistično motnjo.