Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Dokapitalizacija bank

5283 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Dokapitalizacija bank je v Sloveniji podobna "Kolumbovemu jajcu" .Gre za zvezo med krediti in težavo pridobitve poplačila le teh, to pa bi VLADA z pooblastili, ki jih ima preko svojih Organov lahko hitro uredila - ČE bi seveda hotela.

Naprimer : NLB naj v poplačilo kreditov ( MERKUR Kordež, SCT - Zidar, Itd. ) prenese lastnino podjetji v svojo - državno last- tudi vse kar so ti "gospodje" nagrabili zase in nimajo dokaza,da so res zaslužili. Tako bo NLB hitro zopet povsem likvidna in močna banka.V podjetja naj Ministrstvo za gospodarstvo - ali Vlada kdor ima tozadevno zakonito pristojnost imenuje nove direktorje in nadzornike, ki ne smejo biti prej v nobeni zavoženi firmi. Sočasno naj Vlada počisti z bančnimi direktorji,ki očitno živijo na račun podkupovanja tudi guvernerja Banke Slovenije, ki namesto ukrepanja meša meglo.

9 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR H Hinko MUROVEC 7 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 3. 2011

Odziv Ministrstva za finance

Ministrstvo za finance je pristojno za sistemsko ureditev področja bančništva, pri čemer je osnovni cilj temeljnega predpisa, to je Zakona o bančništvu, da banke vzpostavijo in uresničujejo trden in zanesljiv sistem upravljanja, ki je predpogoj za stabilen bančni sistem. Kar se tiče same politike odobravanja kreditov, je potrebno pojasniti, da Vlada RS nima pristojnosti, da bi neposredno nadzorovala posle posamezne banke. Nadzor nad bankami namreč opravlja Banka Slovenije, ki je neodvisna in pri opravljanju nalog ni vezana na sklepe, stališča in navodila državnih ali katerihkoli drugih organov. Iz navedenega izhaja tudi, da se Vlada RS ne more vpletati tudi v tisti del poslovne politike bank, ki se nanaša na odločitve v zvezi z načinom refinanciranja odobrenih kreditov. Glede predloga ukrepanja v smeri razrešitve direktorjev bank, je potrebno pojasniti, da za imenovanja in razrešitve članov uprav bank veljajo striktno določeni pogoji iz Zakona o bančništvu, katerih izpolnjevanje presoja Banka Slovenije, ki tudi izda dovoljenje za člana uprave oziroma le-tega odvzame. Kot že pojasnjeno, pa je Banka Slovenije samostojna in neodvisna institucija, ki ni vezana na navodila Vlade RS. Upoštevajoč omenjeno neodvisnost Vlada RS tudi nima pristojnosti, da bi se opredeljevala do ravnanj guvernerja Banke Slovenije.

Priloge:

Komentarji