Tržne storitve v bolnišnicah
Pozdravljeni,
Slovenija se že dolgo sooča z nedopustimi čakalnimi dobami. Kaj preostane človeku, ki želi poskrbeti zase, medtem ko glave že desetletje modrujejo, kako rešiti problem?
Samoplačniške storitve. In tukaj se zaplete. Samoplačniško lahko opravimo enostavne preglede, ki jih v popoldanskem času izvajajo v privatnih ambulantah. Vse, kar je bolj kompleksnega in poteka na ravno bolnišnic, pa tudi samoplačniško ne moreš opraviti, saj npr UKC Lj samoplačnikov praktično noče sprejeti (izven rednega delovnega časa). Lahko samo čakaš in upaš, da dočakaš obravnavo brez večjih posledic.
Nezaslišno je, da v tej državi lahko bolje poskrbiš za svoj avto ali psa, kot za svoje zdravje!
Glede na to, da hitre rešitve problema ni na vidiku, predlagam:
- da se sprejme zakon, s katerim se javnim bolnišnicam omogoči, da izven rednega delovnega časa opravljajo komercialno dejavnost. To vključuje tako sprejemanje samoplačnikov kot sklepanje pogodb z zavarovalnicami, ki so zainteresirana za dodatna zavrovanja, ki bi pacientom tako storitev omogočala.
- v izogibam izigravanju čakalnih vrst v javnem sistemu, se pacient, ki vstopi v obravnavo kot samoplačnik / preko dodatnega zavarovanja s strani komercialnih zavarovalnic do konca obravnava kot samoplačnik / koristnik usluge dodatnega zavarovanja razen ko gre za življenjsko ogrožujoče stanje.
Predlagam način po mojem mnenju koristi vsem:
- bolnišnice bi dobile dodatna sredstva in bolje izkoristle opremo, ki je popoldan večinoma neizkoriščena,
- čakalne vrste z naslova obveznega zavarovanja bi se skrajšale, ker bi del pacientov uporabil storitve dodatnega tržnega zavarovanja,
- predlagan sistem je bistveno manj podvržen izigravanju čakalnih dob kot trenutna praksa, kjer zdravnika, pri katerem bi želel biti obravnavan obiščeš popoldan v privatni ambulanti, za 60 € kolikor je recimo cena pregleda, pa potem po potrebi preskočiš vso čakalno vrsto pri tem zdravniku v javni ustanovi.
Za konec še mnenje dr Ihana o tržnih storitvah bolnišnic:
"V svetu je veliko neprofitnih bolnišnic, kar je podobno našim zavodom, in nikomur od njih ne pride na misel, da bi se odrekel podjetniški ekonomiki in tržni konkurenčnosti. Prav nasprotno, vrhunske tovrstne bolnišnice (npr. Johns Hopkins, Mayo, Cleveland Clinics, Duke) imajo enako vrhunske ekonomske in oglaševalske oddelke, kot imajo vrhunske zdravnike. Ker je vse skupaj nujno za uspeh."
www.casnik.si/a-ihan-sobotna-priloga-zdravstveni-sistem-je-v-nezavesti...
Vsekakor proti. S tem bi se priviligiranje pacientov občutno povečalo. Slaba ideja.
Ne. Lahko je biti zasebnik s tujo opremo. In z opremo, ki so jo plačali državljani nimaš kaj nuditi kvalitetnejših storitev samoplačnikom. Kar bi jih. Kar se dogaja že zdaj.
Odgovorila vam bom na isti način, kot sem uporabniku november.
Kot prvo, tudi samoplačniki so državljani, ki plačujejo davke in prispevke. Te naprave večji del dneva stojijo neizkoriščene, za kar se zahvaliti ZZZS, ki določa kvote.Kot drugo, bi bolnica tako zbrani denar lahko porabila za izboljšave, ki bi koristile vsem.
In najpomembneje - če prav razumem, raje vidite, da kdo umre, čeprav bi ga na ta način lahko rešili. Sklepam, da niste bili nikoli v situaciji, ko je čakalna doba 1 leto, storitve pa pri privatnikih ni mogoče z opraviti. Revmatologi, imunologi itd. Srečno, če želite v Sloveniji privat opraviti storitev.
Ljudje umirajo, ampak ja, dajmo se delat, da tega ne podpremo v imenu pravičnosti. Seveda je potrebna sperememba sistema, a koliko jih mora do takrat še umret?
Morda bi bilo vseeno bolj fer in bolje, da se uvede javno obratovanje vseh zdr. oddelkov 18h/dan vse dni v tednu. To, da oddelek dela samo 8 ur na dan od ponedeljka do petka (ponekod se to ne), kljub temu da so veliko predolge cakalne dobe, je smesno. Najmanj, kar bi morali narediti, je podaljsanje delovnega casa. Ce zdravnikov primanjkuje, naj se jih uvozi iz tujine in naj se ne komplicira z jezikom. Anglesko v letu 2020 znajo vsi. Drugace pa naj zraven fliknejo prevajalca.
Druga moznost je, da preusmerijo del bolnikov, ki cakajo na pregled, v bolnisnice v tujini.
