Čas je za nov stil življenja - ukinimo prodajo plastenk
Drage Slovenke, dragi Slovenci. Spoštovani vsi narodi!
Prihajamo v čas, ko bodo odločitve o našem stilu bivanja na Zemlji vplivale na prihodnost nas vseh, predvsem pa na prihodnost bodočih generacij. Ja, vem, da ste nekateri pomislili ''pa saj bodo tisti tam, ljudje iz prihodnosti vse uredili, mene takrat ne bo več'' ali pa ''kaj lahko jaz, mali človek storim?''. Storite lahko veliko, trenutno bi bil hvaležen, če bi podprli moj predlog. Ta predlog ni zrasel na mojem ''zelniku'', je pa uraden poziv k pristojnim organom.
Predlagam, da Slovenija kot prva država na svetu ukine prodajo plastenk. Za začetek bi zadostovala ukinitev prodaje plastenk z vodo, saj ima Slovenija v ustavi zapisano pravico do pitne vode. In če bi jo radi prodajali, pa jo prodajte ustekleničeno. S to potezo bi se Republika Slovenija zapisala v svetovno zgodovino kot prva država na svetu z jasnim ukrepom v boju za boljšo prihodnost. Naj bo ta poteza le odskočna deska za boj proti plastiki.
K razmisleku o napisanem pozivam Predsednika Republike Slovenije, Boruta Pahorja, Predsednika vlade Republike Slovenije, Marjana Šarca, pristojno ministrstvo, Državni svet Republike Slovenije, novoizvoljene evropske poslance in nevladne organizacije.
Srčno upam, da nam uspe. Hkrati si želim da bi vzpostavili dialog z korporacijami, ki obvladujejo svetovni trg in našli skupno rešitev ter se skupaj uprli plastiki.
Lep pozdrav Slovenija!
Zveza potrošnikov Slovenije podpira boljšo sistemsko ureditev zbiranja odpadne plastike, vendar mora biti ta, dodajajo, potrošniku čim bolj prijazna.
Z vidika ekologije je najboljše, da kar koli že imamo, uporabljamo največkrat, kot lahko. To pomeni, da se lahko trajnostno vedemo tako, da neko embalažo uporabimo čim večkrat, za nakup v plastenki se odločimo, če res ni boljše alternative.
Vprašanje uvedbe kavcijskega sistema, ki je povezan z uporabo povratne embalaže in reciklažo je potrebno vzeti pod drobnogled. Stanje ni najboljše in se pravzaprav slabša.
In tako zmaga kapital in njegovi lobisti, pred zdravo pametjo. Posledice pa so vse očitnejše.
Avtor razmišlja v eni smeri, proizvajalci in prodajalci v drugi. Prvi problem je ker 1l vode v steklenici stane precej več kot 1,5 litra v plastenki, s tem da imamo na steklenico še kavcijo če nimamo svoje. Razlog tiči v transportih, ki se dogajajo v verigi.
Primer plastenka:
Plastenko proizvajalec naredi na vhodu polnilne linije do 30 sekund prej predno jo napolni - že tukaj je manj transporta, nato dostava do veleprodajalca ali trgovca in do potrošnika. Kamion 20 ton prepelje 12.740 plastenk vsebine 1,5l. Za potrošnika poceni, brez skrbi kdaj bo vrnil steklenico, enostavno damo plastenko v smeti. Tu pa nastopi napaka zbiralcev odpadka. Vso embalažo stisnejo da jo lahko čim več pripeljejo na deponijo in govorijo da je uporabne plastike za predelavo premalo. Potrebno bo organizirat zbiranje plastike po drugačni poti, ki bo vključevala tudi prodajalce. Kupec kupi plastiko in jo naj potem vrne prodajalcu, ta pa jo naj odstopi posebnim skupinam, ki bo plastiko obdelala tako, da bo primerna za novo uporabo. Problem nastane, ker bi se s tem pojavilo več ročnega dela in dodatnega transporta, ki ni tako majhen strošek v verigi. Vse skupaj bi izdelek podražilo za 60-70%.
