11. 1. 2011
Odziv Ministrstva za zdravje
Zakon o omejevanju porabe alkohola (Uradni list RS,, št. 15/03; v nadaljnjem besedilu: ZOPA) v prvem odstavku 7. člena prepoveduje prodajo in ponudbo alkoholnih pijač in pijač, ki so jim dodane alkoholne pijače, osebam, mlajšim od 18 let. Prodajalec oz. ponudnik alkohola sme od vsake osebe, za katero domneva, da ni polnoletna, zahtevati, da predhodno izkaže svojo starost z javno listino, s katero se dokazuje istovetnost oseb. Če oseba to odkloni, se ji ne sme prodati oz. ponuditi alkoholne pijače. Poleg tega je na podlagi prve alineje 12. člena ZOPA prepovedana prodaja oz. ponudba alkoholnih pijač v stavbah in na pripadajočih funkcionalnih zemljiščih, kjer se opravlja dejavnost vzgoje, izobraževanja in zdravstvena dejavnost. V primeru, da se v stavbi mladinskega društva, mladinskega centra ali mladinskega doma opravlja dejavnost vzgoje ali izobraževanja, je torej v celotni stavbi, kot tudi na njenem funkcionalnem zemljišču prepovedana prodaja oz. ponudba alkoholnih pijač. Nadzor nad to določbo opravlja Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije. Prav tako je v mladinskem društvu, klubu ali centru, skladno s prvim odstavkom 7. člena prepovedana prodaja in ponudba alkoholnih pijač in pijač, ki so jim dodane alkoholne pijače, osebam, mlajšim od 18 let. V tem primeru nadzor nad spoštovanjem te določbe opravljata Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije in Policija, ki opravljata nadzor nad prodajo in ponudbo alkoholnih pijač in pijač, ki so jim dodane alkoholne pijače, v gostinskih obratih, osebam, mlajšim od 18 let. ZOPA gostinske obrate v drugem odstavku 9. člena opredeljuje kot gostinske obrate in druge oblike ponudbe končnemu potrošniku v skladu s predpisi, ki urejajo gostinstvo. Če v mladinskem društvu, klubu ali centru prodajajo ali ponujajo alkoholne pijače, torej ne gre za klasične gostinske obrate, temveč za drugo obliko ponudbe končnemu potrošniku, kjer je prodaja in ponudba alkoholnih pijač mladoletnim prav tako prepovedana. Skladno z Zakonom o gostinstvu (Uradni list RS, št. 93/07 - uradno prečiščeno besedilo, v nadaljnjem besedilu: ZGos) gostinsko dejavnost opravljajo pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki, ki so registrirani za opravljanje gostinske dejavnosti, ter društva, ki imajo gostinsko dejavnost določeno v svojem temeljnem aktu, če izpolnjujejo pogoje, določene z ZGos.
Odziv Ministrstva za notranje zadeve
Obravnavano področje ureja Zakon o omejevanju porabe alkohola (Uradni list RS, št. 15/2003 - v nadaljevanju ZOPA). Nadzor nad izvajanjem tega zakona opravljajo Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Inšpektorat Republike Slovenije za delo, Tržni inšpektorat Republike Slovenije, Policija in Inšpektorat Republike Slovenije za šolstvo in šport. Policija je pristojna za nadzor nad:
- prodajo in ponudbo alkoholnih pijač in pijač, ki so jim dodane alkoholne pijače, v gostinskih obratih osebam, mlajšim od 18 let (prvi odstavek 7. člena);
- prodajo alkoholnih pijač v gostinskih obratih osebam, ki kažejo očitne znake opitosti od alkohola (drugi odstavek 7. člena);
- prodajo oziroma ponudbo alkoholnih pijač v gostinskih obratih osebam, za katere se upravičeno domneva, da jih bodo posredovale osebam, mlajšim od 18 let (prvi odstavek 9. člena);
- prodajo oziroma ponudbo alkoholnih pijač v gostinskih obratih osebam, za katere se upravičeno domneva, da jih bodo posredovale osebam, ki kažejo očitne znake opitosti od alkohola (drugi odstavek 9. člena).
