Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Obvezne volitve/udeležba na referendumih...

494 OGLEDOV 19 KOMENTARJEV

Zaradi nizke volilne udeležbe predlagam denarno kazen za osebe, ki se ne udeležijo volitev. Načinov za udeležbo na volitvah je veliko (prek pošte, predčasno glasovanje...). Če ti nobena opcija ni všeč lahko oddaš neveljavno glasovnico. Sistem beleženja kdo se je volitev udeležil, pa tako ali tako imamo. S tem bi ljudje bili bolj politično angažirani in se bolj poglobili v programe strank. Kot so nas učili pri državljanski vzgoji imamo pravice in dolžnosti, mislim, da bi morala biti udeležba na volitvah/referendumih naša dolžnost.

21 glasov

30 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 27 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T tuna88 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • v verso verso

    Odličen predlog. Nekatere države imajo to že urejeno.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Demokracija, NE strankokracija!

    Strankokracija, ki jo imamo je preživeta in nedemokratična! V sedanji strankokraciji, ki NI demokracija, moramo izvoliti eno stranko, četudi se ne strinjamo z njenim programom v celoti, pa še ta gre v koalicijo in s tem nekatere rešitve problemov ki so nam blizu, ostanejo neuresničene.

    Zato potrebujemo drugačen način uveljavljanja volje ljudstva, tak, ki je dejansko demokratičen. To je, da glasujejo med ponujenimi in različnimi rešitvami družbenih problemov, neglede na to kdo jih predlaga, bodisi neka stranka, druga stranka, del stroke, del druge stroke, društvo, skupina podobno mislečih ali zgolj posameznik.

    Tako bi državljani vodili državo, se odločali o lastnih življenjih, ne pa to prepuščali nekaj posameznikom v neki stranki ali koaliciji, ki za 4 leta upravlja naša življenja.

    Polnoletnemu državljanu bi moralo biti zagotovljeno, da se odloča med različnimi družbenimi predlogi o reševanju družbenih problemov, in šele to bi bila dejanska demokracija. Takšno voljo državljanov bi uveljavljali z elektronsko participacijo in neposredno demokracijo.

    Možno bi bilo tudi prek rednih (4 x letno) referendumov (sistem, ki ga izvaja Švica).

    Zatorej vzdrževanje sedanjega sistema strankokracije, nadaljuje vsiljevanje volje strank, koalicij, politikov in posameznikov proti volji večine ljudi, v odnosu do različnih okoliščin, zato se strankokracija mora končati!

    Potrebno je zahtevati, da se strankam ukine moč odločanja nad voljo ljudstva, ter se uvede neposredno demokracijo z elektronsko participacijo. Stranke lahko ostanejo zgolj izvajalci volje večine, ki se jih lahko zamenja kadarkoli, hkrati bi morale delovati izključno in v celoti transparentno, da bi lahko vsak državljan vedel kaj in kako počne izvajalec volje ljudstva.

    S podpiranjem strankokracije zgolj podaljšujemo njen obstoj in nedemokracijo.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • G Gpezdirc

    Kje pa zivimo da mora biti obvezno...je pa res da neglede koga volimo je ena sama nesnaga v ozadju..

  • B BlK

    Odlično, več tisoč evrov kazni za neudeležbo. In naslednji predlog bo kaj, odvzem celotnega premoženja, če obkrožiš napačno opcijo?

    Nikoli vas ne bom razumel, kaj vam mora hoditi po glavi, da si tako zelo želite kazni in še več kazni. Vam je prelepo v življenju?

  • m md

    Spoštovani,

    nekaj čez 20 držav na svetu ima obvezne volitve ali bolje obvezno volilno udeležbo. Na dan volitev moraš na volišče, da se registriraš, glas pa ti ni treba oddat - tako je npr. v Belgiji (https://www.worldatlas.com/articles/countries-with-mandatory-voting.html). Gre namreč za tajnost volitev in ti glasovnice nihče nima pravice pogledati. Lahko sploh ne greš glasovat, lahko oddaš prazno glasovnic, lahko vse prekrižaš ...

    Npr. Avstralija je uvedla obvezne volitve (ali bolje obvezno volilno udeležbo) leta 1924 in res je udeležba narasla iz 60 % na 91 % (https://www.thoughtco.com/compulsory-voting-1435409). Ampak, kot pišejo na spletni strani to pomeni več dela s praznimi in neveljavnimi glasovnicami, glasovanje ljudi, ki jih vse skupaj prav nič ne zanima in v imenu demokracije siliti ljudi v nekaj. Pri čemer so vedno izjeme (npr. bolni) in rabiš ljudi, da preverjajo, kod je bil "upravičeno odsoten".

