19. 11. 2019
Odziv Ministrstva za infrastrukturo
Počivališče je po Zakonu o cestah opredeljeno kot s posebno prometno signalizacijo označena servisna prometna površina, namenjena kratkemu postanku udeležencev cestnega prometa. Na zemljiščih, objektih in napravah, potrebnih za opravljanje spremljajočih dejavnosti na avtocestah in hitrih cestah (počivališča, parkirišča, bencinski servisi in podobno) ima skladno z zakonom lastninsko pravico družba DARS d.d.. Vsa počivališča imajo po prostorsko izvedbenih aktih predpisane programe in vsebino ureditve spremljajočih dejavnosti. Glede na tako ureditev v zakonodaji so torej počivališča namenjena uporabnikom avtocest in hitrih cest v daljinskem prometu (turizem, prevozniki manjših in večjih tovornih vozil in dnevni migraciji) predvsem za kratkotrajni počitek ter potrebno oz. nujno oskrbo z gorivom in hrano. V območju slovenskih avtocest in hitrih cest so umeščeni štirje tipi počivališč, ki se razlikujejo po programu in vsebini spremljajočih dejavnosti. Najbolj osnovno počivališče je malo počivališče (brez točilnih mest za gorivo), najvišjo ponudbo ima zagotovljena oskrbna postaja oz. oskrbni center. Vsak tip počivališča mora po osnovni vsebini opremljenosti imeti zagotovljene sanitarne površine. Katero počivališče uporabniki avtocest izberejo bodisi za počitek, predah ali lastne potrebe, je seveda njihova odločitev.
Sanitarije na vseh 12 malih počivališčih so na razpolago vsem uporabnikom avtocest, njihova uporaba pa je brezplačna. Počivališča ostalih treh tipov so v obratovanju in pristojnosti najemnikov površin za izgradnjo objektov spremljajočih dejavnosti (polnilne postaje, sanitarije, gostinski obrat), s katerimi ima DARS sklenjene dolgoročne najemne pogodbe. Zgrajeni objekti spremljajočih dejavnosti so v lasti najemnikov, skladno s pogodbenimi obveznostmi pa so le-ti, poleg dogovorjene ponudbe storitev, zavezani opravljati manjša investicijska dela ter izvajati redno vzdrževanje na objektih spremljajočih dejavnosti, kakor tudi na celotni servisni površini počivališča. To zajema tudi skrb za urejene sanitarije.
DARS redno spremlja in meri zadovoljstvo uporabnikov z našimi avtocestami in hitrimi cestami. Zadovoljstvo uporabnikov iz leta v leto raste, upoštevajoč tudi okoli 4% letno rast prometa. Med dejavniki zadovoljstva, ki se merijo, so: pretočnost, elektronsko cestninjenje, vinjete, zastoji, informiranje, parkirišča, itd. Iz raziskave izhaja, da je za uporabnike slovenskih avtocest najpomembnejša varnost, urejenost počivališč, možnost parkiranja in šele nato dostopnost. Počivališča kot dejavnik zadovoljstva so kot pomanjkljiva zaznana zlasti s strani anketiranih voznikov tovornih vozil, še posebej tujih, ne pa osebnih vozil. Med pripombami, zbranimi s strani anketiranih uporabnikov po posameznem kraku, se med 30 do 40 odgovori plačljivost sanitarij kot problem pojavi 1 ali 2 krat na posamezen krak.
Za zagotavljanje urejenosti sanitarij, preprečevanja kraj in vandalizma so potrebni večkratni čistilni obhodi, kar vse predstavlja znaten strošek. Plačilo za uporabo sanitarij je največkrat v obliki kavcije, ki se upošteva kot popust pri nakupu prehrambnih ali drugih storitev oz. nabavi materiala na bencinskih servisih. Podobno prakso pri uporabi sanitarij imajo tudi v tujini, praktično vse sosednje države imajo plačljive sanitarije na svojih avtocestnih omrežjih.