Policija izvaja nadzor tudi: nad osebo, ki omogoči osebi, mlajši od 18 let, pitje alkoholne pijače na javnem mestu ali ji ponudi alkohol na javnem mestu, da bi ga pila, ali ji kako drugače omogoči, da pije alkoholno pijačo na javnem mestu. Policija je v času od leta v 2003 do 17. 12. 2010 izvedla naslednje število ukrepov po ZOPA: Leto Prodaja, ponudba, omogočanje mladoletniku Skupaj
2003 108 1. 091 2004 165 1.576 2005 78 683 2006 91 787 2007 122 971 2008 153 1.201 2009 141 904 2010 93 592 RAZLOGI ZA NEPRIMERNOST ALI PRIMERNOST NADALJNJE OBRAVNAVE:
Menimo, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo, saj ZOPA in drugi pravni akti, predvsem Zakon o gostinstvu, Zakon o varstvu javnega reda in miru in Zakon o društvih, predstavljajo ustrezno pravno podlago za učinkovito omejevanje porabe alkohola tudi na področju varstva mladoletnikov. Največ problematike, povezane z uživanjem alkohola, se pojavlja v povezavi z organiziranjem javnih prireditev v različnih mladinskih klubih, na katerih se točijo alkoholne pijače. Pri tem ni potrebno posebej poudarjati, da so javne prireditve dostopne vsem in da so pristojni organi dolžni izvajati svoje pristojnosti tudi na področju omejevanja porabe alkohola. Policija bo še naprej v okviru svojih pristojnosti izvajala nadzor nad določbami ZOPA in s tem prispevala k zmanjševanju porabe alkohola med mladoletniki. Posebej pa želimo poudariti, da je ZOPA naravnan tudi preventivno in da bi bilo potrebnih več aktivnosti v tej smeri.
Glede na odgovor ministrstva za zdravje je vse jasno. Policija in inšpektorji nič ne delajo, ker sam hodim v kar nekaj mladinskih društev po primorski in v vsakem pijejo mladoletni alkoholne pijače. Odgovor ministrstva je po mojem mnenju zavajajoč. S svojim odgovorom so jasno pokazali, da podpirajo pitje alkoholnih pijač ( vse se gre za denar ).
Za zdravje ljudstva jim je pa malo mar!
Obljubim vam, da bo šlo to naprej v medije na televizijo in nekdo bo tukaj moral odstopiti!
Popdpiram. In predvsem bi morala ministrstva začeti razmišljati o dvigu starostne meje
za polnoletnost na 21 let.
Odločno podpiram tvoj predlog! Sicer pa...predlagam da povabiš nekaj prijateljev da se registrirajo in po svoji oceni glasujejo za ali proti predlogu. Stvar je v tem..če želiš da se predlog pošlje odgovornim organom za odgovor je potrebno: 1. da izoblikuješ primeren predlog da se ga da v razpravo 2. da počakaš še kak dan da se lahko glasuje(evo pri tem smo zdej) 3. da dobiš najmanj 13 glasov 4. da jih je več za kot proti predlogu 5.čakaš na odgovor ...............to je to. upam da ti bo uspelo!!!
No kje je sedaj Ministrstvo za zdravje RS in njihov odgovor na predlog???
Po odzivu sodeč so v tako važnih predlogih ko se gre za zdravje mladoletnih oseb na dopustu???
Po tem lahko samo sklepam, da jim je malo mar za slovensko mladino če se zapija do mrtvega, čeprav bi morali skrbeti za zdravje le teh.
Glasovanje se zaključi 14.12.2010
Saj ni potreben cel zakon za to. Potem pa ni čudnega, da imamo poplavo zakonov, iz katerih več ne vidimo ven.
Dovolj bo že dodaten člen v obstoječi zakonodaji.