Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uvrstitev cerkvenega zvonjenja med vire hrupa

967 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Odziv Ministrstva za okolje in prostor iz leta 2018 pravi, da "veljavne direktive med vire hrupa, za katere bi bilo treba s predpisi določiti omejitve za njihovo obratovanje zaradi povzročanja hrupa, ne šteje cerkvenih zvonov, predvsem iz razloga, da je zvok, ki ga povzroča zvonjenje cerkvenih zvonov, primerljiv z zvokom, ki ga generirajo glasbila. Zvonjenje je namreč po frekvenčni analizi zvoka primerljivo s toni glasbene lestvice in zvokom, ki nastaja ob igranju glasbil in za katerega običajno smatramo, da ni nezaželen ali moteč za ljudi." (https://predlagam.vladi.si/predlog/9500)

Ta razlog ni utemeljen, ni primeren in je žaljiv. Če bi to držalo, potem tudi glasba ob 01:00 ponoči ne bi bila "hrup", ker so to glasbila, ki "običajno" niso moteča za ljudi. Običajnost tu ni relevantna, niti ni primerna beseda, saj nič ne pomeni. Če bi želeli uporabiti dejanske podatke, bi bilo vredu, ampak naslavljanje neke mitične običajnosti, ki niti ne obstaja, ni primerno.

Četudi bi torej rekli, da je zvon primerljiv s toni glasbene lestvice, to ne pomeni, da lahko nekdo po svoje presodi, da to nikogar ne moti. To je pokroviteljsko. To je žaljivo.

Ta predlog zahteva uvrstitev cerkvenega zvonjenja (in drugih (pre)glasnih verskih obredov) med vire hrupa, ki ni sprejemljiv za skupnost.

Zvonjenje s cerkvenimi zvonovi naj se prepove in kaznuje s 100.000 € na prekršek.

34 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J Jure Hočevar 18 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


1. 9. 2020

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Predpisi s področja okolja in varstva pred hrupom se uporabljajo za hrup, ki ga povzročajo stalne ali občasne emisije hrupa enega ali več virov obremenjevanja okolja s hrupom. Med vire hrupa sodijo: ceste, železniške proge, letališča in naprave, ki zaradi izvajanja industrijske, obrtne, proizvodne, storitvene in podobnih dejavnosti povzročajo v okolju stalen ali občasen hrup. Več o hrupu v okolju, vključno s predmetnimi predpisi, je na voljo na spletni strani ministrstva.

Zvonjenje cerkvenih zvonov ni vir hrupa. Zven cerkvenih zvonov praviloma obremenjuje okolje kratkotrajno, saj običajno zvonjenje traja le nekaj minut. Bitje ure pa se običajno izvaja le od jutra do večera in ne ponoči.

Skladno z ugotovitvami Svetovne zdravstvene organizacije se fiziološki vplivi na zdravje pojavijo pri dolgotrajnem in kontinuiranem hrupu LAeq,24h višjim od 65-70 dB (A). Zvonjenje cerkvenih zvonov zato ni hrup, ki bi mu lahko pripisali škodljive učinke na zdravje ljudi.

Predlagamo, da se v primerih, ko se stanovanjske stavbe nahajajo preblizu cerkvenih zvonikov, morebitno bitje ure pa bi motilo nočni počitek, dogovorite za prilagoditev glasnosti zvonov in pogostosti bitja ure znotraj krajevnih skupnosti, občin oziroma župnij.

Komentarji