Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprejemanje kovancev manjših nominacij

822 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

Ponovno podajam že oddan predlog, ki je prejel 27 glasov za in nobenega proti, pa takrat ni bil posredovan v obravnavo, ker je bila takrat določena kvota 30 glasov.:

V Ljubljani je velik del parkirnih avtomatov prirejen samo za plačilo s kovanci, pri čemer ne sprejemajo kovancev manjših nominacij. Tudi novi avtomati manjših nominacij ne bodo prejemali. Predlagam, da vlada poskrbi, da bodo vsaj avtomati v občinski lasti sprejemali zakonito plačilno sredstvo - kovance manjših vrednosti. Alternativno temu predlogu sem že v preteklosti poslal predlog, da se kovancev vrednosti 1 in 2 centa ne daje v obtok, končne zneske gotovinskih plačil pa zaokroži na 5 centov, kar so vladni predstavniki že zavrnili z zlaganimi argumenti, da to ni mogoče, čeprav so nekaj takega že storili na FInskem, v Belgiji, Irski, delno v Italiji in na Nizozemskem.

42 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 28 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Z znalček 64 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


28. 9. 2021

Odziv Ministrstva za finance

Uredba Sveta (ES) št. 974/98 z dne 3. maja 1998 o uvedbi eura, ki so jo sprejele države članice EU določa, da so edino bankovci in kovanci evra zakonito plačilno sredstvo v državah članicah, ki so prevzele evro za svojo valuto. Poleg tega je v Uredbi Sveta (EU) št. 729/2014 z dne 24. junija 2014 o apoenih in tehničnih specifikacijah eurokovancev, namenjenih obtoku, določeno, da evrokovanci zajemajo osem apoenov v razponu od 1 centa do 2 evrov. To pomeni, da se v gotovinskem poslovanju uporablja vseh osem apoenov kovancev, zato bi za ukinitev določenih apoenov bilo potrebno spremeniti veljavne predpise EU.

Ne glede na to so se nekatere države članice samostojno odločile za ukrepe, ki spreminjajo uporabo kovancev za 1 in 2 centa pri gotovinskih plačilih na njenem ozemlju kar pa je v nasprotju z evropskimi pravili. Zato sta že leta 2012 Evropski parlament in Svet od pristojnih institucij zahtevala, da preučijo uporabo različnih apoenov evrokovancev in evrobankovcev na podlagi meril stroškov in podpore javnosti. Glavni elementi te razprave so bili visoki stroški proizvodnje in obdelave evrokovancev za 1 in 2 centa glede na njuno nominalno vrednost, znatno zmanjšanje količine (velika izguba) teh kovancev v obtoku in majhna kupna moč teh dveh majhnih apoenov. Razprava pa se je osredotočala tudi na vprašanje inflacije oziroma zaznane inflacije, in sicer zaradi zaskrbljenosti v širši javnosti, da bi morebitni ukinitvi izdaje kovancev ter njunemu umiku iz obtoka lahko sledilo zvišanje maloprodajnih cen. Takratna razprava se ni prevesila v korist umiku omenjenih dveh kovancev. V zadnjem obdobju se je razprava o tem ponovno odprla, saj je tudi kot posledica pandemije COVID-19 zaznati določene spremembe pri načinih plačevanja in sicer v smeri negotovinskega plačevanja.

Glede na to, da gre za področje, ki zahteva preučitev različnih vidikov, Evropska komisija pripravlja poglobljeno analizo prednosti in slabosti ter možnih učinkov takega ukrepa. V začetku leta 2021 je potekala javna razprava o morebitni ukinitvi kovancev za 1 in 2 centa in zaokroževanju gotovinskih plačil na 5 centov, v okviru katere so bili vsi državljani EU povabljeni, da podajo svoje mnenje. Ko bo Evropska komisija zaključila s pripravo analize, bo tudi znano ali bo v zvezi s tem podala zakonodajni predlog oziroma bo znana njegova vsebina. V primeru sprejema zakonodajnega predloga na ravni EU, bo Slovenija temu ustrezno prilagodila tudi svojo zakonodajo.

Komentarji




  • z znalček

    Kljub temu, da predlog ni bil sprejet, sem z odgovorom zadovoljen. Hvala. Žal imam občutek, da če bomo čakali na EU ti kovanci ne bodo umakneni iz obtoka. Škrti Nemci bi najbrž najraje uvedli še kovance za četrt centa.