Zavedajoč se pomena urejenosti počivališč še posebej pred vrhuncem turistične sezone DARS predhodno pozove vse najemnike, da zagotovijo večjo frekvenco čiščenja sanitarij, s poudarkom na dnevnem zagotavljanju obveznega higienskega minimuma. Glede na naraščajoč promet in različno kulturo vedenja uporabnikov je izpolnjevanje takih zadev kadrovsko in finančno zahtevno. Na tak način se počasi in vztrajno dviguje nivo kulture uporabe sanitarnih površin in toaletnih prostorov na območju avtocestnih počivališč. V okviru preventive ohranjanja čistih rok se uporabnikom pri oskrbi vozila in točenju ogoriva zagotavlja zaščitne PVC rokavice za enkratno uporabo.
V okviru veljavne zakonodaje ne obstaja predpis, ki bi opredeljeval problematiko uporabe javnih sanitarij proti plačilu oz. neplačilu na avtocestnih počivališčih, zato ta segment v najemnih pogodbah ni reguliran. Pogodbe z najemniki so dolgoročne, sklenjene za 30 let, zato je ta segment težko poenotiti.
Plačilo cestnine je povezano z uporabo avtoceste in ne pomeni hkrati tudi plačila oz. zagotovitve brezplačne uporabe sanitarij. Cestnina je vir prihodka upravljavca avtocest in hitrih cest (DARS, d.d.). Kavcija za uporabo pa je nadomestilo za uporabo določenih sanitarij, ki delno krije stroške njihovega vzdrževanja in je povezana s poslovanjem najemnika, ki ima z DARS sklenjeno najemno pogodbo.
Pa saj ti omogočajo, rs pa da ni brezplačno. Tankaj tako da si ne umažeš rok, imaš rokavice.
Če pri enem nisi zadovoljen s postrežbo, greš k drugemu. Konkurenca bo že naredila svoje.
Ali nimamo že preveč (butastih) zakonov, pa bi še kar predpisovali vsak ... v tem primeru skoraj dejansko drek.
To je sicer načeloma res. Ampak na pumpi se praviloma ustaviš, ko ti zmanjka bencina, to še posebej velja pri nas, kjer so cene regulirane. Najbrž ne misliš, da bi sedaj pred točenjem najprej spraševal, ali imajo brezplačen WC, po možnosti še preveril čistočo. Mogoče si jaz še zapomnim tisto pumpo, na katero ne bom več šel, tisti, ki gre bolj redko mimo pa gotovo ne. zanimiv je bil pa primer ene Petrolove pumpe, kjer je bil WC zastonj za člane Petrol kluba, ampak je bil sistem takšen, da je delovalo samo na plastično kartico, ne pa na telefon.
Ne gre za nov predpis. V predpisu, ki jim določa, da morajo imeti WC, se doda stavek. Mislim, da to ni predpis o tehnični opremljenosti bencinskih postaj, mogoče je predpis o gostinskih obratih, ampak WC imajo vse črpalke, tudi tiste, ki nimajo bifeja (razen samopostrežnih, kjer pa je itak vrsta posebnosti).
Kaj ima to veze z vlado?
Po celi evropi se placuje wc, in povsod imas zastonj, ce si stranka (torej ko dobis racun, ali pa ti odstejejo ceno wcja).
Ne vem, ali nisi prebral, ali ne razumeš. Saj ravno v tem je fora. Tudi če si stranka, si ne moreš umiti rok. Torej ne, ne plačuje se po celi Evropi in ne ni povsod zastonj če si stranka. Zato ne piši o zadevah kar počez, če jih ne poznaš. In ja vlada pripravi podzakonski akt o minimalnih standardih opremljenosti črpalk. recimo gostilna ne dobi uporabnega dovoljenja, če nima WC in nisem še slišal za primer, da bi ti v gostilni rekli, da greš lahko brezplačno na WC samo če si jedel, ne pa tudi če si samo pil. lahko ti pa seveda rečejo, da je WC samo za stranke in to tudi delajo.
Burek, pomotoma sem stisnil gumb za neprimeren komentar. Ne mislim, da je kaj neprimernega, čeprav se ne strinjam z njim.
