Sprememba izgleda cigaretnih škatlic
Predlagam vladi, da pripravi spremembo zakona, ki ureja izgled cigaretnih škatlic. Del površine bi za stalno ali za določeno obdobje namenili prijaznemu pozivu kadilcem, naj ogorke odmetavajo v koše za smeti (preostanek odpadkov). Podučili bi jih, da ogorki predstavljajo resen okoljski problem, saj potrebujejo desetletja, da se razgradijo, pri tem pa sproščajo v okolje neželene snovi, kot so mikroplastika, težke kovine, strupi arzen in nikotin itd. Poziv naj bo prijazen in izobraževalen. Kadilce je treba najprej izobraziti, saj se mnogi sploh ne zavedajo globine tega problema, na drugem mestu je, da se jim omogoči primerno odlaganje ogorkov (ustrezni smetnjaki), nazadnje pa šele pride kaznovanje nevestnežev.
Kolikor se strinjam s predlogom je stvar taka, da ljudje kljub temu ko vidijo kako fizično si uničujejo svoje telo s kar grafičnimi slikami na škatlici cigaret, mislim da jih še manj briga za ostale oz. naravo. Tako, da ne vidim da bi stvar donesla rezultate, ki jih predlagatelj želi.
mogoče bi na isto listo dodali še žvečilni gumi, ki se lepi po asfalnih pločnikih...
Predlog se mi zdi primeren. Namreč Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (ZOUTPI) nikjer ne omenja oz. določa kakšno je pravilno ravnanje z ogorki cigaret in škatlic, kar pa predstavlja velik problem za vse. Kadilci se kajenju po volji drugih ne bodo odrekli in so po mojem mnenju že siti vseh pozivov za opustitev le-tega. Je pa seveda naravno pričakovati, da se obnašajo okolju prijazno in se jim v skladu s tem omogoči pravilno reciklažo ogorkov. Mislim da bi bilo treba delati še na tem, kako točno izobraževati kadilce. Glavni namen je, da se nagovori celotno ciljno skupino, da bo izvedba zares učinkovita.
Ogabna razvada ki je v škodo vseh razen korporacij, ki cigarete proizvajajo.
Težko je razumeti, da se ljudje namenoma zastrupljajo, smrdijo, trošijo denar in kvarijo zrak tudi drugim. Celo mnogo zdravnikov in zdravstvenih delavcev kadi. Skratka noro katera umska zavedenost in labilnost podlegati eni palčki neke rastlince s kupom hudih strupov, ki upravlja življenje ali celo ustvari človekovo odvisnost. Če so ljudje tako labilni in nesposobni nehati kaditi celo med zdravniki, kako zaupati taki osebi življenje, če pa ji ni mar niti za lastno zdravje in okolje... Skratka kajenje je ena od najbolj butastih človeških početij sodobne dobe.
Ogorki so vsekakor higienski in ekološki problem.
Ampak problem so tudi škatlice (embalaža), ki jih kadilci odmetavajo kjer se jim zahoče. Ponavadi so to javne površine (parkirišča, sprehajalne poti...). Sprehodite se po kakšnem parkirišču znotraj blokovskih naselij: na kvadratnem metru vsaj dve škatlici cigaret.
Potrebna je tudi ekološka in estetska vzgoja kadilcev, ki svinjajo okolico, za njihov rak na pljučih, grlu ali jeziku pa me ne skrbi.
Še vedno mi ni jasen mentalni in psihološki sklop kadilcev, ki odvržejo prazno škatlico, ko izstopijo iz avta.
Podobno kot plastenke. Človek si na klopco prinese plastenko, jo spije in odvrže zraven klopce, na kateri bo naslednji dan sedel, čeprav je 5 metrov stran smetnjak. Ali mu je res v veselje živeti na smetišču, ali pa je samo tak idiot, de ne zmore razmišljati niti en dan vnaprej?
Cigaretne škatlice so že vse popisane in porisane. Mogoče bi bil čas, da se jih za zdaj pusti pri miru in raje na alkohol prične lepiti žrtve prometnih nesreč, pretepenih zakoncev in ciroznih jeter....
