Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Nujen nadzor nad domovi za starejše

1636 OGLEDOV 32 KOMENTARJEV

V nekaterih domovih za starejše so razmere čedalje slabše. Predlagam nenapovedane nadzore v domovih, ugotovitve javno dostopne vsem uporabnikom in sorodnikom, ki spremljajo izboljšave oziroma izvajanje ukrepov za odpravljanje nepravilnosti. Nadzore v domovih ureja tudi država, ampak na tem področju vlada kaos, saj so pristojnosti nadzora razdeljene med dva ministrska resorja (MDDSZEM ter MZ). Politika je namreč odločila, da socialna inšpekcija, ki deluje pod okriljem inšpektorata za delo, od leta 2016 ne bo več opravljala rednih inšpekcijskih nadzorov, in sicer na podlagi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o socialnem varstvu.

Zakaj takšna odločitev? Ker v rednih, usmerjenih nadzorih večjih nepravilnosti inšpektorji na terenu niso ugotavljali in je vsak od zavodov prišel na vrsto v roku treh let, se pa je zaradi tega podaljšal odziv inšpektorjev ob prijavah.

Predlagam sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi, s katerim bi lahko marsikaj rešili.

57 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 31 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F Ferenc 159 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


15. 6. 2021

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Naj v uvodu povemo, da nadzor nad izvajanjem storitev institucionalnega varstva izvajajo Socialna inšpekcija, Socialna zbornica, Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije, Varuh človekovih pravic. Nadzori so lahko redni ali izredni.

Po podatkih Socialne inšpekcije je bilo v letu 2020 opravljenih 25 inšpekcijskih pregledov za storitev institucionalnega varstva starejših, v klasični obliki domskega varstva (18 izvajalcev javne mreže — pri enem javnem zavodu 3 pregledi, pri enem koncesionarju z več enotami 3 pregledi, pri enem koncesionarju 2 pregleda), 11 pregledov za storitev posebnega institucionalnega varstva odraslih oseb pri 7 javnih zavodih (pri enem izvajalcu 4 pregledi, pri enem 2 pregleda), 2 pregleda za storitev institucionalno varstvo v oskrbovanih stanovanjih pri dveh izvajalcih z dovoljenjem za delo.

Skoraj vse prejete pobude uporabnikov in njihovih svojcev za inšpekcijski nadzor so vsebovale očitke, da se storitev institucionalnega varstva starejših ne izvaja v skladu s predpisi o postopkih za uveljavljanje pravice do institucionalnega varstva, s predpisi o zaračunavanju storitve in standardom storitve. Pobude so vsebovale tudi očitke nad ravnanji lokalnih epidemiologov in dodatnega kadra (zdravstveni delavci in prostovoljci, ki niso bili izkušeni in usposobljeni za opravljanje zdravstvene nege in socialne oskrbe), kjer je bila prisotna okuženost z virusom COVlD-19.

Javnost se vedno lahko seznani z ugotovitvami Socialne inšpekcije preko letnih poročil, ki so objavljena na portalu GOV.SI.

Na spletni strani socialne inšpekcije je opisan tudi postopek ravnanja v primeru nezadovoljstva z izvajanjem socialnovarstvenih storitev.

Komentarji




  • F Ferenc
  • F Ferenc
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • F Ferenc

    preiskovalno.si/clanek/mama-opraskana-do-krvi-z-gnojnimi-ranami-in-peto-crno-od-prelezanin-1790629

    Nevenka Mihelčič Semolič pripoveduje, kaj vse je doživljaja med obiski svoje mame Cecilije Avanzo v trnovskem Domu Janeza Krstnika v Ljubljani pod vodstvom župnika Antona Kompareta. Rane in poškodbe matere je slikovno dokumentirala. Tudi Zbornica je ugotovila več nepravilnosti. Policija pa je prijavo o sumih zlorabe v ustanovi že predala tožilstvu. Župnik pa odgovarja: To vse skupaj ni nič!