Znalcek........mogoce pa ti nisi razumel te naprave. Ne vem, kaj tocno imajo, vendar mislim, da bi moral placati 50centov. Ko placas dobis potrdilo ali kuponcek, katerega lahko vnovcis na bencinskem servisu ali gostinskem lokalu....
To pomeni, da ko si tankal, bi si sel umit roke in placal 50 centov in pol bi teh 50 centov odracunali od nakupa.
To bi pomenilo, da si kot stranka imel brezplacno toaleto
Glej, če misliš, da je jaz nisem razumel, si greš lahko sam ogledat. Vratca so opremljena s čitalnikom črtne kode. Na koncu vsakega računa se izpiše črtna koda, ki jo vtakneš v čitalnik. Ker pri meni zadeva ni delovala, sem šel vprašat na blagajno in so mi pojasnili, da koda ni ustrezna, če kupiš samo bencin, da moraš kupiti še kaj iz trgovine ali bifeja, verjetno je bil kje tudi kakšen tozadevni napis. Nakup 80 EUR bencina očitno ni dovolj.
Si tudi ne predstavljam, kako bi to zgledalo, če bi si hotel umiti roke preden začneš jesti in iti potem še na WC. Najbrž bi potem moral kupiti 2 stvari in plačati vsako posebej. Tudi če gresta 2 na kavo, morata računati na to in plačati vsak svojo kavo. Domnevam namreč, da je vsaka koda samo za 1x-no uporabo.
Jasno, da sem iz principa skočil čez vratca, v prihodnje pa jih bojkotiram. Me prav zanima, če se je kakšen jezen obiskovalec odločil za kakšen bolj drastičen (umazan) ukrep.
Znalcek.......ne vem, kaj tocno imajo. Po eni strani je postenob da WC omogocijo le svojim strankam ali pa za placilo........
Ne verjamem pa, da imajo aparat samo za crtno kodo, ker pol nebi bilo moznosti uporabe za placilo.
Sam sem ze napisal predlog po nemskem sistemu, vendar se ni objavljen. V Nemciji placas 50 centov in dobis kuponcek in tega lahko uporabis za placilo cesarkoli, kar dejansko pomeni, da imas kot stranka brezplacno uporabo sanitarije. Lahko pa enostavno samo placas sanitarije in kuponcka ne vnovcis, kar pomeni, da si placal uporabo sanitarij...........
Kuponcek velja za eno osebo in le en kuponcek pri enem placilu. To pac pri vec osebah pomeni, da moras vsako stvar placati posebej.......
Po eni strani je pravb da se placuje sanitarije, ker se je prej cel avtobus turistov napodil na wc in tam si se je vsak vzel nekaj papirja zase..
... po drugi strani pa se vsaj moski olajsajo za prvim vogalom... Ce je lastnikom to OK, naj pa tako imajo.
Glej ne spomnim se več zagotovo, zelo verjetno je bila tudi možnost plačila s kovancem, ampak sploh ne gre za to, gre za to, da kljub plačilu 80 EUR ne moreš zastonj uporabiti WC ali si umiti roke. Ne vem, ali je to tako težko razumeti.
Drugače so pa tudi za avtobusarje bolj podjetni italijanski lastniki črpalk že pogruntali, da se jim bolj splača imeti zastonj WC, kupiti tistih par rol papirja več, pa bo avtobus veliko raje ustavil na tej črpalki, kot na tisti, kjer se WC plača. WC postavijo tako, da moraš čez celo trgovino, potem pa s ponudbo dosežejo, da imajo od potnika več kot tistega četrt evra za WC. Pol potnikov si pa itak še privošči kavico in rogljiček. Črpalke, ki nimajo bogatih trgovin in restavracij, pa praviloma zaklepajo WC-je, tja pridejo ljudje le po bencin, ti pa povsod dajo ključ, seveda brezplačno, če si kupil bencin. Pri nas sem en unikum doživel tudi na Petrolu (ne spomnim se več katerem), kjer je WC brezplačen za člane Petrol kluba, vendar je bil sistem tak, da si moral imeti kartico v fizični obliki, elektronska na telefonu ni delovala.