1. 6. 2021
Odziv Ministrstva za finance
Uvodoma pojasnjujemo, da države pri davčni regulaciji virtualnih valut praviloma niso sprejele posebnih oziroma novih pravil, s katerimi bi zakonsko urejale to področje, temveč so jih skladno z načelom enake davčne obravnave ustrezno umestile v obstoječe zakonske okvire. Pri regulaciji so tako sledile vsebini virtualnih valut in ne njihovi formi. Kriptovalute, kamor spadajo bitcoin in njemu podobne virtualne valute, so v širši mednarodni skupnosti opredeljene kot oblika premoženja. Temu je sledilo tudi Ministrstvo za finance in kriptovalute za namene obdavčitve z dohodnino opredelilo kot obliko (premičnega) premoženja. Kriptovalute se namreč po vsebini razlikujejo od denarja, vrednostnih papirjev, investicijskih kuponov, izvedenih finančnih instrumentov ali lastniških deležev, hkrati pa nedvomno predstavljajo obliko premoženja. Ostale oblike virtualnih valut se obravnava skladno z njihovo vsebino.
Po Zakonu o dohodnini (Uradni list RS, št. 117/06 in nasl.) so obdavčeni vsi dohodki, razen tistih, ki so izrecno izvzeti iz obdavčitve. Skladno z načelom enake davčne obravnave velja enako za dohodke povezane z virtualnimi valutami. Kot navedeno zgoraj, je davčna obravnava virtualnih valut posledica vsebinske opredelitve virtualnih valut kot oblike premoženja in je natančno pojasnjena s pojasnilom, ki ga je izdala Finančna uprava RS v sodelovanju z Ministrstvom za finance, in je dostopno na https://www.fu.gov.si/zivljenjski_dogodki_prebivalci/trgujem_z_virtual....
Pri obdavčitvi virtualnih valut se v osnovi uporabljajo enaka davčna pravila, ki veljajo za enakovrstne dohodke, vključno s pravili o prijavi doseženih dohodkov. Specifike poslovanja z virtualnimi valutami, po katerih se virtualne valute ločijo od drugih oblik premoženja, pa so zajete z navedenim pojasnilom. Poudariti je, da je predvsem v povezavi s trgovanjem z virtualnimi valutami, ki je najbolj razširjena oblika poslovanja posameznikov z virtualnimi valutami, podanih največ dodatnih pojasnil. Tako so podani vsebinski kriteriji, na podlagi katerih se šteje, da posameznik opravlja dejavnost in tudi ilustrativni primeri, ki so kvantitativne narave. Na podlagi pojasnila je posameznikom omogočeno, da ugotovijo, kakšne so davčne posledice njihovega poslovanja z virtualnimi valutami.
V povezavi s seznanjenostjo splošne javnosti s pravnimi in davčnimi posledicami poslovanja z virtualnimi valutami pojasnjujemo, da je Finančna uprava RS že leta 2013 (takrat Davčna uprava RS) izdala prvo pojasnilo, ki se z razvojem področja virtualnih valut ves čas ustrezno dopolnjuje. Prav tako je bila sama tematika že večkrat tudi medijsko izpostavljena. Iz tega razloga smo mnenja, da je posameznikom v dovoljšni meri omogočena možnost seznanitve z vsemi relevantnimi informacijami, da niso v negotovosti glede posledic svojega poslovanja z virtualnimi valutami.
