Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

nujni inšpekcijski nadzori (živali)

1034 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Glede na nedavno situacijo v Grosuplju (mučeni konji, kjer so bili nastanjeni tudi državni konji)

predlagam, da začnejo pristojni inšpektorji izvajati tudi preventivne preglede pri državnih organih, ki imajo v oskrbi živali in zasebnikih, kamor oddajo svoje živali, ki bodo nenapovedani.

V kolikor daš prijavo, da si opazil sumljive stvari pri državnih organih, ki imajo v oskrbi živali, se inšpekcija odloči, da ne bo šla gledati (ker čakajo žvižgača). Glede na vse menim, da je nujno, da se začnejo nadzorovati tudi državni organi in zasebniki, ki imajo v oskrbi živali, ki so v lasti države

68 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 16 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Anja J. 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


5. 5. 2020

Odziv Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin 

Inšpekcija Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin izvaja naloge nadzora v skladu s svojimi pristojnostmi, opredeljenimi v zakonodaji in s programom rednih del. Obravnava pa tudi vse prijave  ali informacije, ki nakazujejo na kršenje zakonodaje. 

Zakon o zaščiti živali in na njegovi podlagi izdani predpisi so namenjeni jasni opredelitvi kdo je odgovoren za dobrobit živali. Zakon določa, da ja za žival odgovoren skrbnik, ki je "skrbnik živali je pravna ali fizična oseba, ki odgovarja za žival, ne glede na to, ali je njen lastnik ali zanjo le skrbi."  

Torej je v zakonodaji že opredeljeno, da ne glede nato, ali gre za fizično ali pravno osebo,  tudi če je pravna oseba državni organ, zavod ali kdo drug, da je tisti, ki skrbi za živali odgovoren za dobrobit živali. 

Inšpekcija Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo vedno obravnava izvajanje odgovornosti skrbnika živali, tudi če gre za državne organe ali za pravne osebe, ki jih je ustanovila država (v javnosti je znan postopek glede poškodovanih lipicancev). 

Vsebina pobude je torej že del veljavne zakonodaje in se v praksi tudi izvaja.     

Komentarji




  • l ls12345

    S predlogom se popolnoma strinjam. Živali bi morale imeti več pravic. Ljudje na žalost ne znajo ravnati odgovorno z živalmi, zato bi potrebovali nujne inšpekcijske nadzore. V primerih, kjer ljudje ravnajo neodgovorno z živalmi bi morali imeti zelo visoke denarne kazni in še višje zaporne kazni. Oglobiti bi morali tudi tiste, ki so za neodgovorno početje vedeli, vendar niso nič ukrenili.

  • l ls12345
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • 2 2020

    Se strinjam. Predlagam pa tudi kazen za tiste, ki imajo svoje pse privezane na verigi. Psi so družabna bitja in nikakor ne sodijo na verigo. Čeprav jih morda veriga ne poškoduje fizično, jim vsekakor škoduje v psihičnem smislu. Vsak pes nujno potrebuje družbo ljudi, drugih psov in predvsem veliko dolgih in aktivnih sprehodov. V marsikateri državi je privezovanje psov na verige prepovedano z zakonom – od predlani tudi na sosednjem Hrvaškem.

     

    www.peticija.online/stop_pasjim_verigam_pro_z_verigami_ne_verigam_peticija_za_prepoved_uporabe_pasjih_verig!

  • z zm

    Strinjam se da bi država morala Zakon o zaščiti živali veliko bolj poostriti in ga spremeniti v bolj strog zakon, ter posledično uvesti večje sankcije tistim, ki bi ga kršili. Ker pa nimamo tako visokih sankcij in ker inšpekcija in država pri tem nič ne ukrepajo, se dogajajo take stvari kot je bil primer v Grosuplju ali ko slišimo primere o mučenju psov. Nad tem bi se moral izvajati večji nadzor z strani inšpekcije in seveda da je sankcija res izvedena.

  • a anonimna97

    S predlogom se popolnoma strinjam. Žalostno, da so živali v Sloveniji še vedno deležne takšnih dejanj, storilci pa ostajajo praktično nekaznovani ali premalo kaznovani. Strinjam se z komentarjema uporabnikov Iša in Barbara Győrfi. Dejstvo, da živali še vedno ostanejo pri storilcih, kljub slabemu ravnanju z njimi je skrajno nedopustno. Glede na to, da je vlada RS nedolgo nazaj sprejela zakon, ki živali obravnava kot čuteča bitja, bi se lahko v prihodnosti zavzela tudi za preventivne preglede oskrbe živali v lasti državnih organov. Prav tako se strinjam, da je veterinarska inšpekcija potrebna prenove, kar se tiče odzivnosti na prijave. Nedopusten je argument, da za to čakajo žvižgača.