    Policija je po vsej zbranih obvestilih na pristojno Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani v tem mesecu podala poročilo na podlagi 10. odstavka 148. člena Zakona o kazenskem postopku. Na tožilstvu pa so prejem akta policije potrdili in dodali: »Drugih podatkov pa glede na fazo postopka ne moremo posredovati.«

    Zbornica ugotovila nepravilnosti

    Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije je šele mesec dni po mamini smrti, decembra lani, izdala Poročilo o ugotovitvah izrednega strokovnega nadzora v domu, za kar so potrebovali osem mesecev.

    Ugotovili so sledeče:

    - Oskrba razjede zaradi pritiska na desni goleni ni potekala skladno s strokovnimi smernicami. Izvajalci zdravstvene nege (ZN) so sledili navodilom in željam pritožnice, namesto da bi upoštevali navodila zdravnice ter klinične smernice. Beleženje oskrbe razjede se je sistematično začelo šele 26. 4. 2024 na obrazcu Zdravstvena oskrba razjede, pred tem pa so opažanja zapisovali v raportno knjigo. Nadzorna komisija ugotavlja, da v zavodu niso dosledno upoštevali kompetenc izvajalcev ZN pri oskrbi ran, saj so naloge opravljali tehniki zdravstvene nege (TZN) in TZN pripravniki brez ustreznih usposabljanj in strokovnih izobraževanj.

    - Nadzorna komisija je pri razgovoru z zaposlenimi ugotovila, da razdeljevanje zdravil opravljajo izvajalci ZN. Pritožba glede napačne priprave zdravil je utemeljena, saj je pri stanovalki prišlo do napake pri rokovanju z zdravili, odklon pa ni bil sporočen in obravnavan.

    - Izvajalci zdravstvene nege prekoračijo svoje pristojnosti pri pridobivanju informacij in odločanju glede vnaprejšnje volje svojcev in skrbnikov, kar je lahko posledica odsotnosti zdravnice v domu ter pomanjkanja družinskih sestankov ob vsaki spremembi zdravstvenega stanja stanovalcev.

    - Pritožbe svojke v zvezi z obravnavo oskrbe rane in aplikacije zdravil pri A. C. so večinoma upravičene. Ugotovljene so pomanjkljivosti v komunikaciji, profesionalnem odnosu in pri zagotavljanju strokovne izvedbe posameznih aktivnosti.

  • F Ferenc

    www.24ur.com/novice/crna-kronika/strelski-pohod-v-domu-upokojencev-na-hrvaskem-pet-mrtvih.html

    Hrvaško pretresa strelski pohod v domu upokojencev v Daruvarju, kjer je dopoldne streljal 50-letni domačin, ki je imel v tem domu mamo. Med smrtnimi žrtvami je pet oskrbovancev in ena oseba, ki je bila v domu zaposlena, še šest ranjenih je v bolnišnici, od tega so tri osebe v kritičnem stanju. Osumljenca so po napadu prejeli v bližnjem gostinskem lokalu, motiv za krvavi strelski pohod še ni znan, neuradno so vzrok za prelivanje krvi neurejena premoženjska razmerja med materjo in sinom.

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc

    www.rtvslo.si/crna-kronika/sorodnica-udarila-varovanca-doma-starejsih-v-grosuplju-in-posnetek-objavila-na-druzbenih-omrezjih/694393

    www.24ur.com/novice/slovenija/nov-primer-nasilja-nad-starejsimi-zavod-ze-ukrepal.html

    V enem izmed socialnovarstvenih zavodov se je znova zgodil primer nasilja nad starejšimi. Prijavo o nasilju je prejelo ministrstvo za solidarno prihodnost, pristojno za področje dolgotrajne oskrbe in institucionalnega varstva starejših, kjer so nemudoma stopili v stik z vodstvom zavoda in ugotovili, da je zavod že ustrezno ukrepal. Nasilnega dejanja ni izvajala zaposlena oseba.