Da. Ampak v takih primerih bi tem zasebnikom konkretno zaračunal uporabo javne opreme.
Seveda se oprema zaračuna.
predlagam.vladi.si/predlog/11664
Ureditev katastrofalnih čakalnih dob za fizioterapijo - FTH
Spoštovani,
Čakalne vrste za fizioterapevtsko dejavnost na primarni ravni so strokovno gledano predolge, kar
za pacienta pomeni zamujeno priložnost rehabilitacije. Časovno okno fizioterapije je smotrno od subakutne faze naprej, kar v praksi pomeni od 72 ur dalje.
Vse to bi se lahko spremenilo in se tudi je v Angliji, Avstraliji, Ameriki, Nizozemski, Južni Afriki, Bermudi in Gibraltarju. Zakaj? Zato, ker je fizioterapevt dobil pooblastilo za opravljanje fizioterapevtske dejavnosti kot prvi(primarni) kontakt. V Sloveniji kot primarni kontakt delujejo zobozdravstvene ordinacije.
Torej čakalna doba se bistveno skrajša ,če fizioterapevtske storitve v službi javne zdravstvene mreže ne bi bile napotene s strani splošnega zdravnika z delovnim nalogom ampak bi se pacient primarno, brez posrednika naročil na fizioterapijo v breme ZZZS-ja.
Lep popzdrav,
Greg Mirt, dipl. fiziot, mag. trajn.razv., Dip.F. Med.(FIFA)
Naprave za zdravstvene preglede so bile kupljene iz proračuna. Torej naj bi se pregledi na teh napravah plačevali tudi iz proračuna. V proračun vplačujemo vsi, ki plačujemo prispevke za zdravstveno zavarovanje in še predrago dodatno zavarovanje.
Komercialne posle pa naj opravljajo zdravniki na aparaturah in v prostorih, katere bodo kupili sami. Namreč tudi avtomehanik si je moral opremo, katero potrebuje za svoje delo kupiti sam.
Imate prav, naprave smo plačali vsi. Tudi tisti, ki bi te naprave koristili izven rednega delovnega časa s posebnim zavarovanjem ali samoplačniško. Te naprave večji del dneva stojijo neizkoriščene, za kar se zahvaliti ZZZS, ki določa kvote.
Če prav razumem, raje vidite, da kdo umre, čeprav bi ga na ta način lahko rešili. Sklepam, da niste bili nikoli v situaciji, ko je čakalna doba 1 leto, storitve pa pri privatnikih ni mogoče z opraviti. Revmatologi, imunologi itd. Srečno, če želite v Sloveniji privat opraviti storitev.
Potem je v bistvu najbolje, da uvedemo enotni znesek za obvezno zavarovanje, ampak to vam verjetno tudi ne bo všeč.
Naj UKC posodi te naprave zunanjim izvajalcem za neko ceno, pa je.
Lahko jih posodi, lahko pa sam trži svoje storitve. Na ta način lahko tudi dobijo sredstva za nakup nove opreme itd.
Kako bo sam tržil?
Zdravnik je javni uslužbenec, in dobi fiksno, regulirano plačo od države... zakaj bi delal več, če mu ni treba?
Če pa najamejo zunanjega... kdo in kako se bo pogajal z njim? In kaj bo recimo radiolog zaposlen na UKCju (ki ga plačuje ZZZS) naredil, ko bo videl, da zunanji dohtar dobi dvakrat večjo plačo od njega?
Pa sej a nima velik javnih (zobo)zdravnkov se lastne samoplacniske ambulante, kjer obcasno delajo? Preko popoldanskega s.p. al nevem preko cesa ... pa v ZD KR majo ze od nekdaj tud moznost samoplacniskega pregleda? vsaj 5 let nazaj je bla ta moznost pri dermatologu- si placu in preskocu 6 mescov cakanja. Zdej nevem, kako je.
Vsekakor je v situaciji, v kateri smo, zares smesno, da je pol UKC-ja praznega pol dneva delovnika in cel vikend. Tko da al maksimizirajo delovni cas (5h-24h) in zaposlijo nove zdravnike in sestre itd. al pa pac zacnejo dajat prostore v najem za cas, ko so prazni.
Točno tako. Najem opreme ni noben problem. Zakon ne dovoljuje, da bi zdravstveni delavec opravljal podaljšano aktivnost v bolnišnici (če ne gre za dežurstvo), v svojem prostem času, pa naj počne, kar želi. Tako ali tako se od takšne dejavnosti odvaja tudi DDV, kar je za državo le plus.
Glede na stanje duha, se mi zdi, da večini tudi najem opreme ne bi bil pogodu. Če meni crkne krava naj pač še sosedu.
Problem je, da ga je treba nekako dodatno plačat za to podaljšano dejavnost. Na fakultetah so to delali, dobivali avtorske honorarje za to delo (govorim o raziskovalnih projektih za industrijo, razvoj, ipd.), pa je cela slovenija skakala v zrak, ko so slišali, da je nekdo v zadnjih 8 letih dobil "KAR" 23.000eur (240eur bruto na mesec.. torej praktično nič, ampak kaj, ko vsi vidijo samo 23.000eur).