Podajte predlog. Če bo dobro napisan, ga bom podprl.
Kaj pa mislite o spremembi zakona o vodah?
Kakšno vodo bomo pili,a to pa ni življenjskega pomena.
Če je to vprašanje namenjeno meni, menim, da zakon ni tako slab, kot je slabo izvrševanje (odkrivanje, kaznovanje kršiteljev, preventiva …). Sicer pa je tale predlog precej povezan z varstvom vode. Iz cigaretnih ogorkov se v podtalnico sproščajo težke kovine in strupi. Sicer majhne količine, a ogorkov je veliko.
Novela zakona o vodah, ki omogoča bogatim korporacijami nevarne posege, na podlagi dragih študij in vpliva na okolje in s tem krči varstvena območja.
Predloga ne bom podala,ker sem razočarana na to spletno stran.
In kot kemik ,vem kaj pomenijo analize voda,saj sem jih naredila na tisoče in cigareti proti tehnološkim vodami ne predstavljajo takšne nevarnosti.
Tu ne bo ogroženo samo Anhovo ,ampak velik del Slovenije.
In kdo bo nosil te posledice,bomo pili vodo iz steklenice,kakor jo pijejo v Anhovem.Pa še kje v Sloveniji.
Čiki so p.. dim proti umazani tehnologiji in odpadnimi vodami.
Da se razumeva,sem nekadilka in proti kajenju,ker je to pihanje denarja v zrak.
Smrdiš ,pa še zdravje je s tem ogroženo.V nadzorne institucije , ki nadzorujejo , pa že dolgo ne verjamem več.
Se vam opravičujem,ker je vaša tema čisto drugo področje .
Odličen predlog. Osebno bi sicer na škatlico dodal še višino denarne sankcije za odmetavanje ogorkov na tla in ne v koš.
To je brezvezen predlog. Tisti ki kadijo uporabljajo etuije, kamor vtaknejo grdo škatlico, da ne vidijo tistih slik. Drugi zvijajo tobak v rizle ker je to ceneje in sploh ne kupijo škatlic cigaret. S tem ukrepom ne bomo dosegli nič, še najmanj pa izobraževanja odraslih, ki kadijo. Raje delajmo na novih generacijah v vrtcih in šolah, kjer se kajenje predstavi kot bolezen, da le-tako nove generacije sploh ne bodo povohale cigaret.
Človek, če je že kaj brez veze, je vaš komentar. Tudi če uporabljaš etui, škatlico vzameš v roke, preden jo daš v etui. Da napisi na škatlicah niso čisto brez veze, so odkrili strokovnjaki, ki so zato predlagali te napise in slike. Smisel teh napisov in nagravžnih slik ni samo v izobraževanju, ampak bolj odvzemanju škatlici statusa kultnega predmeta, ko kadilec s ponosom vrže škatlico ugledne in drage znamke na mizo. Ko bi v nekem obdobju namesto nagravžnih slik in grozilnih napisov kadilca pozdravila kakšna lepa slika in prijazno pojasnilo, bi verjetno marsikoga zanimalo, kaj je to za ena stvar. Več kot očitno je treba izobraziti tudi odrasle. Po raziskavah kar 90% ogorkov v svetu konča v naravi. Dvomim, da so 90% kadilcev svinje, ki jim je povsem vseeno za okolje, prej bi rekel, da se ne zavedajo, kakšno škodo povzročajo.
Vaša ideja, da bi izobraževali otroke v vrtcu je pa po moje čisto mimo. Najprej, čakati 60 let, da bodo sedanji kadilci pomrli in jih bodo zamenjali ozaveščeni, ki so zdaj v vrtcih, bo mogoče za zemljo že prepozno, ker se bomo zadušili v smeteh, plastiki in toplogrednih plinih. Stvar tudi ne poteka tako, da bo del populacije smetil, del pa ne. Če je na neki obali kup ogorkov, ki so ga nametali ljudje, ki še niso absolvirali vaših vrtčevskih izobraževanj, bodo tudi ti, ki so ga, tam metali ogorke. Tudi se mi zdi nekoliko čudno 2-5 let stare otroke prepričevati o škodljivosti kajenja.