  • F Ferenc
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc

    www.24ur.com/novice/crna-kronika/osebna-negovalka-v-izoli-kradla-in-ponizevala-starostnike.html

     

    Najbolj grozljivo je to, da v naši državi ne more star človek, ki je delal 40 let, v miru dočakati smrt v domu, pravilno oskrbljen. Mogoče bi za to morali pred parlament, glede na to, kam vse mečemo denar za brez veze. Vsak si zasluži pomoč, ko ne more več, to ni njegova krivda in oprostite, ampak star človek stane res malo.

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc

    Spoštovani,

     

    s strani pristojnega Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) še vedno nismo prejeli odziva na vaš predlog, kljub našim večkratnim pozivom in opozorilom o zamudi pri pripravi odgovora.

     

    Danes smo MDDSZ znova pozvali, da v najkrajšem času pripravijo odziv.

     

    Prijeten dan.

     

    ___________________________________

     

    Urad Vlade RS za komuniciranje

    Gregorčičeva ulica 25

    SI - 1000 Ljubljana

     

    T: +386 1 478 26 30

    F: +386 1 251 23 12

    E: predlagam.vladi@gov.si

     

     

    Od: Ferenc Godina

    Za: "predlagam.vladi@gov.si" ,

    Datum: 23. 05. 2021 11:08

    Zadeva: Rok za odgovor potekel - urgenca

     

     

    Spostovani

     

     

    kje je odziv organa na podani predlog:

     

    predlagam.vladi.si/predlog/10143

     

    Rok za odgovor je že zdavnaj potekel (op. 25.7.2019)!!!???

     

    Kot predlagatelj skladno z veljavno urednisko politiko spletnega portala Predlagam vladi urgiram in prosim za pojasnilo oz. vaš odgovor in odziv pristojnega organa.

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    11. 4. 2021

     

    Urgenca UKOM in moderatorju setnega portala Predlagam vladi, saj je odgovor za odziv potekel že 25.7.2019.

     

    Skrajno neresno in nedgovorno poslovanje UKOM kot odgovornega urednika spletnega portala.

  • F Ferenc

    1.2. 2021

    Urgenca UKOM, odgovor za odziv potekel 25.7.2020.

  • F Ferenc

    V domovih za starostnike se opaža nepravilnosti, opozoril bi na problematičen odnos zaposlenih d varovancev in trpljenje, ki ga starejši ob tem v instituciji doživljajo. Problemi v domovih so sistemski in družbeni. Zavzemam se za kakovostno, varno in humano obravnavo starejših. Razmere v domovih so kritične, ker ni dovolj kadra, ponekod pa tudi niso najbolj usposobljeni za to delo. Delovni pogoji osebja so zelo posebni in zahtevajo tako fizično kot psihično sposobnost, poleg tega pa še veliko empatije do starejših. V skrbi za starejše je pogrnila predvsem država. Ob socialnih vprašanjih, ki zahtevajo oskrbo za starejše, izpostavljam tudi problem s plenicami, ki jih država za posameznika plača le tri na dan oziroma po novem štiri, pri tistih s težjimi obolenji pa pet.

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    ars.rtvslo.si/2019/08/polifarmacija/

    Polifarmacija: vedno več ljudi jemlje vedno več zdravil Ljudje hitro sežemo po zdravilih. Polifarmaciji so pogosto izpostavljeni starostniki, ki bivajo v domovih za starejše.

    Slovenski zdravniki letno napišejo že več kot sedemnajst milijonov receptov. Narašča tudi število ljudi, ki vsakodnevno jemljejo deset ali več zdravil hkrati. Zdravljenje, ki zahteva toliko zdravil hkrati, strokovnjaki govorijo o polifarmaciji, pa ima številne negativne posledice. Kako nevarna je polifarmacija? Kdaj nevarnost premaga dobrobit? Kdo je najbolj ogrožen? Kako polifarmacijo poganjajo interesi farmacevtske industrije? Obvladovanje polifarmacije oziroma polifarmakoterapije zahteva veliko znanja, volje in sodelovanja. Zavod za zdravstveno zavarovanje je v ta namen vzpostavil program farmacevtskega svetovanja, ki se zdaj izvaja že v 35. zdravstvenih domovih po Sloveniji.

