S helijem napolnjeni baloni - smeti
Po odročnih hribih, kamor zahaja malo ljudi, ker so oddaljeni ali nepoznani, smeti praktično ni. Obvezno pa se najdejo ostanki balona, ki ga je nekje nekdo poslal v zrak. Škoda je, da so zaradi tega smeti še na redkih kotičkih, ki bi bili drugače brez njih, zato predlagam, da se prepove prodajo posameznih s helijem napolnjenih balonov (stojnice), če le-ti niso iz popolnoma biorazgradljivih materialov.
Ker verjamem, da bo argumentacija: "naši baloni so na naši poroki samo znotraj," in da se ne bi zgodila luknja, ki bi jo lahko izkoriščali:
V primeru, da bi organizator dogodkov želel imeti s helijem napolnjene navadne balone, bi po dogodku moral obvezno poskrbeti tudi za to, da ne bi pristali v naravi. To bi lahko dosegli tako, da bi morali biti vsi označeni s firmo, ki je dogodek priredila, da bi vedeli, komu poslati kazen za smetenje npr. v Triglavskem narodnem parku.
Seveda s tem problema ne bi odpravili - še vedno lahko kdo to naredi doma, bi ga pa precej omejili.
Ah ja, še več birokracije bi radi - za vsako malenkost nek predpis ali uredba ali pa kar zakon. Ti baloni so s stališča onesnaževanja tako majhen problem, da bi bilo naravnost smešno, če bi se šli urejanja njihove uporabe na predlagan način. Zaradi tega sem prosti temu predlogu. Bi pa glasoval za splošno prepoved uporabe helijevih balonov, ker imamo na voljo omejeno količino helija in ga s planeta izgubljamo.
Kot berem danes na MMC (https://www.rtvslo.si/okolje/novice/slovenci-najvecji-onesnazevalci-oceanov-s-plasticnimi-odpadki-v-eu-ju/533551) so tile baloni marginalna zadeva in v osnovi ne rešuje skorajda nič. Prav tako se ti baloni v zelo kratkem času razpadejo. Res je, da za njimi ostane nekaj snovi in verjetno. da so okolju škodljivi. Vendar tega ni toliko, da bi bilo treba vžigati alarm. Prav tako verjetno mnogo balonov prinese iz sosednjih držav, kjer imajo prakso zabav z baloni še bolj razširjeno.
Kot je že nekdo omenil bom tudi jaz. Predlog je naravnost smešen. Da ne bo pomote. Nisem proti, da se varuje naravo in sem absolutno proti onesnaževanju.
Ampak vsak je sam odgovoren za stvar, ki jo kupi.
Glede na tak predlog bi potem lahko vse izdelke prepovedali, ker nikoli ne veš kam ga bo kdo odvrgel po uporabi.
Da pa nikoli ne bo 100% ljudi ozaveščenih pa je tudi dejstvo.
Gede teh balonov pa še to. Večkrat sem videl, da je kakšen pobegnil po nerodnosti ali nesreči in je bil jok in stok s strani otroka. Tak, da niso bili namerno puščeni.
Zanimivo pa je, da se dela staršen pomp okrog zmanjšanja uporabe plastike. Seveda smo v Evropi še posebej v EU že zelo napredni in se večina vsega pač odlaga na primerno mesto in se reciklira ali kako drugače predela in obdela.
So pa države v razvoju, ki imajo bistveno drugačn probleme od tega, da razmišljajo, če bo kakšen kos plastike končal v naravi. Sploh nimajo urejenega pobiranja smeti, kot pri nas pred 50 leti. In tudi imajo dovolj problemov kako bodo preživeli. Pri nas tudi pred 50 leti še besede ekologija poznali nismo.
Pa še mimogrede. KO se je v zadnjih dveh letih skoraj ukinilo plastične vrečke in razne krožnike, pribor in kozarce, so sedaj pričeli z velikim oglaševanjem kako so pač podjetja ozaveščena in so večina vsi ti izdelki iz papirja.
Nihče se pa ne vpraša koliko milijonov hektarjev gozdov se je posekalo za izdelavo tega papirja, ki ga sedaj tako veselo propagirajo.
Glede reciklaže in ekološkega ravnanja s smetmi se zelo motite. V Sloveniji le malo smeti recikliramo. Res je zbiranje na sortirni način zgledno urejeno, vendar je to le pesek v oči nepoučenim državljanom. Nekaj smeti nadzorovano pokurimo (sežgemo), veliko večino pa izvozimo prav v tiste države, ki jih vi imenujete države v razvoju. Dobro vemo, da naše smeti tam končajo v morju ali kje drugje v naravi. Od nas sprejmejo vse, le plačati moramo. Ker se veliko vozim s kolesom po naši lepi deželi, pa po vonju pogosto ugotavljam, da na privatnih zemljiščih deluje veliko sežigalnic in ob cestah skozi gozdove je mnogo črnih odlagališč.
Pravični, v Evropi smo napredni le na videz, reciklira se le del plastike, marsikaj pa sploh ne. Večina smeti zgori v sežigalnicah, tudi pri nas je tako. Zaposleni v zbirnem centru so mi sami povedali, da se pri nas smeti pelje na sežig na Madžarsko. Tudi plastiko, tekstil in vse, kar tako vneto zbiramo. In Evropa je le majhen del sveta, v katerem ne vedo niti, da odpadki spadajo v koš, ne v naravo.
Sicer pa - tudi reciklaža ni nekaj idealnega, s tem problematičen izdelek samo ponovno vrnemo v uporabo. Edina prava rešitev je, da odpadek sploh ne nastane. Zato je tak predlog glede balonov sicer lahko komu smešen, a če bi prepovedali poleg tega še kar nekaj izdelkov, bi pa že imelo smisel. Pišete, da lahko tak balon uide tudi nenamerno - pa kaj? S stališča narave in razgradnje je čisto vseeno, odpadek je odpadek, ne glede na to, če je nastal namerno ali ne.
Edina prava rešitev je, da takih izdelkov sploh bilo ne bi. S tem bi ohranili tudi gozdove - v tem delu se še kako strinjam z vami.
Se strinjam, ti baloni bi morali biti prepovedani, saj so nepotreben odpadek.
Pri vsej svinjariji, ki jo proizvedemo in kako s svojim načinom življenja uničujemo planet, je ta predlog dobesedno smešen.
Prepovedali so polivinilne vrečke, kmetje pa ovijajo silažo, seno, slamo v enormne količine folij.
Koliko bazenov po 50 € se letno pokupi in letijo po sezoni v kante, ker puščajo, filti so zanič...
Koliko 'arafatov' / nadstreškov. Koliko neke plastike, kovine, papirja, kartona, elektronike...
Kaj ko bi prepovedali prodajo kondomov, ker mene moti, ko grem na sprehod in pod kakšnim grmom kakšnega vidim?
Glede na to, da je Helija vedno manj, se mi zdi da država morala prepovedati njegovo uporabo v neznastvene namene.
Jaz sem za, čeprav bi bila to le kaplja v morje, če se ne bi zgodilo globalno.