Skupaj proti revščini in diskriminaciji v dostopu do novih zdravil in metod zdravljenja
Slovenska, evropska in svetovna javnost je vse bolj zgrožena nad neznosno bedo svetovne farmacevtske industrije, ki trguje z življenjem in smrtjo manj premožnih in obupanih v dostopu do dragih, a za preživetje mnogih prepotrebnih novih zdravil in metod zdravljenja.
Prepričani smo, da ima Republika Slovenija legitimno pravico in dolžnost, da za reševanje zadevne problematike okrepi svojo vlogo tudi na ravni EU, Sveta Evrope in Združenih narodov.
Mednarodna poročila o uresničevanju Agende 2030 priznavajo naši državi, da je med učinkovitejšimi državami sveta na področju humanitarnosti. O tem je na sestanku z vodilnimi v državi govoril tudi komisar EU Lenarčič, ko je poudaril vlogo Slovenije kot humanitarne velesile.
Prav tako menimo, da je vloga Slovenije z izjemno zapuščino pokojnega akademika Jožeta Trontelja pri nastajanju in implementaciji Oviedske konvencije pomembno izhodišče, da lahko tudi v tem pogledu prevzame močnejšo vlogo pri aktualizaciji pereče problematike v okviru EU, Sveta Evrope in Združenih narodov (http://www.irvd.si/oviedska-konvencija-etika-zivljenja-pobuda-za-okrepljen-boj-proti-revscini-diskriminaciji-v-dostopu-novih-zdravil-metod-zdravljena/).
Pri vseh navedenih točkah se pridružujemo stališčem, objavljenim v nekaterih medijih, da je v danih razmerah podan izrazit javni interes državljank in državljanov ter domače javnosti, da se javna razprava in iskanje dolgoročnih rešitev zadevne problematike okrepi na vseh ravneh.
Za IRVD
Bećir Kečanović
------- Posredovano sporočilo ----------
Od: Vanja Blaznik
Datum: ponedeljek, 19. avgust 2024
Zadeva: Hiša TKM - diagnostika - licenca ...
Za: Ferenc Godina
Kp: "gp.zirs@gov.si" , Mojca Gobec
Spoštovani,
v skladu z Zakonom o zdravilski dejavnosti (Uradni list RS, št. 94/07 in 87/11; v nadaljnjem besedilu: ZZdrav) Ministrstvo za zdravje vodi in vzdržuje register izdanih licenc. V registru, ki je javno dostopen tukaj
view.officeapps.live.com/op/view.aspx
, so navedeni vsi zdravilci, ki jim je ministrstvo izdalo licence za opravljanje zdravilske dejavnosti.
Vse lepo,
mag. Vanjs Blaznik, podsekretar
Direktorat za javno zdravje. MZ
www.dnevnik.si/mnenja/kolumne/sarlatan-i-2685806/
"In smo pri šarlatanih. Malokje je toliko prostora zanje kot pri temeljni človekovi stiski, zdravju in življenju. Srd uradne medicine, ki se srečuje z zavoženimi primeri, ki bi jih bilo mogoče še rešiti, če se ne bi prepustili mazačem in zanje še drago plačali, je razumljiv.
Težko pa je sprejeti zanikanje nespornih uspehov redkih posameznikov, ki uporabljajo v medicini (še) nepriznane postopke, bodisi da gre za diagnostiko bodisi zdravljenje. Apriorno zavračanje in izključevanje tako ljudi brez zdravniške izobrazbe kot tudi strokovnjakov iz lastnih vrst, ki posežejo po tako imenovanih komplementarnih metodah, sta težko sprejemljivi. Iz njiju lahko prepoznamo predvsem nevoščljivost ali obrambo statusa. Oboje škodi."
30. maj 2024
Spoštovani,
Zakon o zdravilstvu in Pravilnik o opredelitvi zdravilskih sistemov in metod ter o postopku evidentiranja, priznavanja in nadzora zdravilskih sistemov in zdravilskih metod, ki se uvajajo v zdravilsko dejavnost opredeljujeta samo omejen nabor zdravilskih sistemov in metod, problem je nadzor nad njihovim strokovnim delom, ker Zbornica, ki je bila predvidena z zakonom ni ustanovljena. Zakon bi bilo vsekakor potrebno spremeniti, vendar bi bilo potrebno predhodno zagotoviti pogoje, ki bi omogočali delovanje Zakona, predvsem z vidika strokovnega nadzora. Tudi Ministrstvo za zdravje je seznanjeno s to problematiko.
Vera Ovsenek, zdravstveni inšpektorat
22. maj 2024
Spoštovani
Tudi mi se srečujemo s problematiko znanstveno nedokazanih alternativnih zdravilskih pristopov. Pravno je zdravilska dejavnost urejena v Zakonu o zdravilstvu. Zakon predpisuje ustanovitev zbornice zdravilcev, katera pa po vseh letih še ni ustanovljena, predpisuje pa tudi strokovni in inšpekcijski nadzor.
Zakon o psihoterapiji ne more urejati področja zdravilstva, sploh pa ne more posegati v drug zakon.
Prava pot bi torej bila izpeljati spremembo Zakona o zdravilstvu, kjer bi zadeve še bolj podrobno uredili.
S spoštovanjem
Branko Brinšek
Podpredsednik ZPS za poslovno področje
predlagam.vladi.si/predlog/10258
Zdravniki in farmacevti naj opozarjajo ljudi, da zdravila tudi škodujejo zdravju. V navodilu za uporabo zdravila sem bral, da ne vplivajo na upravljanje motornih vozil in delovnih strojev, v nadaljevanju pa je bilo med neželjenimi učinki zapisano, da lahko pride do kolapsa, diareje, motnje pri dihanju in drugi pojavi, sicer le pri manjšem številu uživalcev, a vsako življenje je dragoceno. Predstavljajte si kaj se lahko zgodi, da šoferja med vožnjo napade ena od teh neželjenih pojavov.
Je to morda plačana promocija poslanca?