Preoblikovanje URI Soča v začasno bolnišnico
Predlagam, da se del Univerzitetnega Rehabilitacijskega Inštituta Soča za čas trajanja epidemije COVID-19 preoblikuje v bolnišnico za obolele. Trenutno se tam ne izvaja (celotni) rehabilitacijski program in bi z relativno malo vložka lahko naredili odlično bolnišnico. Pri tem bi nekatere stavbe uporabljali za izvajanje okrnjenega rehabilitacijskega programa, del pa kot bolnico v času epidemije (kolikšen del, je odvisno od števila okuženih). Prednosti takega pristopa so:
1.) URI Soča je zgrajena podobno kot bolnišnice (ima npr. prostor za osebje, ambulante, oddelčne sobe za paciente z lastnimi stranišči, dovolj široke hodnike za postelje, dovolj široka dvigala za postelje, lastno kuhinjo, lekarno itd.). Poleg tega ima na voljo infrastrukturo, ki je nujna za delovanje bolnice (npr. primerne postelje za paciente, nekateri oddelki imajo na voljo kisik za zagotavljanje podpore dihanju itd.). S to infrastrukturo lahko URI Soča sprejme nekaj sto pacientov, za katere bo dobro poskrbljeno in bi jim ponudila najboljše možnosti za preživetje in okrevanje.
2.) Zdravstveni delavci bi lažje delali v okolju ki ga poznajo in katerega primarni namen je (in vedno bo) zdravljenje pacientov. Poleg tega, ima URI Soča zaposleno veliko število delavcev (zdravstvenih in ne zdravstvenih), ki lahko pomagajo pri organizaciji dela in že vedo kaj je potrebno preurediti oziroma kam investirati sredstva, da bo URI Soča postal operativna bolnišnica.
3.) Vsekakor bi bilo potrebno v URI Soča investirati nekaj finančnih sredstev, da postane operativna bolnišnica. Za razliko od preoblikovanja vojašnic, bi lahko dobršen del teh preureditev ohranili po epidemiji in bi pomenil samo nadgraditev obstoječe infrastrukture v URI Soča. Slednje je v interesu tako stroke, kot tudi državljanov
4.) V kolikor epidemija zajame rizične skupine, se lahko poveča število umrlih. Slednje lahko predstavlja velik javnozdravstveni problem, saj ob neprimernem ravnanju z posmrtnimi ostanki preminule osebe lahko povzročimo nadaljnje širjenje okužbe. Neposredno ob URI Soča se nahaja pogrebni zavod Žale Javno Podjetje d.o.o., s pomočjo katerega lahko zagotovimo humano ravnanje z umrlimi in hkrati preprečimo širjenje okužbe. Iskreno upam, da slednje ne bo potrebno.
S tem predlogom se ne strinjam, saj je URI Soča v zadnjih tednih zelo zmanjšala lastne pacijente zaradi njihove varnosti pred okužbo , ostali so le težji primeri in socialno šibkejši. Prav tako, kljub temu, da je zgrajena podobno kot bolnišnice, nima v teh oddelkih postavljane infrastrukture, ki bi omogočala delovanje respiratorjev. Vsaj tako mislim, ker so pred časom želeli postaviti oddelek za intenzivno nego pa niso mogli, ker niso imeli vpeljanega kisika v stenah.
Trenutno bi lahko, zaradi prostega prostora, sprejela le lažje obolele pacijente, ki ne potrebujejo respiratorjev, ampak s tem bi tvegali prenos okužbe na že tako rizično skupino ludi, ki so zdaj tam in bi težko prenesli okužno virusa.
Če bi pridobili sredstva, bi se to vrjetno dalo urediti, (mogoče kakšni prenosni respiratorji) ampak prav tako mislim, da se to v tako kratkem času ne da urediti.
Dr. Stare je imel dober predlog na TV v oddaji Tarča 12.3.2020. In sicer, da je možna namestitev v zdraviliščih, ki so tudi dobro opremljena za bolnike.
Z tem ukrepom bi ogrozili tudi ogromno invalidnih oseb ki so v tem centru.
Po moje je bolje če bi vlada-ministrstvo za obrambo postavili še več mobilnih bolnišnic po Sloveniji poleg Ljubljane še v Celju,Mariboru..itd.
Z napisanim komentarjem se strinjam, vendar spregleda osnovno vodilo medicine – reševanje življenja ima prednost pred vsemi drugimi medicinskimi postopki, tudi rehabilitacijo. V kolikor ne zagotovimo ustreznih kapacitet (kar mobilne bolnišnice v vojašnicah zagotovo niso – so zgolj zadnje zatočišče), bomo izgubili večje število pacientov. S tem predlogom tudi ne prekinemo izvajanja rehabilitacijskega programa – preoblikujemo lahko samo sorazmeren del URI Soča, paciente lahko preusmerimo tudi v druge enote, ki vodijo rehabilitacijo (npr. fizioterapevtske oddelke po Sloveniji, toplice itd). Verjamem, da s stališča rehabilitacije odločitev ni optimalna, vendar smo v času epidemije prisiljeni v sprejemanje težkih odločitev. URI Soča je v Sloveniji ena izmed redkih ustanov, ki lahko sprejme tako veliko število pacientov in jim zagotovi kakovostno oskrbo, ki je še najbližje oskrbi v bolnišnici. V smislu škode in koristi pacientom je preoblikovanje te ustanove najbolj optimalno ter v smislu stroškov in hitrosti preoblikovanja tudi smiselno.
Na terme pa ni še nihče pomislil,velka večina jih nudi tudi zdravstene storitve,
www.dc-bled.si
www.google.com/search
Tega se na ta nacin ne da narediti tako hitro, da bi bilo uporabno pri tej epidemiji.