Upoštevaje vse navedeno, menimo, da so na podlagi obstoječe davčne ureditve virtualne valute ustrezno umeščene v obstoječa davčna pravila, in sicer skladno z načelom enake davčne obravnave. Na ta način je spoštovano načelo pravičnosti obdavčitve, po katerem davek plačujejo vsi, ki so ekonomsko sposobni, primerno svoji ekonomski sposobnosti in enakomerno. Davčno breme mora namreč biti enakomerno porazdeljeno med davčnimi zavezanci, vsak zavezanec pa mora prispevati pravičen delež k delovanju države. Iz navedenih razlogov nismo naklonjeni predlogu, da se davčno oprosti vse dohodke, povezane z virtualnimi valutami.
www.gov.si/novice/2024-06-21-nov-svezenj-pravil-za-boj-proti-pranju-denarja/
www.consilium.europa.eu/sl/policies/fight-against-terrorism/fight-against-terrorist-financing/
www.delo.si/gospodarstvo/novice/novi-predpisi-eu-o-preprecevanju-pranja-denarja
www.dnevnik.si/1043037478/kronika/kavaski-klan-z-denarjem-od-drog-kupovali-bitcoine
Kaj hočeš s tem povedati?
31. maja 2023 je stopila v veljavo Uredba Evropskega parlamenta in Sveta o trgih kriptoimetij in spremembi Direktive (EU) 2019/1937 (MiCA), ki se bo v celoti začela uporabljati v EU od 30. 12. 2024, deloma pa že 6 mesecev prej. Glavni namen uredbe MiCA je poenotiti in urediti poslovanje s kriptoimetji ter zagotoviti visoko raven varstva potrošnikov. Države članice bodo lažje regulirale, obdelovale in nadzorovale izdelke/storitve ter ponudnike storitev, povezanih s kriptoimetji. Novosprejeta uredba vzpostavlja in med drugim ureja sledeče:
• zahteve glede preglednosti in razkritja za izdajo kriptoimetij ter njihovo uvrstitev v trgovanje;
• zahteve za izdajanje dovoljenj ponudnikom storitev v zvezi s kriptoimetji, izdajateljem žetonov, vezanih na sredstva, in izdajateljem žetonov elektronskega denarja;
• delovanje, organizacijo in upravljanje izdajateljev žetonov, vezanih na sredstva, izdajateljev e-denarnih žetonov in ponudnikov storitev v zvezi s kriptoimetji;
• varstvo potrošnikov, v povezavi z izdajo, menjavo in skrbništvo kriptoimetij ter trgovanje z njimi;
• ukrepe za preprečevanje zlorabe trga, da se zagotovi celovitost trgov kriptoimetij.
Ob tem opozarjamo, da se ta pravila ne bodo uporabljajala za izdajanje kriptožetonov, ki so razvrščeni med finančne instrumente in za katere velja finančna regulativa EU.
Lep pozdrav.
F. Z.
REPUBLIKA SLOVENIJA
MINISTRSTVO ZA FINANCE
Služba za odnose z javnostmi in protokol
Župančičeva 3, 1000 Ljubljana
+386 1 369 6624
Se absolutno strinjam, da bi moral biti nek davek na kriptovalute, ampak samo v delu kjer ti vzameš ven denar in samo v primeru da si delaš plus.
Ta davek pa ne bi smel biti velik ker potem ljudje zbežijo to delat v tujino.
Torej odziv organa se razume kot: Pojdite vsi ki se vam splača, torej vsi milijonarji raje v davčno ugodnejše države katerih ni malo saj vas bomo doma olupili do kosti. Tako dela naša oblast proti lastnemu dobremu in proti ljudem.
Zakon je jasen: na vsak zaslužek je treba plačati davek. In zakon je za vse enak - ne glede na to ali kupuješ in prodajaš kriptovalute ali pa rabljene avtomobile.
Vsak je seveda svoboden, da se izseli iz Slovenije v davčno bolj ugodno državo, pri tem pa bi spomnil, kako je to v Švici:
- če živiš v kantonu, ki ima nižje davke, so ceste bolj luknjaste in okolica manj urejena
- če pa živiš v kantonu, ki ima višje davke, pa so ceste in okolica bolj urejene
Slovenija pač spada med tiste države, kjer so davki malo višji, kot drugje...
