Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

757 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Vlada naj pripravi širšo razpravo oz predlog za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Govori se že nekaj let o tem in nič, zato je čas za korak naprej.

52 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 26 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 442 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


12. 4. 2022

Odziv Ministrstva za zdravje

V preteklosti je bilo v različnih mandatih Vlade Republike Slovenije (RS) opravljenih precej naporov za odpravo oziroma preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja (DZZ).

Pri tem se je potrebno zavedati, da bi sama odprava DZZ pomenila izpad sredstev za zdravstvo v višini več kot 0,5 milijarde evrov, za katera je potrebno najti nadomestitev, sicer bi prišlo do krčenja košarice pravic. Kot možne nadomestitve je bilo predlaganih več opcij, kot na primer uvedba participacije, zvišanje prispevnih stopenj.

Narejenih je bilo že nekaj analiz glede DZZ, med drugim je bilo to področje tudi predmet analize WHO leta 2016, ki je pokazala, da je sistem financiranja v RS dober, tako glede pravičnosti kot tudi  glede dostopnosti.  Na DZZ,  ki dosega skoraj univerzalno vključenost, se je v času krize prenesel določen del zdravstvenih  izdatkov,  kar  je  zagotovilo,  da  skoraj nobeno gospodinjstvo ni bilo izpostavljeno izdatno visokim plačilom iz žepa.  Kot slabost DZZ je bila ugotovljena regresivnost premij za DZZ.  Glede reševanja problematike DZZ je WHO predlagal štiri rešitve: boljša regulacija in nadzor nad DPZZ z uvedbo minimalnega škodnega količnika ter okrepitvijo sistema izravnalnih shem, zbiranje sredstev DZZ z javno obvezno dajatvijo namesto s premijami, opuščanje doplačil, kar bi pomenilo krčenje košarice, ter predlog, kjer se odnos med obveznim in dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem ne bi spremenil.

V istem obdobju je bila predlagana tudi sprememba sistemskega zakona, to je Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki je predvidela ukinitev DZZ in nadomestitev virov iz tega naslova z uvedbo obvezne dajatve zavarovancev, ki bi skupaj z OZZ predstavljala zadosten vir za financiranje pravic brez krčenja košarice.

Kot navedeno, bi zgolj ukinitev DZZ povzročila velik izpad prihodkov za zdravstveni sistem, zato je ob morebitni ukinitvi DZZ, kot ga predlagate, potrebno poiskati ustrezen nadomestni vir, kar je stvar sistemskih sprememb, pri katerih je potreben širši družbeni in politični konsenz.

Komentarji