Gustin
Nič ne predlagam temveč zahtevam, da se uredi prehrana težko dementnih oseb in ostalih oseb s težavami hranjenja v DSO-jih tako, da jih ne bodo vozili na urgenco zaradi podhranjenosti in dehidriracije. Glede na to, da svojci drago plačujemo nastanitev ter pomoč in postrežbo za vsakega varovanca bi pričakoval, da so vsaj ustrezno hranjeni s hrano, ki jo lahko zaužijejo ne pa da se svojce še dodatno obremenjuje z nakupom ustreznih prehranskih dodatkov za lažje uživanje hrane. Če kdo na socialni inšpekciji ne ve o čem govorim naj gre na obisk kakega od DSO in pogleda po omarah varovancev kjer se nahaja hrana o kateri je govora. Za lažjo predstavo pa je priložena slika hrane o kateri je govora.
Urediti bi se morala hrana za vse v DSO-jih, ne samo za dementne in ostale, ki potrebujejo prilagojeno hranjenje.
Obstajajo neke prehranske smernice, ki pa žal niso zavezujoče. Že pred leti sem pisala na NIJZ in Nadi Rotovnik Kozjek, naj naredijo vse, da bodo smernice kakovostne in zavezujoče, da bi imeli starostniki (pa tudi v drugih institucijah, npr. bolnišnicah ...) kakovostno hrano. Gre namreč za naslovnike, ki imajo vpliv v pristojnih institucijah. Z NIJZ nisem dobila niti odgovora, od Rotovnikove pa samo užaljen odgovor, kaj sploh pričakujem od nje.
Ja, verjamem, da je lažje samo povedati v medijih nekaj stavkov kot se resno zavzemati za neko stvar ...
S tem se ne ukvarja nihče. Ne socialni, ne zdravstveni inšpektorat. Klasika. Imamo kup institucij, po drugi strani pa kupe problemov, s katerimi se ne ukvarja nihče, in posledično povsem neurejeno državo.
Sploh se ne gre toliko za kakovostno hrano, ki verjamem, da je v večini domov primerna, temveč hočem, da se uredi, da lahko ljudje - varovanci, sploh kaj zaužijejo. Moji mami lahko daš pečene picke ali zrezke ali karkoli pa sama ne bo zaužila popolnoma nič, niti pila, ker ima težave s požiranjem hrane - verjetno zadnji stadij demence. In če nihče v DSO ju ne vidi da je podhranjena in jo zato vsake toliko časa vozijo v bolnišnico pod domnevo, da jo je infakt ter jo nato čez dan dva dobijo nazaj ker ji nič ni, se vprašam kje mi živimo. Celo zdravniki, ki bi morali po uradni dolžnosti take primere prijaviti o tem molčijo. Če bi se to dogajalo pri svojcu doma bi vsi skakali glede zanemarjanja osebe. Ker pa je to DSO se ne zgodi nič. Napišeš pismo direktorici doma pa ni niti toliko, da bi ti odgovorila, ker se očitno boji virusa COVID 19 preko e.pošte, ki je niti ne bere.
No, šalo na stran. Vrana vrani nikoli ne izkljuje očesa, pravi star slovenski pregovor. Prepričan sem, da tudi v tem primeru ne bo šlo vse po črki zakona. Gre za ljudi na visokih položajih, socialni indpekciji niti na kraj pameti ne pride, da bi to preverjala. V najboljšem primeru bi se podelali v hlače.