(Ceste pa so sicer še vedno bolj luknjaste kot tiste v Avstriji, čeprav v Avstriji ob isti plači kot pri nas plačaš manj davka... ampak to je že druga tema, ki ni povezana s kriptovalutami...)
Kje v zakonu to piše. Piše da moraš plačati davek če opravljaš dejavnost..to pomeni da imaš podjetje in od tega dobivaš mesečne dobičke.
To da ti 2x na vsake 4 leta nekaj zaslužiš na crypto ni nič.
Potem takem so banke dolžne plačati davke od menjave valut. Saj dobijo dobiček.
Če bi pa recimo vsak mesec nekaj zsllužil si pa dožen prijaviti dejavnost in plačati davke in prispevke itd.
Ne vem kaj so vam te crypto valute tak trn v peti, mogoče za to ker jih ne razumete al pa ste vse zamudili.
RAJ SE OSREDOTOČITE NA KRAJO DENARJA PREKO JAVNIH NAROČIL, RECIMO V SLOVENSKI VOJSKI, KJER VSAKA STVAR STANE 5X PREVEČ. TO JE PROBLEM NE PA CRYPTO .
Kje v zakonu to piše? Lahko bi si prebrali zgornji "Odziv Ministrstva za finance", ki omenja Zakonu o dohodnini (Uradni list RS, št. 117/06 in nasl.). Konkretno pa v Zakonu o dohodnini v 15. členu (predmet obdavčitve) piše:
(1) Z dohodnino so obdavčeni dohodki fizične osebe, ki so bili pridobljeni oziroma doseženi v davčnem letu, ki je enako koledarskemu letu.
(2) Dohodki so vsi dohodki in dobički, ne glede na vrsto, če ni s tem zakonom drugače določeno
Prva točka jasno piše, da davek (dohodnino) plačaš, tudi če ne opravljaš dejavnosti. Druga točka jasno piše, da so obdavčeni "vsi dohodki in dobički, ne glede na vrsto, če ni s tem zakonom drugače določeno". Ostale točke tega člena razblinijo še preostale dvome. Skratka: če si zaslužil, moraš plačati davek - velja enako za vse državljane.
Banke (in drugi) ne rabijo plačati davkov od menjave valut, saj je to izvzeto iz obdavčevanja. Kriptovalute pa s stališča zakona niso valute (čeprav imajo v imenu to besedo) in je zato za dobičke pri njihovem trgovanju treba plačati davke...
O razumevanju kriptovalut pa morda kje drugje. Tukaj morda samo na krako: Ali veste, da ste z lastništvom bitcoina postali nič drugega, kot "solastnik številke z določenimi lastnostmi"? In za solastništvo teh "številk z določenimi lastnostmi" so ljudje pripravljeni odšteti veliko denarja... Dejansko je Bitcoin še najbolj primerljiv s Ponzijevo shemo, kjer bodo največ zgubili tisti, ki bodo vstopili tik pred njegovim propadom...
Obdavčiti bi bilo treba tako nakup kot tudi prodajo kripto valut. Npr. 5% ali 10% od cene nakupa ali prodaje, v obeh primerih v korist državnega prorčuna. Kdor ima denar za potencialno velike izgube naj še državo malo financira.
Torej to je potem tako kot bi se obdavčilo nakup ameriškega dolarja kot tudi prodajo. Kdor ima denar za potencialno velike izgube (vrednost dolarja pade približno 25% na leto glede na to koliko ga natisnejo) naj še državo malo financira?