    V domovih za starejše bi veljalo obravnavati tudi zgoraj izpostavljeno problematiko polifarmacije.

  • F Ferenc

    Podpišite peticijo ZDUS za ureditev dolgotrajne oskrbe.

    www.peticija.online/zveza_drutev_upokojencev_poziva_k_podpisu_peticije_za_ureditev_dolgotrajne_oskrbe_kot_nove_in_posebne_veje_socialne_varnosti

    Zveza društev upokojencev Slovenije v skladu s 45. členom Ustave Republike Slovenije in na podlagi sklepa Upravnega odbora Zveze društev upokojencev Slovenije z dne 20.3.2019, vlaga peticijo za ureditev dolgotrajne oskrbe kot nove in posebne veje socialne varnosti.

    Zveza društev upokojencev Slovenije – Zveza DUS

    Kebetova ulica 9, 1000 Ljubljana

    www.zdus-zveza.si

    T: +386 1 519 41 17 / M: +386 41 480 395

  • I Ivan Peter Benko

    Opisovanje predpisov in dodatkov 'treba bi bilo', ni rešitev. Stanje ni povsod enako.

    • F Ferenc

      Se strinjam, da stanje n povsod enako - le kako je to možno, kako uspeva drugim, nekaterim pa ne ... Stanje je treba povsod nadzirati, ne samo "treba bi bilo" in temu mora biti jasno prilagojena tudi zakonska regulativa, upoštevajoč podani predlog in komentarje.

  • F Ferenc

    Kvorum (npr. za tale predlog, vsaj 31 glasov ZA) določajo pravila, in sicer 3% aktivnih uporabnikov (v zadnjem mesecu).

    Zaradi zanimanja za posamezne predloge je število aktivnih uporabnikov naraslo in posledično se je dvignil tudi kvorum.

    Hvala vsem 195-tim uporabnikom ki ste prebrali predlog in glasovali ZA (49 glasov). Lahko bi jih bilo 195 glasov ZA, saj nihče od vas ni bil PROTI.

  • F Ferenc

    Javno pismo predsedniku vlade RS gospodu Marjanu Šarcu, Ministrstvu za zdravje, Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Varuhu človekovih pravic

    Poenostaviti pritožbene poti in spremeniti nadzore v domovih starejših

    Pritožbene poti v socialnovarstvenih zavodih so sicer na papirju natančno urejene, a popolnoma nepregledne. Velikokrat uporabniki in sorodniki obupajo, preden uveljavijo svojo pritožbo.

    Ali res od leta 2016 socialna inšpekcija, ki deluje pod okriljem inšpektorata za delo, na podlagi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o socialnem varstvu, ne opravlja več rednih inšpekcijskih nadzorov?

    Zaradi naraščajoče stiske uporabnikov in sorodnikov in vpogleda pristojnih strokovnih služb v realno stanje v domovih pozivamo, naj socialnovarstveni zavodi na enostaven, pregleden, vsem razumljiv način uredijo pritožbene poti in z njimi seznanijo uporabnike in sorodnike z navodilom na oglasni deski in tudi z obvestilom na spletnih straneh zavoda.

    Postopek pritožbe naj bo napisan razumljivo tudi starejšim, s točno navedenimi kontaktnimi osebami, telefonom, uradnim časom in navedenim rokom, v katerem bodo obveščeni o odzivu in morebitnih ukrepih.