No, da pomirim strasti, nič ni brezvezno, niti vaš predlog, niti moj komentar. In, da se ne obnašate tako napadalno, bi prosil za malce konstruktivnosti. Poglejmo kje so prednosti in kje slabosti vašega predloga. Najprej pa - v čem je vaš predlog drugačen od obstoječe prakse, namreč že danes je škatlice oplemenitene s fuj fotografijami in telefonsko št. za odvajanje od kajenja. Če prav razumem, je vaš predlog drugačen v tem, da bi dodali še pravilno recikliranje odpadkov, ogorkov. Prav, mislim, da je to dobro in pomeni prednost pred obstoječo rešitvijo. Kaj pa je slabost? Slabost, ki jo jaz vidim (in zato sem prej tudi napisal, da je predlog brezvezen) je predvsem v tem, da predlog ne rešuje bistva problema, ki je kajenje samo in ne zmanjšuje števila kadilcev v populaciji samo s tem sporočilom. Raje bi potem predlagali, da še dodatno obdavčijo škatlice cigaret z "eko- takso", kjer se s tem denarjem čisti ulice ogorkov... Tudi ne vemo koliko kadilcev bo to novo prijazno opozorilo sploh upoštevalo, če sploh prebralo (tukaj nimate empiričnih raziskav, ki bi predlog podprle). Torej, zakaj narediti nekaj (prijazna opozorila na škatlice), če ne vemo kakšen bo učinek, kajti marsikdo tega ne bo nikoli prebral, niti spremenil svoje navade glede odlaganja ogorkov, če pa lahko naredimo bolj trdovratni poseg v kadilstvo recimo s tem, da bi se uvedla npr eko-taksa na vsako kupljeno škatlico, in s tem denarjem bi čistili ulice ogorkov.?
Najprej kratek terminološki poduk. Moj predlog je konstruktiven, ker predlaga rešitve, vaš pa destruktiven, ker jih zavrača. (Pa ne to zamenjati s kakšnimi vrednostnimi sodbami). O agresivnosti pa naslednji poduk. Napisati nekomu, da je njegov predlog brezvezen je po moje nekoliko nekulturno in tudi agresivno. In to ste napisali vi. Jaz pa nisem tiste vrste kristjan, ki bi samo nastavil drugo lice in sem na vaš napad odgovoril kulturno v skladu z vašim napadom.
Glede komentarja pa, ne vem, ali niste dobro prebrali mojega predloga ali pa zaradi dokaj razširjene agresije nekadilcev proti kadilcem (in obratno) napačno povezali moj predlog z nasprotovanjem kajenju in kadilcem. S tem predlogom ne poskušam prepričevati kadilcev, naj prenehajo kaditi, čeprav kajenju osebno nisem naklonjen. Kajenje je kadilčeva osebna odločitev in kadilci se gotovo bolj zavedajo škodljivosti kajenja kot recimo jedci nezdrave hrane, pijančki in podobni. Zmanjševanje razširjenosti kajenja se dosega z drugimi ukrepi. Eden od teh je bilo lepljenje napisov in poučnih (nagravžnih) slik, ki je imel največji pozitivni efekt za prodajalce okrasnih škatlic. Da pa napisi in slike niso ostali prezrti pa govori ravno dejstvo, da jih kadilci nočejo več gledati in zato kupujejo okrasne ovitke.
Dodatna obdavčitev z eko-takso pa se meni zdi neprimerna. Cigarete že tako sodijo med najbolj obdavčene izdelke. menim, da če bi dodali vsaki škatlici recimo 1 evro za pobiranje odpadkov, bi kadilci z vso upravičenostjo menili, da so plačali za to, d bo nekdo za njimi pobral smeti. Napačen signal.