  • g golden

    Živali na katerih so bili znaki mučenja bi morale biti takoj odvzete lastnikom, izročena pa bi jim morala biti tudi visoka denarna kazen. Menim, da takšnji ljudje ne bi smeli več imeti bilo katere živali, poskrbljeno bi moralo biti, da se jih nadzoruje in če pride spet do kršitve bi se morala kazen povečati bodisi denarna v najhujšem primeru pa celo zapor. Na teren bi morali postati več inšpektorjev, sicer sem zasledila, da je le teh premalo, bi pa uvedla predavanja na fakultetah in predstavila poklic, tako bi se mogoče kakšen študent več odločil za poklic inšpektorja.

    • I Izbrisan uporabnik 2127

      Ker omenjate znake mučenja - pogosto niso vidni, tudi če so, jih inšpekcija ne zna prepoznati. Znaki mučenja pogosto niso vidni, včasih gre "samo" za vedenjske spremembe. Ki jih zna inšpekcija prepoznati še manj kot vidne poškodbe. Drugače pa se strinjam.

  • m matic96

    V določenem primeru je šlo za zelo nenavadno odločitev, saj so bile živali zanemarjene v blatu in brez ustreznih bivalnih prostorov,. Prav tako niso bile zaščitene pred zunanjimi vplivi. Državnega žrebca so takoj odpeljali, saj je bil last države. Že tukaj se vidi da je bilo nekaj narobe, vendar inšpektorat vseeno ni odvzel drugih živali.

     

    Inšpekcija odda samo plačilni nalog za prekršek, ter opravi pregled naslednji dan. Do samega odvzema pa ne pride. Prav tako je zakonodaja pomanjkljiva saj ne opredeljuje živali kot živih bitij. Prav tako je nesprejemljivo da zaradi žvižgača postopke stoji, saj se gre za dobrobit živali.

    • I Izbrisan uporabnik 2127

      To, da država ne opredeljuje živali kot živih bitij, ne drži. Opredeljevala jih je kot živa bitja, po novem tudi kot čuteča. A vse to ne vpliva na zgrešeno delovanje inšpekcij, kar je problem že ves čas. Ne samo način dela, ker ne znajo ugotoviti dejstev, poiskati dokazov, tudi pozno ukrepanje, ker se odzovejo na mučenje v najboljšem primeru po nekaj dnevih, včasih traja mesece, da se odzovejo.

       

  • U UH

    S predlogom se strinjam. Res ne vem v čem je smisel, da mučiš žival. Če se odločiš, da boš imel živali, potem moraš za njih tudi primerno skrbeti. Pa v tem primeru niso samo konji in govedo, žrtve mučenja naj bi bile tudi mačke in pes. Izgovor, da "nimaš časa" za hranjenje psa, se mi zdi kar malo smešen.

     

    V takih primerih bi morali definitivno povečati nenapovedane inšpekcijske preglede. Predvsem tam, kjer so v preteklosti že bile kršitve.

  • z zm
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • I Iša

    Menim, da bi se moglo same živali, ki so bile mučene s strani mučitelja, le temu odvzete, saj v veliko primerih ostanejo pri svojem mučitelju. Potrebno bi bilo tudi nenapovedano obiskovanje inšpekcije tam kjer se sumi na zlorabo živali.

    Zaščititi bi bilo potrebno vse živali in jih ne razvrščati glede na njihovo vrsto.

    Skrajno neodgovorno se mi zdi tudi to, da se čaka žvižgača, saj se v tem primeru zgolj pustiti zadevo stati in se ne pomaga ogroženim trpinčenim živalim.

  • I Izbrisan uporabnik 2127

    Veterinarska inšpekcija, pa tudi ostale, potrebujejo celovito prenovo ter drugačno razumevanje lastnega dela. Ko bi se uredilo to, potem tudi takšnih primerov kot v Grosuplju ne bi bilo. Potreben je dosleden in učinkovit nadzor ne glede na to, če gre za državne konje ali ne, zaščito potrebujejo vse živali, ne samo ekonomsko koristne.

    Inšpekcija se je dolžna odzivati na prijave, je pa res tudi to, da bi se morale prijave napisati čim bolj natančno, kar dela marsikomu težave, kot vidim že po tem predlogu. Tega, da inšpekcija ne bi šla gledat lokacije, ker "čaka žvižgača", ne razumem. Saj je prijavitelj ta žvižgač, če že kdo.

  • M Murka

    V bistvu bi moral biti zakon bolj strog. Danes berem, da temu mučitelju živali niso odvzeli, da ga celo kaznovali ne bodo, ker naj bi živali ne imele svežih ran. Torej, gospod je "očistil in obilno nastlal" živalim in sedaj je vse v redu.

    Do naslednjič in naslednjega.

    Zopet se jasno kaže, kako mačehovska je država s svojimi službami ( mislim na inšpektorje ) do živali, ki se same ne morejo braniti. Ne morejo pisati pisem, ne morejo "žvižgati", lahko samo trpijo.

     

    Hvala vsem, ki se trudite biti njihov glas. Iskrena hvala.