    Strokovni nadzori

    Nujno je treba urediti celovito področje izvajanja strokovnih nadzorov - zagotoviti, da bodo vsi strokovni nadzori nenapovedani in javni. Javnost bo na ta način lahko spremljala ugotovitve in oceno delovanja institucije ter odpravo odstopanj in nepravilnosti. Predlagamo, da se nadzori različnih regulatorjev in državne uprave izvajajo istočasno ( zaradi optimizacije dela in stroškov, tako zaposlenih kot izvajalcev), torej upravni, strokovni s strani različnih zbornic, združenj in drugih regulatorjev, inšpekcijski,…. V te skupne nadzore naj se vključi uporabnike oziroma njegove sorodnike (kot potrošnike) oziroma civilno družbo s področja skrbi za starejše.

    S stališča naših zakonskih predpisov je nadzor nad delom javnih ustanov dobro urejen in se tudi izvaja. Sedanji strokovni nadzori sicer delujejo, a ugotavljamo, da potrebujemo drugačen, celostni nadzor z interdisciplinarnim pristopom in večjo usmerjenostjo na uporabnikove potrebe, kar naj bi privedlo do konkretnih izboljšav. Torej ne nadzorovati papirjev, temveč dejansko strokovno, organizacijsko in drugo prakso dela z uporabniki.

    Nesprejemljivo je, da so strokovni nadzori nad izvajanjem zdravstvene nege v domovih starejših, ki jih izvaja Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije, v skladu s podeljenimi javnimi pooblastili, praviloma napovedani in imajo le svetovalno vlogo. Na osnovi sedaj veljavne zakonodaje in pravilnika o izvajanju nadzorov ne morejo izreči ukrepov (samo v izjemnih primerih), temveč samo priporočila, ki pa jih zavod lahko izvede ali pa ne, ker niso zavezujoča.

    Ugotovitve in spremljanje izvajanja ukrepov in priporočil strokovnih nadzorov morajo biti javno dostopne uporabnikom, ki jim mora biti omogočeno, da spremljajo uresničevanje priporočil oziroma ukrepov. Minister za zdravje naj v tem smislu še letos spremeni vse potrebne zakonske in podzakonske akte. Pravilnik o izvajanju strokovnega nadzora s svetovanjem v dejavnosti zdravstvene in babiške nege je izdelan na podlagi tretjega odstavka 78. člena Zakona o zdravstveni dejavnosti (Uradni list RS, št. 23/05 – uradno prečiščeno besedilo, 15/08 – ZPacP, 23/08, 58/08 – ZZdrS-E, 77/08 – ZDZdr, 40/12 – ZUJF, 14/13, 88/16 – ZdZPZD, 64/17 in 1/19 – odl. US).

    Če sedanji sistem pri zasebnikih koncesionarjih ne omogoča obvezne izvedbe priporočil, naj se pogodba o podelitvi koncesije spremeni tako (aneks), da bo to obvezo vključevala.

    S spoštovanjem,

    Biserka Marolt Meden,

    predsednica Srebrne niti

     

     

  • F Ferenc

    Dolgotrajna oskrba starostnikov - denar ne rešuje vsega

    predlagam.vladi.si/predlog/8820/

    Uvedba sistema subvencionirane prehrane za upokojence

    predlagam.vladi.si/predlog/8394/

    Kakovost in varnost pacientov

    predlagam.vladi.si/predlog/9562/

  • s soled

    po vseh teh letih kraje, bomo zdaj lopove prosili naj uvedejo nadzor...

  • I Izbrisan uporabnik 2127

    Poleg tega je potrebna tudi reorganizacija socialne inšpekcije, ki je sama sebi namen, njeno delo pa povsem brezpredmetno, neustrezno in neučinkovito.

  • v verso verso

    Domovi so postali hiše Marije Pomočnice, prave hiralnice, ljudje živijo v nemogočih razmerah. Sam si ne želim takih domov in po moji oceni si nihče ne želi v domove in si vsak želi do konca biti doma. Dolgotrajna oskrba v tem, da svojci lahko skrbijo za onemoglega starša in imajo pri tem neko varnost.