Selitev prestolnice
Pozdravljeni.
Predlagam selitev prestolnice.
To bi dalo boljše možnosti razvoja tudi drugim regijam, in bi po mojem mnenju dolgoročno imelo pozitivne učinke.
Lahko se uzakoni tudi redne časovne intervale (20, 30 let) za selitev prestolnice.
Posodobitev:
Rad bi povdaril, da tukaj ni govora zgolj o selitvi formalnega naziva, pač pa tudi vladnih in ostalih služb v javni upravi.
Da ne bo še kdo prišel na idejo, da se prestolnica seli kot evropski parlament iz Bruslja v Strasbourg.
hmm finančno to vseeno veliko stane, tudi v tujini ni ravno praksa takšna. Pa vprašanje če bi bilo sploh praktično, ker ni samo nek naziv, ki se prenaša. Kljub selitvi bi Ljubljana še vedno ostala središče vsega ostalega z nazivom prestolnice ali brez.
Naprimer v Braziliji so naredili prestolnico v notranjosti države, ker večina Brazilcev poseljuje obalni pas, vnaša kapital in da bi vsaj malo razbremenili obalo, so dali prestolnico v središče države.
Tudi z razvojem digitalne tehnologije tudi vprašanje koliko je smiselna neka selitev.
Hočeš/nočeš je Ljubljana središče vsega (nekje v tujini najdeš da je glavno mesto neko x mesto, središče dogajanja (kulture, financ, upravno-administrativno, itd.) pa neko y mesto). Tukaj v Lj z okolico je tudi največja koncentracija ljudi in je vseeno uprava potem dostopna najširšemu krogu ljudi. Ima pa veliko organov JU vsaj urad v kakem večjem mestu.
In kaj bi se spremenilo, če se Mariboru podeli naziv "Prestolnica Slovenije"?
Ali pa Celje, Kranj, Koper?
Ne prestolnice, razseliti je treba sluzbe javne uprave. Zakaj je Uprava Republike Slovenije za pomorstvo v Ljubljani, ce bi funkcionalno morala biti v Kopru?
In za kmetijstvo v Murski?
Ja, za jedrsko varnost pa v Krskem.
Pozdravljeni,
tako je, s selitvijo prestolnice ni mišljen le naziv, pač pa predvsem selitev služb v javni upravi. Ideja je, da bi izboljšali infrastrukturo in razvojne možnosti tam kamor bi prestolnico selili.
Infrastuktura, ki jo današnja prestolnica že ima gotovo nebi šla v nič, prav tako bi ljudje, ki svojih služb v javni upravi nebi zadržali svoje sile usmerili v gospodarstvo.
Ja ja, ker je to tako poceni, da se seli cela uprava in najemajo / gradijo nove stavbe...
Trije kufri pa gremo :D
To je neizpodbitno dejstvo, da zadeva stane, je pa tudi dejstvo, da lahko trenutne prostore, ki se izpraznijo zasedejo druga podjetja.
Za posel je treba najprej investirati denar.
In to vsakih 20 let!
Kakor je nasa javna uprava sposobna, bi ravno dobili gradbena dovoljenja v sp. dupleku, pa bi selili prestolnico v zg. duplek.
20, 30, 50, ali pa 100. Kar je bistveno je, da bi se to uzakonilo. Na vsake koliko bi selili, bi bila stvar razumnega dogovora.
Če nadaljujem vašo misel, verjamem, da bi v Zg. Dupleku hitro našli način kako dobiti gradbena dovolenja, če bi od tega imeli koristi.
Prav tako bi omogočil menjavo prostorov države in stavb lokalnih podjetij za trajanje obdobja selitve. Tako bi lahko podjetja, ki bi imela koristi pri selitvi prostorov v prestolnico lahko to izkoristila, gradnja povsem novih stavb zaradi selitve javnih sluzb, bi potem bila izvedena v manjši meri. Odgovornost za vzdrževanje stavbe bi padla na trenutnega najemnika, lastniki se nebi menjali.