    Po drugi strani pa gre za dolžnost (kot je obvezno izobraževanje, plačevanje davkov itd.), energija se vlaga v politične programe, ne pa privabljanje volilcev na volišča ipd. (isti vir).

    lep pozdrav

  • R RubiBubi

    Se strinjam! Če že imamo privilegij pri soustvarjanju družbe, države..., dajmo to spoštovati vsaj s tem, da se prikažemo na volitvah. Če lahko to izvede npr. Avstralija, bi lahko tudi v naši mičkeni Sloveniji začeli potiskati državljane, da sodelujejo pri odločanju o takšnih in drugačnih vprašanjih. V Avstraliji je volilna udeležba nad 90%, prav tako se je v Belgiji zaradi obvezne volilne udeležbe absentizem na voliščih zmanjšal na samo 6% (prej 30%). Pa definitivno bi morala Slovenija začeti razmišljati o e-volitvah, ampak to je že druga tema.

  • 5 5r

    Če se ne udeležim ali v kolikor prečrtam listič je vseeno, le da v drugem primeru delam gužvo sebi (vsaj ne-ekonomično in ne-ekološko) in drugim (štetje neveljavnih glasov itd.). Za doseganje vašega cilja bi trebali preprečit oz. prepovedat oddajo neveljvne glasovnice. Kar bi blo malo težje, a bi šlo z kakšno drugo metodo, z obkroževanjem verjetno ne.

  • a andrejček

    bedast predlog, zakaj me bi kdo silil in tratil moj čas če me nekaj ne mika? Diktatorski predlog

  • M Maj

    Doda naj se raje možnost glasovanja preko interneta z digitalnim potrdilom.

    Vsaj 5% višja volilna udeležba bi bila že samo zaradi tega, ker bi ljudje lahko volili od doma.

    Ponavadi na volišču sedi kak sosed, ki ga nihče ne more videti in raje ne gredo na volitve, kot pa, da bi šli njega gledat na volišče.

    • t tuna88

      S tem da glasujes z digitalnim potrdilom sicer odvzames volilno anonimnost oz. Potrebuješ third party ustanovo, ki bi glasove anonimizirala.

      Se pa sicer zelo strinjam z uvedbo glasovanja preko spleta, ne vem pa če je Slovenija pripravljena na to. (Glede na to kaj se je dogajajo z e-naročanjem na upravne enote...)

      Ob primernem sistemu (tajnost, anonimnost, varnost) pa bi bile spletne volitve gotovo top.

      • m md

        Če uporabimo digitalno potrdilo za identifikacijo volilca je isto kot uporabiti osebno izkaznico, ko pridem na volišče. Ko pa pri i-volitvah oddajate glas, pa se le-ta zašifrira z javnim ključem volilnega strežnika/komisije in samo oni so tisti, ki lahko glas vidijo. Ker se uporablja sistem dvojne ovojnice, pa se identiteta volilca najprej preveri in potem odstrani, tako da tisti, ki štejejo glasove ne vedo, kdo je glas oddal - www.venice.coe.int/files/13EMB/13EMB_Priit_Vinkel.pdf

  • A Aljo

    Vidim glasove proti...seveda je pripadnikom sđs v interesu, da samo oni volijo. HOUGH govoril sem.

  • z znalček

    Ja in še kazen za tistega, ki ne bo volil Janše.

    • t tuna88

      Nihče ni omenjal nobene stranke, zato se mi zdi komentar nepotreben.

      Če bi se volilci, ki sedaj ne udeležujejo volitev morali poglobiti koga obkrožiti bi bilo to koristno.

    • A Aljo

      Čisto mimo! Če bi bilo na volitvah 95% Slovencev janša ne bi imel za burek, razen če bi ga sam spekel. To pa menda zna.

  • o obhodnik

    podpiram v smislu dopolnitve spodnjega komentarja.

    Volitve so pravica in ne dolžnost, žal nekateri tega ne doumejo, kaj je pravica in kaj dolžnost. večinoma ljudje reagirajo samo na pravice.

    ampak prav je da se ta pravica izkoristi, po drugi strani pa bi jaz dodoal še nekaj...te pravice bi malo omejil, na davkoplačevalce.

    nekdo na sociali in nekdo ki ni v sistemu davkoplačevalca, od koder se vse napaja, sploh nebi smel imeti pravice ali pa da omilim, preden me zbombardirajo protestniki.

    vski ki plačujejo davke in imajo iz tega naslova poravnane obveznosti, naj najm šteje glas za dva!

    potem se bom počutil da odločam o nečem, ne pa sedaj ko volijo vs kij jih premami vonj golaža in obljub, ali dobijo celo nadomestilo v obliki sendviča in ša kaj...

  • D Drzavljanka

    Kaj takega podprem, če se na volilni listič doda opcijo "nihče od naštetih" oziroma če neveljavne glasovnice ne bi bile izločene ampak da bi veljale kot "nihče od naštetih".

    • t tuna88

      Se strinjam z napisanim!

      Ali da bi neveljavne glasovnice štele ali da se doda možnost nihče.