  • n norisknoprofit

    mislim da je bolje da to predlagaš na občino, ker vlada nima nič s tem

    • z znalček

      V resnici z avtomati upravlja kar mestno podjetje Tržnice in parkirišča. Ampak tam in na mestu so gluhi za to in bi moral pasti kakšen odlok vlade.

  • n norisknoprofit
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • Ikona uporabnika Predator Predator

    Gotovinsko plačilo ustvarja raznorazne utaje, mogoče tako delajo tudi občine kjer se le lahko da, nismo samo občani nabriti je tudi občina.

    • z znalček

      Moje mnenje je, da utaja 5 stotinov ne predstavlja ravno velike družbene nevarnosti. Pa tudi ne vem, kako bi jo na parkomatih izvedel.

    • 5 5r

      0,05 eur ima 3,92g, kar bi pomenilo za eventuelno utajo 100eur že kar 7840g. Pri 10.000eur pa potrebovali 784kg. In kdo pa kaj bi plačeval z to gotovino po 5cent? (parkirnino)

  • S Sabina V

    Mislim, da bi bilo bolj smiselno, da se omogoči na vseh parkiromatih plačevanje z kartico, BA ali kreditno in pa mobitelom. V več mestih je plačilo z mobitelom že omogočeno, meni osebno najbolj praktično. Namreč plačaš za uro ali dve, 10 min pred pretečenim časom prejmeš SMS opozorilo, in brez težave podaljšaš če potrebuješ.

    Plačilo vnaprej in možnost ali Urbano ali gotovina, kot ima Ljubljana je zastarelo in tudi nepravično. Nimaš gotovine za eno uro, manj tako ali tako ne moreš plačati, potem pa moraš ali dati 5 Eur, čeprav je ura 40 centoa ali pa reskirati kazen. Urbane pa tudi tisti, ki nismo iz Ljubljane nimamo.

    • Ikona uporabnika Erazem Lipovina Erazem Lipovina

      pri karticah in telefonih je problem to da ti veliko lažje sledijo

  • A AlenS1

    Kaj pa če bi namesto tega omogočili plačilo s kartico?

    • z znalček

      V Ljubljani je že itak možno plačevanje z Urbano in s plačilnimi karticami preko sistema Valu, po drugih mestih pa v glavnem tudi obstaja kakšna podobna možnost, vendar praviloma obiskovalci ali občasni plačevalci teh možnosti nimajo nameščenih. Ampak to ni bistvo mojega predloga. Bistvo je, da če so kovanci določenih nominacij zakonito plačilno sredstvo, naj jih avtomati tudi sprejemajo, vsaj tiste za 5 stotinov, ne pa da imam polno denarnico kovancev, potem pa nobeni niso dovolj dobri za izbirčne parkomate. Če se zakonodajalcem zdi kovanec manjših vrednosti tako brezvreden, naj ga umaknejo iz obtoka, tako kot je urejeno v nekaterih drugih Euro državah. Vendar 5 centov zame ni brez vrednosti. V coni 3 v Lj. si z njim zagotoviš parkiranje za 15 minut. Še bolj neumno se počutim v primerih, ko imam polno denarnico kovancev, pa parkiram recimo v coni 2 za 15 minut. Najmanjši znesek je 0,60 evra (1 ura), imam kovanec za pol evra, cel kup kovancev za 5 centov in manjših, ter kovance za 2 evra. Parkirnina me v tem primeru stane 2 evra, ker parkomat ne vrača denarja.

       

      Ker teh malih bakrenih novcev nihče noče, (še natakarju jih ne moreš dati za napitnino) stran pa jih tudi ne moreš vreči, jih jaz doma odlagam v eno posodo in se jih je že veliko nabralo. Meni bi se zdelo razumno, da bi kovance za 1-2 centa vzeli iz obtoka, kot je že storilo kar nekaj držav, 5 centov pa bi obvezno morali sprejemati tudi avtomati (kar se pri parkomatih nastavi brez najmanjšega problema).

      • 5 5r

        Na svojo banko lahko, odvisno od banke, položite kovance v vrednosti 50Eur brez provizije. 1cent teža 2,3g. Brez provizije na banko 2,3 g x 4999 = 11.497,7 g. V kolikor imate še več pa vajo ponovite naslednji dan.

        • z znalček

          Ali pa bližnjemu kovaču za podložke.