Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlog za natančno zbiranje podatka veroizpovedi

832 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Republika Slovenija še danes plačuje verskim institucijam oziroma njihovim verskim voditeljem (duhovniki ipd.) deločeno vsoto denarja samo zato, ker imajo te verske institucije določeno število vernikov. Na vsakih 1000 vernikov v vsaki verski skupini dobi en posamezni vodja plačilo, ki mu omogoča kritje različnih stroškov.

Trenutno v Sloveniji ne vemo koliko je zares vernikov posamezne organizacije, saj urad Urad za verske skupnosti naredi le oceno koliko je vernikov, na podlagi tega pa država verskim institucijam oziroma vsaki vodji na 1000 vernikov pošilja denar.

Ne poznamo pravega števila vernikov, zato je ugibanje števila vernikov Urada za verske skupnosti problematično:

Popis prebivalstva glede verske izpovedi je star že več kot desetletje. Če se je nekdo opredelil kot katolik/protestant/musliman, ali če je pripadnik Čezvesoljne Zombi Cerkve blaženega zvonjenja, ali pa če so ga kot takega opredelili starši, ko je bil še premlad za lastno odločitev, a tej verski skupnosti v odrasli dobi ne pripada več, Urad za verske skupnosti tega ne ve.. Nihče tega ne ve, a vseeno se zaradi neke "ocene" (ki temelji na čem??) Urada za verske skupnosti iz našega proračuna izplača velika vsota denarja

V Nemčiji imajo urejeno tako, da se vsak človek lahko odloči, ali pripada neki skupnosti ali ne, na podlagi tega pa posamezniku od plače odtrgajo davek, ki se nameni verski organizaciji.

Predlagam, da se NE naredi isti sistem plačevanja davkov, kot v Nemčiji, temveč da naredimo zgolj zapisnik, kjer se vsak posameznik mora registrirati kot vernik, na podlagi tega, pa bi Urad za verske skupnosti nadaljeval svoje delo in jim izplačal tisto, kar jim zares pripada po natančnem številu in ne zgolj po nekih ocenah.

21 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 10 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J Jure Hočevar 18 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


25. 10. 2019

Odziv Ministrstva za kulturo

Ministrstvo za kulturo, Urad za verske skupnosti (v nadaljnjem besedilu: MK) je prejelo predlog 10340-221: Predlog za natančno zbiranje podatka veroizpovedi. Iz vsebine navedenega sporočila je razbrati predlagateljevo stališče, da MK »ugiba število vernikov«, ki je podlaga za uresničevanje pravice iz 27. člena <link http: pisrs.si pis.web external-link-new-window internal link in current>Zakona o verski svobodi (Uradni list RS, št. 14/07, 46/10 – odločba US in 40/12 –  ZUJF, 100/13; v nadaljnjem besedilu: ZVS) in posledični predlog, da naj MK aktualnost stanja števila pripadnikov posamezne verske skupnosti, ki uveljavlja pravico iz 27. člena ZVS, MK ugotavlja »zgolj na podlagi zapisnika, kjer se vsak posameznik mora registrirati kot vernik«.

V nadaljevanju besedila MK navaja razloge, zaradi katerih ne more slediti navedenemu zmotnemu stališču predlagatelja o ugibanju števila vernikov in  nesistemskemu predlogu dokazovanja pravno relevantnega dejstva števila pripadnikov posamezne verske skupnosti.

Zakonodajalec je »pravico do namenske državne finančne pomoči za plačilo prispevkov zavarovanca za socialno varnost uslužbencev cerkva in drugih verskih skupnosti« (pravico iz 27. člena ZVS) opredelil povsem določno. Eno od pravnorelevantnih dejstev, ki morajo biti izkazana v postopku priznanja materialne pravice iz 27. člena ZVS je pogoj razumnega sorazmerja 1000 pripadnikov registrirane verske skupnosti na enega verskega uslužbenca, ki se skladno s četrtim odstavkom 27. člena ZVS dokazuje z verodostojnimi podatkovnimi viri, med katere je zakonodajalec izrecno uvrstil podatke zadnjega popisa prebivalstva.

V skladu s sistemsko ureditvijo dokazovanja pravnorelevantnih dejstev iz prvega odstavka 1. člena in 2. členom <link http: pisrs.si pis.web external-link-new-window internal link in current>Zakona o splošnem upravnem postopku (Uradni list RS, št. 24/06 - uradno prečiščeno besedilo, 105/06 - ZUS-1, 126/07, 65/08, 8/10 in 82/13; v nadaljnjem besedilu: ZUP) MK sprejema odločitve o navedeni materialni pravici v upravnem postopku. V skladu z določbo 164. člena ZUP se kot dokaz lahko uporabi  vse, kar je primerno za ugotavljanje stanja zadeve in kar ustreza posameznemu primeru, zlasti pa listine, priče, izjava stranke, izvedence in oglede.

»Zapisnik kjer se vsak posameznik mora registrirati kot vernik« se po veljavni sistemski ureditvi vrst dokazov v upravnem postopku uvršča v skupino listinskih dokazov.

Predlog za dokazovanje »zgolj z zapisnikom, kjer se vsak posameznik mora registrirati kot vernik« ne upošteva sistemske ureditve, ki zagotavlja širok nabor navedenih vrst dokaznih sredstev in neutemeljeno oži možnosti dokazovanja v upravnem postopku, v katerem se odloča o materialni pravici iz 27. člena ZUP.

 

Priloge:

Komentarji