www.rtvslo.si/gospodarstvo/ali-je-varno-vlagati-v-slovenska-kriptopodjetja/452393
www.mladina.si/194928/kriptopionirstvo-ministra-pocivalska/
Svet in tudi Slovenijo je zajela norija za kriptovalutami. Norijo poganjajo divje rasti tako rekoč vseh kriptovalut, ki so na voljo. Poznavalci menijo, da gre za balon, podoben pikakomovskemu (dotcom) – trudi tega je poganjala nova tehnologija: interneta. Tokrat je vir navdušenja tehnologija veriženja blokov (blockchain), na kateri temeljijo kriptovalute. Cena teh trenutno raste mnogo hitreje kot njihova uporaba. Mnogi se sprašujejo, ali skočiti na ta vlak norih rasti ali ne, zato bomo odgovorili na nekaj vprašanj, ki vam bodo – upamo – pomagala pri odločitvi. Na Banki Slovenije nimajo podatkov o tem, koliko denarja imajo Slovenci v kriptovalutah. Še malo, pa bo polno novic in komentarjev v stilu: zakaj ni država preprečila... država naj kaznuje, ker so nas prevarali ... država pomagaj ogoljufanim itd...
Same virtualne valute niso predmet zakonodaje v Sloveniji in na ravni Evropske unije, za izvajanje katere je pristojna Banka Slovenije. Opozarjam na Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-1), ki v 4. členu med zavezance za izvajanje ukrepov za preprečevanje pranja denarja in financiranje terorizma po tem zakonu uvršča tudi pravne in fizične osebe, ki opravljajo posle v zvezi z dejavnostjo izdajanja in upravljanja virtualnih valut, vključno s storitvijo menjave virtualnih valut v običajne valute in obratno.
Banka Slovenije je sicer že leta 2013 opozorila na tveganja (vključno z izgubo denarja), s katerimi se lahko srečajo uporabniki, če kupujejo, hranijo ali trgujejo z virtualnimi valutami (npr. bitcoini, onecoini in številnimi drugimi). Opozorilo je dostopno na spletni strani Banke Slovenije (link).
Več o virtualnih valutah si lahko preberete tudi v analizi EU centralne banke. Sedaj je status nedefiniran in vsak organ (DURS, BSI, MF...) si razlaga po svoje.
Uzakonitev kriptovalut v Sloveniji
Same virtualne valute niso predmet zakonodaje v Sloveniji in na ravni Evropske unije, za izvajanje katere je pristojna Banka Slovenije. Opozarjam na Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-1), ki v 4. členu med zavezance za izvajanje ukrepov za preprečevanje pranja denarja in financiranje terorizma po tem zakonu uvršča tudi pravne in fizične osebe, ki opravljajo posle v zvezi z dejavnostjo izdajanja in upravljanja virtualnih valut, vključno s storitvijo menjave virtualnih valut v običajne valute in obratno.
Banka Slovenije je sicer že leta 2013 opozorila na tveganja (vključno z izgubo denarja), s katerimi se lahko srečajo uporabniki, če kupujejo, hranijo ali trgujejo z virtualnimi valutami (npr. bitcoini, onecoini in številnimi drugimi). Opozorilo je dostopno na spletni strani Banke Slovenije (link).
Več o virtualnih valutah si lahko preberete tudi v analizi EU centralne banke (priponka).
Sedaj je status nedefiniran in vsak organ (DURS, BSI, MF...) si razlaga po svoje. V izogib nevšečnostim, bi bilo to dobrodošlo. Eden od največjih Bitcoin "menjalnic" (Bitstamp) je pravzaprav de-facto v Slovenski, čeprav na papirju Britanski.
Predlagam, da ustrezni organ uradno uzakoni kriptovalute (Bitcoin, Onecoin idr.) kot tujo valuto, ekvivalentno dolarju ali jenu. S tem bi se izognili različnim tveganjem in špekulacijam.
Samo komentar zadnjega odstavka: Onecoin je bil ponzijeva shema, v kateri je nasedlo veliko Slovencev, upam, da niste med njimi, če ga enačite z bitcoinom.
Špekulacije so čisto vse naložbe od opcij, terminskih pogodb, crypto scene, delnice, skladi , republika slovenija, tvoje delovno mesto..vse to so špekulacije.
Če pa niso mi pa povej ali imaš 100% zaslužek vsk mesec, al pa imaš insajdrske informacije.