Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Spoštovanje UREDBE EU 2021/953 EVROPSKEGA PARLAMENTA IN SVETA

2749 OGLEDOV 1 KOMENTAR

V zgoraj navedeni Uredbi z dne 14.6.2021, ki je bila izdana v Uradnem listu EU dne 15.6.2021, je v členu 2 (Opredelitev pojmov) v točki 6 navedeno: (citiram)

"test na protitelesa" pomeni laboratorijski test, katerega namen je odkriti, ali ima oseba protitelesa za SARS-CoV-2, kar kaže, da je bil imetnik izpostavljen SARS CoV-2 in da je razvil protitelesa, ne glede na to, ali je ta oseba imela simptome.

Nadalje je v isti Uredbi v členu 7 (Potrdilo o preboleli bolezni) v točkah 4 in 5 navedeno: (citiram)

„test na protitelesa“ pomeni laboratorijski test, katerega namen je odkriti, ali ima oseba protitelesa za SARS-CoV-2, kar kaže, da je bil imetnik izpostavljen SARS-CoV-2 in da je razvil protitelesa, ne glede na to, ali je ta oseba imela simptome;

Nadalje je v členu 7 (Potrdilo o preboleli bolezni) navedeno :

4. Na podlagi smernic, prejetih na podlagi člena 3(11), se na Komisijo prenese pooblastilo za sprejemanje delegiranih aktov v skladu s členom 12 za spremembo odstavka 1 tega člena in točke (c) člena 3(1), da se omogoči izdajanje potrdil o preboleli bolezni na podlagi pozitivnega hitrega antigenskega testa, testa na protitelesa, vključno s serološkim testom na protitelesa za SARS-CoV-2 ali katere koli druge znanstveno zanesljive metode. Taki delegirani akti tudi spremenijo točko 3 Priloge, tako da se dodajo, spremenijo ali črtajo podatkovna polja, ki spadajo v kategorije osebnih podatkov iz točk (b) in (c) odstavka 2 tega člena.

5. Komisija po sprejetju delegiranih aktov iz odstavka 4 objavi seznam testov na protitelesa, na podlagi katerih se lahko izda potrdilo o preboleli bolezni, pri čemer ta seznam določi in po potrebi posodablja Odbor za zdravstveno varnost.

Niti NIJZ niti Ministrstvo za zdravje teh določil ne priznavata, tako da mi res ni jasno, ali Slovenija enostavno enostransko ne priznava določil Evropske Unije, odnosno ali smo dolžni tovrstne stvari, izdane v Uradnem listu EU, upoštevati in izvajati, ali ne...

31 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 26 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Dule1954 9 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 11. 2021

Odziv Ministrstva za zdravje

Izmed držav v EU samo Avstrija za dokaz prebolevnosti upošteva tudi protitelesa, vendar v omejenem obsegu trajanja (1-krat za obdobje treh mesecev). ECDC in CDC ne poznata korelacije med stopnjo zaščite in koncentracijo protiteles, ki se jih določa s komercialnimi testi. Novih znanstvenih dognanj na tem področju ni. Oprijemljive podatke o zaščiti prejemamo zgolj na osnovi epidemioloških podatkov in ne na osnovi laboratorijskih podatkov.  ECDC in CDC ugotavljata, da koncentracija protiteles ne sme biti podlaga za odločitev glede cepljenja. Koncentracija protiteles ne da odgovora o dejanski zaščiti proti covidu-19. Določanje koncentracije protiteles nam ne da podatkov niti o tem, kdaj je oseba okužbo prebolela, prav tako trenutno ni korelacije med koncentracijo komercialno določenih protiteles in koncentracijo nevtralizacijskih protiteles, ki je najboljši pokazatelj stopnje zaščite po preboleli okužbi ali cepljenju. V praksi določanje nevtralizacijskih protiteles zaradi zahtevnosti preiskave ni izvedljivo za komercialne namene. Prav tako je ne priporočata ne ECDC ne CDC. Glede na trenutno znanje in mnenje svetovnih zdravstvenih organizacij Strokovna skupina ocenjuje, da zaenkrat določanje protiteles ne more biti dejavnik, ki bi določal stopnjo zaščite in ne more biti kriterij za prebolevnost.«

Viri:

Komentarji