Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Neustrezen predlog

Ljudska prava i slobode

376 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Zar Evropa nije ta koja najglasnije zagovara ljudska prava i slobode. U ime ljudskih prava ovakve teme ne smiju biti postavljane. Hidzab je naše pravo i niko to ne može i ne smije zabraniti.

AVTOR H Hasanien Hasanien 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN

Obrazložitev neustreznosti:

Ni predloga sistemske spremembe.

Komentarji




  • F Ferenc

    www.dnevnik.si/mnenja/kolumne/kje-so-meje-dobre-zene-2719977/

    Leta 2001 so Američani v odgovor na teroristični napad na ZDA napadli Afganistan, ga držali pod škornjem do leta 2021, nato pa na hitro spakirali in odšli. Nekako v stilu, za napad smo se maščevali, ok, talibanov nismo premagali, pa kaj! Adijo! Državo, kraj nesrečnega imena, so spet prepustili talibanski fundamentalistični vojaško politični kliki. Ta se je naglo lotila restavracije zatiralskega režima, talibani so ponovno naredili red, še boljši od prejšnjega, predvsem tam, kjer je nevarnost največja in kjer ga menda najbolj manjka: med ženskami.

  • F Ferenc

    Oblikovati je potrebno predloge za boj proti uporabi oblačil, ki jih označujemo kot orodja zatiranja žensk, in sicer v šolah, bolnišnicah ter drugih javnih ustanovah.

  • F Ferenc

    nova24tv.si/novomeska-fakulteta-mora-po-prijavi-muslimanske-studentke-dovoljevati-hidzab/

     

    Interni pravilnik Fakultete za zdravstvene vede Univerze v Novem mestu zaradi higienskih standardov ni dovoljeval nošenja naglavne rute oziroma hidžaba na kliničnih vajah. Na zagovornika načela enakosti in varuha človekovih pravic se je zato novembra 2024 obrnila muslimanska študentka, ta pa sta po hitrem postopku prek Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije dosegla, da je fakulteta morala spremeniti pravilnik.

     

     

  • F Ferenc

    www.metropolitan.si/novice/svet/naglavne-rute-nov-zakon-visoke-kazni-iran/

    Nov zakon predvideva tudi globe za trgovce, lastnike restavracij in taksiste, ki bi ženskam, ki ne nosijo naglavnih rut, dovolili uporabo svojih storitev.

    Javnost v Iranu je ogorčena po objavi predloga zakona, ki naj bi drastično zaostril obveznost nošenja naglavnih rut za ženske. Tistim, ki ga ne bodo spoštovale, grozijo visoke denarne kazni, prepoved uporabe javnih storitev, prepoved zapuščanja države in celo zapor, piše Fenix Magazin.

    Nov zakon predvideva tudi globe za trgovce, lastnike restavracij in taksiste, ki bi ženskam, ki ne nosijo naglavnih rut, dovolili uporabo svojih storitev, v skrajnem primeru pa jim grozi celo zaprtje obratov in odvzem vozniških dovoljenj.

    Zakon še ni uradno sprejet, parlament v Teheranu naj bi ga sprejel v kratkem, vendar pa je že dvignil ogromno prahu. Na družbenih omrežjih so ga med drugim označili za "vojno napoved ženskam", nekateri uporabniki pa so ga primerjali celo z represivnimi praksami talibanske vlade v Afganistanu. Številni menijo, da se bo država s tem spremenila v velik zapor.

    Obenem predlog zakona dodatno polarizira iransko družbo, ki je že tako razdeljena na tiste, ki podpirajo stroga islamistična pravila, in tiste, ki so naklonjeni večji osebni svoboščini. Kritiki opozarjajo, da bi takšni ukrepi lahko povzročili napetosti in povzročili nadaljnjo destabilizacijo države.

    Nov zakon bo sprožil odpor žensk in povzročil nemire

    Poznavalci verjamejo, da bo večina žensk v Iranu ignorirala nov zakon, kar bi lahko prisililo vlado, da uvede stroge ukrepe moralnega nadzora. Takšna represivna taktika bi lahko znova sprožila proteste in nemire, podobne tistim, ki so se lani razširili po vsej državi.

    Zakon naj bi bil predložen pristojnim organom v izvajanje 13. decembra. Vendar še ni znano, kako se bo do njega opredelil predsednik Massoud Pezeshkian. Pezeshkian, ki je znan kot zmeren politik, je bil do zdaj kritičen do zakona in je v preteklosti ženskam že obljubil, da bo omejil dejanja moralnih varuhov.

    Predsednik ima še vedno možnost veta na zakon, ki bi vsaj zadržal njegovo izvajanje ali zagotovil določene spremembe. Vendar uspeh te poteze ostaja negotov, zlasti glede na pritisk konservativnih sil v vladi. Izid te situacije bi lahko imel daljnosežne posledice, ne le za pravice žensk, ampak tudi za politično moč.

    V Iranu morajo ženske po islamski zakonodaji načeloma pokrivati svoje lase in postavo. Toda od septembra 2022, ko se je začelo močno žensko gibanje, so se številne odločile, da se bodo držale teh pravil, zato zavračajo nošenje naglavne rute in pokrivanje telesa.

    Val protestov je povzročila tragična smrt Mahse Amini, mlade iranske Kurdkinje, ki jo je moralna policija aretirala, ker je bilo pod njeno naglavno ruto videti nekaj pramenov las, kar je bilo ocenjeno kot kršitev pravil. Amini je umrla v policijskem pridržanju, kar je sprožilo ogorčenje po vsej državi.

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    Kaj konkretno lahko storimo v Sloveniji, da zagotovimo varnost in svobodo žensk in boljše mehanizme preprečevanja nasilja.

    Pojavlja se vprašanje, ali je kultura nasilja, ki jo poznamo v islamskih državah, dokončno pljusknila k nam?

  • F Ferenc
  • F Ferenc