22. 2. 2022
Odziv Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) in Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP)
Kratka analiza ureditve zadeve
Veterinarski predpisi, natančneje Zakon o zaščiti živali (Uradni list RS, št. 38/13, uradno prečiščeno besedilo, 21/18-ZNOrg, 91/20 in 159/21) v 11. členu omejuje razmnoževanje in sicer določa odgovornost skrbnika, da mora z osamitvijo, kontracepcijo, sterilizacijo ali kastracijo živali preprečiti rojstvo nezaželenih živali oziroma tistih živali, katerim ne more ali noče zagotoviti oskrbe po tem zakonu. Zakon določa katera ravnanja so prepovedana, in v osmi alineji 15. člena določa, da je preobremejevanje živali in uporaba premladih živali za razplod prepovedano ravnanje.
Prav tako Zakon o zaščiti živali na novo ureja prepoved dejavnosti trgovanja s psi in mačkami, ki ne prihajajo iz lastne reje. Gre za ukrep, ki bo pripomogel k preprečevanju preprodaje pasjih mladičev z neznanim poreklom ali iz vprašljivih rej. Ta problem je v Republiki Sloveniji zelo velik. Preprodajalci pasjih mladičev namreč trgujejo z mladiči različnih pasem, ki izvirajo iz drugih držav Unije ali iz tretjih držav in so pogosto tako mladi, da že transport teh živali predstavlja veliko tveganje za njihovo dobrobit, kot tudi za njihovo zdravstveno stanje. Zelo pogost zaplet pri nakupu teh živali je, da te zbolijo in poginejo kmalu za tem, ko jih prevzame novi lastnik. Glede na to, da predstavlja preprodaja pasjih in mačjih mladičev resno tveganje za dobrobiti teh živali, da gre pri prometu s temi živalmi pogosto za prenašanje nalezljivih bolezni hišnih živali in da živali pogosto ne spremlja dokumentacija, ki bi dokazovala njihov izvor in pasmo, novi predlog predvideva prepoved trgovanja z mladiči psov in mačk, ki ne izhajajo iz lastne reje nosilca dejavnosti.
Veterinarska zakonodaja ni pristojna za določanje ali omejevanje cen prodaje psov glede na to, ali so rodovniški ali nerodovniški.
Predlagatelj meni, da bi z določitvijo cene nerodovniških mladičev preprečili preprodajo pasjih mladičev iz tujine, ki se največkrat vrši preko spleta. Ker se s problematiko nelegalne trgovine s psi že vrsto let ukvarjamo na nacionalni in evropski ravni, že od leta 2013 dalje z različnimi spremembami in dopolnitvami pravil pri trgovanju in sledljivosti psov, skušamo to trgovino omejevati. V Sloveniji je prepovedana preprodaja pasjih mladičev, ki niso lastne vzreje, hkrati pa se beleži tudi izvor vsakega psa, ki je registriran v Sloveniji. Z novelo sprejeto v lanskem letu zaostrujemo tudi nadzor nad trgovanjem in posredovanjem psov preko spleta z uvedbo sledljivosti pri oglaševanju prodaje. Tema je tudi del razprav v Svetu EU.
UVHVVR meni, da predlog opozarja na problematiko, ki je prisotna in se je na MKGP dobro zavedamo in jo rešujemo, vendar predlagana rešitev ni primerna za nadaljnjo obravnavo. Slovenija kot država članica EU ne more omejevati prostega pretoka blaga in storitev oziroma določati cen za blago iz drugih držav članic.