Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Ukinitev pravosodnega izpita

710 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Pravosodni izpit je poteben za opravljanje: sodniške funkcije in funkcije državnega tožilca, poklica odvetnika in notarja oziroma za opravljanje drugih del, za katere se z zakonom zahteva kot pogoj pravniški državni izpit.

Le v manjšem delu je namen pravosodnega izpita, da pravnik pridobi in obdrži ogromno količino pravnega znanja, saj je potrebno »naštudirati« več deset tisoč strani strokovne literature. Tolikšno količino znanja je nemogoče trajno obdržati v glavi in človek slej ko prej vsaj tretjino pozabi. Vsa ta znanja pa so mag.prava že pridobili s študijem in je vse to zapisano v knjigah, ki si jih lahko kdorkoli in kadarkoli prebere in znanje ponovno osvoji. Da ne omenjamo nenehno spreminjajočih predpisov in sodnih praks.

Menim da bi bilo potrebno pravosodni izpit nadomestiti z izpiti in usposabljanji, ki so prilagojeni posameznim področjem oz.poklicem. S tem bi pridobili res strokoven kader in osebnostno primeren za določeno funkcijo.

Izpiti bi bili v pristojnosti : za sodnike Vrhovno sodišče, za notarje Notarska zbornica, za odvetnike Odvetniška zbornica.... le ti imajo vpogled v dejansko sliko in v potrebe po znanju na določenih področjih.

5 glasov

12 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 27 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR P Pred_log 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • A An718

    S predlogom o ukinitvi pravosodnega izpita se strinjam, saj obstajajo tudi druge možnosti, da sodniki, odvetniki itd. pridobijo kvalificirano znanje, ki ga potrebujejo za opravljanje svojega poklica. Kot že predlog navaja bi to lahko dosegli z nadomestnimi izpiti ter usposabljanji, ki bi bil v skladu s področjem, ki bi ga opravljali. Prav tako je problem pri opravljanju pravosodnega izpita, da je za opravljanje le-tega potrebno čakati tudi po več let, kar onesposobila mlad kader da bi začel opravljati svoj poklic in prinesel sveže znanje s fakultete na delovno področje. Prav tako bi bilo državi privarčevan denar, ki naj bi ga namenila kandidatom za obvezno povračilo stroškov.

  • u univerzavljubljani

    • s tem predlogom se ne strinjam. Tako kot je potrebno, da javni uslužbenci naredijo državni izpit, da lahko opravljajo svojo funkcijo, tako naj tudi sodniki, odvetniki opravijo pravosodni izpit. Od tisočih, ki vsako leto vložijo ogromne napore, da bi prišli do licence, jih v treh letih uspe le redkim. Tako je leta 2009 prvo stopnjo opravilo le 40 odstotkov kandidatov, leta 2010 jih je nato drugo stopnjo opravilo zopet 40 odstotkov in lansko leto zadnjo tretjo stopnjo 51 odstotkov, kar pomeni, da je le osem odstotkov kandidatov opravilo vse tri stopnje v treh letih.

  • v verso verso

    Pravosodni izpit je garant za strokovnost v pravnih poklicih in tako naj bo. Kam pa bi prišli, da bi nam sodile osebe brez tega izpita, nas zastopali brez tega izpita ali overjali podpise brez tega izpita.

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      Res "hud" garant.