čakanje na fizioterapijo
Spoštovani,
Čakalne vrste za fizioterapevtsko dejavnost na primarni ravni so strokovno gledano predolge, kar za pacienta pomeni zamujeno priložnost rehabilitacije. Časovno okno fizioterapije je smotrno od subakutne faze naprej, kar v praksi pomeni od 72 ur dalje.
Vse to bi se lahko spremenilo in se tudi je v Angliji, Avstraliji, Ameriki, Nizozemski, Južni Afriki, Bermudi in Gibraltarju. Zakaj? Zato, ker je fizioterapevt dobil pooblastilo za opravljanje fizioterapevtske dejavnosti kot prvi(primarni) kontakt. V Sloveniji kot primarni kontakt delujejo zobozdravstvene ordinacije.
Torej čakalna doba se bistveno skrajša ,če fizioterapevtske storitve v službi javne zdravstvene mreže ne bi bile napotene s strani splošnega zdravnika z delovnim nalogom ampak bi se pacient primarno, brez posrednika naročil na fizioterapijo v breme ZZZS-ja.
Lep popzdrav,
Greg Mirt, dipl. fiziot, mag. trajn.razv., Dip.F. Med.(FIFA)
Predsednik Združenja fizioterapevtov Tine Kovačičv članku časopisa Svet 24 z dne 1.12.2020 poudarja, da so fizioterapevti pri svojem delu preobremenjeni, kadrovsko podhranjeni, število čakajočih na FTH obravnave pa je enormno.
To je nesprejemljivo in moralno ter etično sporno.
Že v času pred pandemijo Covid 19 fizioterapevtska dejavnost ni zmogla realizirati oz. izpeljati programov iz splošnega dogovora z ZZZS za leto 2020, sedaj v času pandemije pa še manj.
V prihodnje so nujno potrebne spremembe v konstruktivnem dialogu z vsemi deležniki na tem področju.
Če ostajajo programi nerealizirani naj se sredstva vračajo ZZZS!
radioprvi.rtvslo.si/2020/08/svetovalni-servis-1211/
Lucija Fatur 08. 09. 2020
8. september - Svetovni dan fizioterapije
Fizioterapija je pomemben del našega zdravja
Se strinjam, da je na tem področju nujno nekaj narediti. Sam sem čakal 2 meseca, nato pa 3 mesece imel terapijo, ker se je po poškodbi zadeva zaradi "mirovanj" oz. nerazgibavanja tako poslabšala. Če bi si nekdo takoj vzel 2x po 1h, da pokaže vaje in potem čez nekaj dni preveri, če jih prav izvajam, bi bil sam precej hitreje gotov. Da o tem, da potem rabiš več terapije in si dlje na bolniški, kar vse gre med stroške ZZZS ne govorim.
Od:
Datum: ponedeljek, 15. junij 2020
Zadeva: Čakalne dobe; št. 179-1/2020-DI/63
Za:
Sporočilo poslal(a): Anica Kržič/DIREKCIJA/ZZZS
Spoštovani,
razumemo vaše stališče in se moramo strinjati, da so čakalne dobe na področju ambulantne fizioterapije predolge.
ZZZS je na tem področju že izvedel nekaj ukrepov, kot so povečevanje števila timov, prenova obračunskega modela, ki daje večja pooblastila fizioterapevtu, dodatno plačevanje specialnih fizioterapevtskih obravnav, ki pa žal niso dali željenih rezultatov. Sedaj v sodelovanju s pristojnimi Razširjenimi kolegiji na novo urejamo fizioterapijo za kronične bolnike.
Nove metode terapij ZZZS uvaja v sodelovanju z Razširjenimi kolegiji, ki so pristojni za oblikovanje doktrine v Sloveniji. ZZZS je prejšnji mesec pozval vse Razširjene strokovne kolegije, da do 16.6.2020 pristojnemu področju na ZZZS, ki ga vodi ga. Anka Bolka, posredujejo predloge za oblikovanje seznama storitev, ki bi jih bilo možno, smiselno in učinkovito izvajati na daljavo. V kolikor bomo prejeli predloge za področje fizioterapije, jih bomo vsekakor obravnavali, uskladili z RSK ter uvedli.
Lepo vas pozdravljamo,
Sladjana Jelisavčić
Vodja-direktorica področja za zdravstveno
analitiko in ekonomiko
predlagam.vladi.si/predlog/11664