Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Nujen nadzor nad domovi za starejše

1376 OGLEDOV 26 KOMENTARJEV

V nekaterih domovih za starejše so razmere čedalje slabše. Predlagam nenapovedane nadzore v domovih, ugotovitve javno dostopne vsem uporabnikom in sorodnikom, ki spremljajo izboljšave oziroma izvajanje ukrepov za odpravljanje nepravilnosti. Nadzore v domovih ureja tudi država, ampak na tem področju vlada kaos, saj so pristojnosti nadzora razdeljene med dva ministrska resorja (MDDSZEM ter MZ). Politika je namreč odločila, da socialna inšpekcija, ki deluje pod okriljem inšpektorata za delo, od leta 2016 ne bo več opravljala rednih inšpekcijskih nadzorov, in sicer na podlagi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o socialnem varstvu.

Zakaj takšna odločitev? Ker v rednih, usmerjenih nadzorih večjih nepravilnosti inšpektorji na terenu niso ugotavljali in je vsak od zavodov prišel na vrsto v roku treh let, se pa je zaradi tega podaljšal odziv inšpektorjev ob prijavah.

Predlagam sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi, s katerim bi lahko marsikaj rešili.

57 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 31 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F Ferenc 149 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 6. 2021

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Naj v uvodu povemo, da nadzor nad izvajanjem storitev institucionalnega varstva izvajajo Socialna inšpekcija, Socialna zbornica, Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije, Varuh človekovih pravic. Nadzori so lahko redni ali izredni.

Po podatkih Socialne inšpekcije je bilo v letu 2020 opravljenih 25 inšpekcijskih pregledov za storitev institucionalnega varstva starejših, v klasični obliki domskega varstva (18 izvajalcev javne mreže — pri enem javnem zavodu 3 pregledi, pri enem koncesionarju z več enotami 3 pregledi, pri enem koncesionarju 2 pregleda), 11 pregledov za storitev posebnega institucionalnega varstva odraslih oseb pri 7 javnih zavodih (pri enem izvajalcu 4 pregledi, pri enem 2 pregleda), 2 pregleda za storitev institucionalno varstvo v oskrbovanih stanovanjih pri dveh izvajalcih z dovoljenjem za delo.

Skoraj vse prejete pobude uporabnikov in njihovih svojcev za inšpekcijski nadzor so vsebovale očitke, da se storitev institucionalnega varstva starejših ne izvaja v skladu s predpisi o postopkih za uveljavljanje pravice do institucionalnega varstva, s predpisi o zaračunavanju storitve in standardom storitve. Pobude so vsebovale tudi očitke nad ravnanji lokalnih epidemiologov in dodatnega kadra (zdravstveni delavci in prostovoljci, ki niso bili izkušeni in usposobljeni za opravljanje zdravstvene nege in socialne oskrbe), kjer je bila prisotna okuženost z virusom COVlD-19.

Javnost se vedno lahko seznani z ugotovitvami Socialne inšpekcije preko letnih poročil, ki so objavljena na portalu GOV.SI.

Na spletni strani socialne inšpekcije je opisan tudi postopek ravnanja v primeru nezadovoljstva z izvajanjem socialnovarstvenih storitev.

Komentarji