1. 6. 2021
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Ministrstvo ni pristojno dajati pravnih nasvetov strankam v konkretnih postopkih niti podajati obvezujočih pravnih mnenj. Kot upravni organ podaja pojasnila v zvezi z zakonsko ureditvijo iz svoje pristojnosti ter oblikuje neobvezujoča pravna mnenja oziroma strokovna stališča. Za odločanje v konkretnih spornih zadevah s področja delovnega prava je pristojno delovno sodišče v individualnih delovnih sporih. Za strokovno pomoč in inšpekcijski nadzor nad izvajanjem zakona, ki ureja delovna razmerja, je pristojen Inšpektorat Republike Slovenije za delo.
Pojasnjujemo, da Zakon o delovnih razmerjih (v nadaljevanju: ZDR-1; Uradni list RS, št. 21/13, 78/13 – popr., 47/15 – ZZSDT, 33/16 – PZ-F, 52/16, 15/17 – odl. US, 22/19 – ZPosS, 81/19 in 203/20 – ZIUPOPDVE) v 30. členu ureja pravice neizbranega kandidata v postopku izbire kandidata za prosto delovno mesto. Po navedeni določbi mora delodajalec v osmih dneh po zaključenem postopku izbire pisno obvestiti neizbranega kandidata o tem, da ni bil izbran. Obvestilo o neizbiri lahko delodajalec pošlje po elektronski poti na elektronski naslov kandidata, o katerem je kandidat seznanil delodajalca za namen obveščanja o neizbiri.
Delodajalec, ki neizbranega kandidata ne obvesti v osmih dneh po zaključenem postopku izbire o tem, da ni bil izbran, se po 217.b členu ZDR-1 kaznuje z globo v prekrškovnem postopku s strani inšpektorja za delo.
Glede na zgoraj povzete določbe ZDR-1, je pravica neizbranega kandidata v postopku izbire za prosto delovno mesto, da se ga obvesti o neizbiri, zakonsko urejena. Kršitev te obveznosti pa je prekršek, o katerem odloča Inšpektorat RS z delo.
Glede na navedeno ocenjujemo, da predlog prosilca ni primeren za nadaljnjo obravnavo.