Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uvrstitev cerkvenega zvonjenja med vire hrupa

1035 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Odziv Ministrstva za okolje in prostor iz leta 2018 pravi, da "veljavne direktive med vire hrupa, za katere bi bilo treba s predpisi določiti omejitve za njihovo obratovanje zaradi povzročanja hrupa, ne šteje cerkvenih zvonov, predvsem iz razloga, da je zvok, ki ga povzroča zvonjenje cerkvenih zvonov, primerljiv z zvokom, ki ga generirajo glasbila. Zvonjenje je namreč po frekvenčni analizi zvoka primerljivo s toni glasbene lestvice in zvokom, ki nastaja ob igranju glasbil in za katerega običajno smatramo, da ni nezaželen ali moteč za ljudi." (https://predlagam.vladi.si/predlog/9500)

Ta razlog ni utemeljen, ni primeren in je žaljiv. Če bi to držalo, potem tudi glasba ob 01:00 ponoči ne bi bila "hrup", ker so to glasbila, ki "običajno" niso moteča za ljudi. Običajnost tu ni relevantna, niti ni primerna beseda, saj nič ne pomeni. Če bi želeli uporabiti dejanske podatke, bi bilo vredu, ampak naslavljanje neke mitične običajnosti, ki niti ne obstaja, ni primerno.

Četudi bi torej rekli, da je zvon primerljiv s toni glasbene lestvice, to ne pomeni, da lahko nekdo po svoje presodi, da to nikogar ne moti. To je pokroviteljsko. To je žaljivo.

Ta predlog zahteva uvrstitev cerkvenega zvonjenja (in drugih (pre)glasnih verskih obredov) med vire hrupa, ki ni sprejemljiv za skupnost.

Zvonjenje s cerkvenimi zvonovi naj se prepove in kaznuje s 100.000 € na prekršek.

34 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J Jure Hočevar 18 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


1. 9. 2020

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Predpisi s področja okolja in varstva pred hrupom se uporabljajo za hrup, ki ga povzročajo stalne ali občasne emisije hrupa enega ali več virov obremenjevanja okolja s hrupom. Med vire hrupa sodijo: ceste, železniške proge, letališča in naprave, ki zaradi izvajanja industrijske, obrtne, proizvodne, storitvene in podobnih dejavnosti povzročajo v okolju stalen ali občasen hrup. Več o hrupu v okolju, vključno s predmetnimi predpisi, je na voljo na ....

Zvonjenje cerkvenih zvonov ni vir hrupa. Zven cerkvenih zvonov praviloma obremenjuje okolje kratkotrajno, saj običajno zvonjenje traja le nekaj minut. Bitje ure pa se običajno izvaja le od jutra do večera in ne ponoči.

Skladno z ugotovitvami Svetovne zdravstvene organizacije se fiziološki vplivi na zdravje pojavijo pri dolgotrajnem in kontinuiranem hrupu LAeq,24h višjim od 65-70 dB (A). Zvonjenje cerkvenih zvonov zato ni hrup, ki bi mu lahko pripisali škodljive učinke na zdravje ljudi.

Predlagamo, da se v primerih, ko se stanovanjske stavbe nahajajo preblizu cerkvenih zvonikov, morebitno bitje ure pa bi motilo nočni počitek, dogovorite za prilagoditev glasnosti zvonov in pogostosti bitja ure znotraj krajevnih skupnosti, občin oziroma župnij.

Komentarji




  • J Janez Poslušalec

    Nesmiseln predlog iz preprostega razloga: že sedaj ne obstaja predpis, ki bi verskim objektom dopuščal preseganje predpisanih mejnih vrednosti emisij, tudi hrupa. Že sedaj je dobro urejeno, skladno z EU zakonodajo. Le naši politiki se nečesa/nekoga bojijo in ponavljajo besede pravnikov RKC ...

    Uradni organi bi zato morali skladno s predpisi doseči omejitev hrupa, ki prihaja tudi (i)z verskih objektov. Zato ni nobene potrebe po sistemski spremembi ampak je potrebno sprožiti sodni postopek zoper nezakonito ravnanje državnih organov, kar škoduje okolju in zdravju ljudi. Če bo treba, tudi na ESČP.

    Po veljavnih predpisih sploh ni pomembno, kaj povzroča vibracije zraka, ki jih dojemamo hrup - ali je to dizelski motor, udarjanje pnevmatskega kladiva, človeški glas, violina. Niti ni pomembno, kakšno simbolično sporočilnost ti zvoki nosijo - ali so povezani z religijo, umetnostjo ali celo ničemer (industrija).

    Po veljavnih predpisih morajo vsi objekti in naprave, ki se uporabljajo za opravljanje katerekoli registrirane dejavnosti, upoštevati omejitve, predpisane v uredbi. Izjeme so opredeljene v njenem 2. členu in med njimi ni objektov za verske prireditve. Skladnost delovanja s predpisi preverja Inšpektorat za okolje in prostor, kamor lahko oddate prijavo e-uprava.gov.si/podrocja/drzava-druzba/inspekcijski-postopki/prijava-za-okolje.html .

    Vendar uredba o hrupu ne velja za hrup fizičnih oseb (ki torej ne nastane za namen dejavnosti) - soseda s kosilnico ali pa tistega, ki je v domači garaži najbolj dejaven v nedeljo popoldne. To sodi v domeno motenja javnega reda in miru in se prijavi policiji.

    Hrup je hrup, ne glede na to, kdo ga povzroča, kakšno sporočilonost ima in kako dolgo ga že prenašamo - njegovi škodljivi učinki na razpoloženje, zdravje, storilnost so prisotni ne glede na vse in prizadeti so tudi ljudje, ki so ideološko naklonjeni povzročitelju hrupa. Zato ni nobene potrebe po ideoloških napadih ali kazanju s prstom - težave povzroča hrup, ne religija.

  • c crnaprst

    ker zvonenje z drugačnimi zvonovi je ok? Drugače pa kaj je bilo prej, to ima prednost.

  • P Pred_log

    potem pa tudi dodati koncerte - dovoljeni le v protihrupnih prostorih, + nujno dodati otroško kričanje - vse to preglasi cerkveno zvonjenje.. pa še marsikaj

  • p pepelka-

    Točno to, nabijajo kot nori s temi zvonovi, to pri nas gre čez vse zdrave meje

  • A AnžeBarle

    Potemtakem bodisi prepovemo vsak "verski hrup", ne le zvonjenje. V LJ imajo od odprtja Islamskega verskega centra okoličani precej težav s klici k molitvi.

    Ali pa ne prepovemo in pustimo kot je sedaj.

    Poleg tega se lahko zvonjenje v nočnem času (med 22. in 6. uro) tudi izklopi, če je dogovor med stanovalci in župnijo takšen.

    Razni nočni koncerti, delovne akcije v stanovanjih in kar je še podobnega pa s tem nimajo povsem nobene primerjave.

  • D Digifotko

    Proti, ker ne vključuje drugega verskega hrupa

    predlagam.vladi.si/predlog/11851

  • Ikona uporabnika Erazem Lipovina Erazem Lipovina

    Zapret cerkve pa bo.