Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Izbira zdravnika

499 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Pozdravljeni,

Glede izbire zdravnika opozarjam, da te možnosti že dolgo marsikje ni več.

Od osebnih ali družinskih zdravnikov, zobozdravnikov, ginekologov in drugih specialistov, dalje.

Že dolgo se ni mogoče vpisati k IZBRANEMU zdravniku, ampak k tistemu, ki sploh še vpisuje paciente. Ni pravično, da se moraš kdaj vpisati v ambulanto, za katero se v normalnih razmerah ne bi nikoli odločil.

Tudi v primeru, ko določen zdravnik preneha z delom in ga v isti ambulanti nadomesti drug zdravnik, se moraš ponovno vpisati k "izbranemu" zdravniku. Čeprav ne po svoji volji, ampak po sili razmer.

Tako imajo delo zagotovljeno vsi zdravniki, tudi tisti, ki niso ravno dobri in ni variante, da ostanejo na rešetu. Vsi pacienti nimajo enakih možnosti, to bi bilo potrebno odpraviti.

lp

 

27 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 20 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR naivka 19 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


25. 9. 2023

Odziv Ministrstva za zdravje

Najprej naj pojasnimo, da pomanjkanja zdravnikov, predvsem na primarni ravni zdravstvene dejavnosti, na kratek rok žal ni mogoče rešiti. Zato na ministrstvu iščemo načine, kako bi z obstoječim kadrom lahko povečali dostopnost do osebnega zdravnika na primarni ravni, razbremenili zdravnike administrativnih obremenitev in tako ugodne učinke dosegli že na krajši rok. V tem okviru so se in se še bodo oblikovale rešitve v smeri administrativne razbremenitve zdravstvenih timov, večje digitalizacije področja, prerazporeditve določenih nalog zdravnika na druge strokovnjake znotraj tima, razbremenitve sočasnega dela ob hkratni spremembi mreže nujne medicinske pomoči, spodbude za opravljanje dodatnega dela ipd. Zaradi kompleksnosti problematike so tudi rešitve večplastne in je potrebno naslavljati problematiko z več vidikov. Navedeno izboljšanje pogojev dela zdravnikov na primarni ravni zdravstvene dejavnosti in nagrajevanje bolj obremenjenih zdravnikov služi tudi kot spodbuda mladim zdravnikom k izbiri specializacije iz družinske medicine.

Ministrstvo je hkrati na podlagi 7. člena Zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij zdravnik, zdravnik specialist, doktor dentalne medicine in doktor dentalne medicine specialist (Uradni list RS, št. 107/10, 40/17 – ZZdrS-F in 203/20 – ZIUPOPDVE) za leto 2023 določilo visoko zgornjo mejo števila ponudb za delo zdravnikov specialistov družinske medicine iz tujine v Sloveniji, in sicer kar 71 (Odredba o zgornji meji števila ponudb za delo v Republiki Sloveniji za leto 2023, Uradni list RS, št. 149/22).

Vsi našteti ukrepi pa, kot že navedeno, so srednjeročni in dolgoročni. Na kratek rok njihovi rezultati niso in ne bodo vidni, z izjemo prihoda zdravnikov specialistov družinske medicine iz tujine.

Komentarji




  • F Ferenc

    Na Pravni mreži so se odločili, da vložijo pravna sredstva zaradi nezmožnosti izbire osebnega zdravnika. Za druge postopke uveljavljanja pravic, ki izhajajo iz zdravstvenega zavarovanja, pa žal nimajo kapacitet. Zelo malo pravnikov je specializiranih za to področje, posledično pa je težko dobiti pravno zastopanje za tovrstne primere.

    Lep pozdrav,

    A. P. (za PMVD)

  • f filomena

    Predlagam, da po končanem študiju zdravniki obvezno oddelajo nekaj let in odslužijo denar, ki je bil za njihovo izobraževanje namenjen. Če želijo v tujino pa naj tujina plača odškodnino zanje - kot npr, za športnike. Lahko jim daje tujina boljše plače ko se pa tukaj za njih brezplačno šolajo!

  • R Razvojnik

    Tako kot večina državljanov EU, bi morali imeti tdui v Sloveniji OBVEZNI plačniki polnih prispevkov možnost IZBIRE zdravnika, ne glede na to ali je koncesionar ali dela v državni ustanovi. ZZZS bi moral postaviti enotni cenik storitev in nehati izvajati "plansko zdravstvo" z odtegovanjem storitev plačnikom, ko so kvote porabljene.

    • J JazPravim

      Se strinjam. A kaj, ko so narod naplahtali, da moramo biti srečni, da imamo ZZZS in državno zdravstvo. Da javno ni nujno državno se zdita za ljudi nepojmljivo, čeprav je tako v večjem delu Evrope. Monopolista ni še nikoli brigali za ljudi.

  • J JazPravim

    Se strinjam z opisom problema, ne vem pa, kakšen je vaš predlog? Situacijo lahko reši uvoz zdravnikov, možnost, da ZZZS sklene pogodbo z zasebniki (kaj naj briga, ali je zasebnik ali dela v zdravstveni ustanovi v javni lasti - ZZZS naj vsem za enako storitev enako plača) in na daljši rok močno povečan vpis na obe medicinski fakulteti.

    • Ikona uporabnika naivka naivka

      Predlog: odpraviti beg zdravnikov in ostalega osebja v tujino, spremeniti sistem dela, ker se zdijo zdravniki kar precej obremenjeni z zamudno birokracijo. Časovna omejitev na pacienta je verjetno še vedno 6 minut. To ni realno.

      Mogoče tudi nagrade oz. bonuse za dobre zdravnike?

      • J JazPravim

        Osebno bi v predlog vključila:

        - povečanje števila vpisnih mest na obe MF

        - Prosta izbira zdravnika, ki je z ZZZS pripravljen skleniti pogodbo (torej tudi privatni zdravniki)

        - Prosta menjava zdravnika (sedaj eno leto po izbiri ne moreš menjati brez birokratskih ovir)

        - Možnost ocenjevanja dela zdravnika in bonus "plača" (13 plača) za zdravnika, ki v določeni občini ali ZD prejme najboljše ocene