Primer steklenica:
Kamion ki lahko pelje 20 ton tovora ima naloženih 13.700 steklenic po bruto teži 1,46kg/kos oz. moramo vrniti nazaj 13.700 steklenic do zbirnega centra, nato odpeljati do predelovalca stekla in je novi transport, naredimo steklenico in pride znova transport do proizvajalca pijače in tako imamo 4 transporte z kamioni ki porabijo 29-32 litrov nafte na prevoženih 100km poti. Torej zelo veliko dodatnega dela in stroška na strani fizičnega dela in kamionov. Vse skupaj zelo podraži 1l vode na polici.
Primer plastenka - steklenica:
Na en kamion naložimo 12.740 plastenk po 1,5l = 19.050 litrov vode
Na en kamion naložimo 13.700 steklenic po 1,0l = 13.700 litrov vode
Razlika v korist plastične embalaže za proizvajalce in prodajalce = 5.350 litrov vode na 1 kamion
Zaključek: Ta hip je bolje onesnaževati zrak ali zemeljsko prst ? Ne eno ne drugo, ampak je potrebno najti rešitev da zmanjšamo onesnaževanje od enega in do drugega primera.
Ni treba prepovedat. Naj se plastična embalaža za enkratno uporabo preprosto obdavči in se reši še kaj drugega in ne samo plastenke za vodo.
Na ta način bi lahko bila ustekleničena voda cenejša od tiste v plastenkah.
Prav tako je bolje, da se 'rešitev' ne naloži državi ampak ponudnikom izdelkov. Oni prodajajo in konec koncev oni zaslužijo. A se jim bo splačalo isti izdelek prodajati za višji denar kot konkurenca v 'čisti' embalaži?
In, da dokončam misel ... Tovrstni davek bi seveda padel tudi na grosiste, ki uvažajo proizvode v sporni embalaži.
Če iščeš isti konec, zakaj bi šel potem po daljši?
Pa da ne slišim "počasi se daleč pride"
p.s. nevem kaj je bilo ampak se ni pojavil cel komentar.
Nadaljujem:
Obdavčiš potrošnike in s tem ne narediš nič. Nevem zakaj bi pustil da free market sam to uredi, če lahko ukrepamo prej.
Odlična ekološka pobuda. Uspešna prepoved bi nam lahko prinesla toliko ugleda, da bi se lahko lotili ureditve še kakšne zakonodaje.
Skoraj vse države prepoznavajo težave s plastičnimi odpadki, tudi EU politike so usmerjene v omejitve uporabe plastičnih izdelkov za enkratno uporabo. Vprašanje je le, katera država bo prva. Lahko bi bila Slovenija.
Odpadna plastika in njeni drobci so že na obalah Sredozemskega morja (Kreta, ...).
pravzaprav so za pijačo najbolj ekološke reciklirane alu-pločevinke - glej povezavo.
translate.google.com/translate
Bolj zanimivo je vprašanje, kje konča vsa folija, ki jo kmetje uporabljajo za siliranje? Tega je mnogo več kot vrečk in plastenk. Še pred 20 leti so silirali v betonskih silosih.
Napačen link =)
Ampak, vem o čem govoriš. Aluminij se lahko uporabi velikokrat več kot plastiko zato ker se plastika čez čas razgradi. Ne samo to, tudi porabi se do 95% manj energije pri reckliranju aluminija.
Že res, da je Slovencev malo in kot taki ralativno malo prispevamo k onesnaženju okolja. Pa vendar kolikor prispevamo prispevamo preveč.
Popolnoma se strinjam, da je potrebno zmajšati uporabo plastike. Prvi majhen korak je bil ukinitev brezplačnih vrečk. Sedaj se ukinjaja plastika za enkratno uporabo.
Mislim, da bi bil lahko naslednji korak, in to tudi zelo hitro izvedljiv, prepoved prodaje pijače v plastenkah. Ne samo voda tudi ostala pijaša bi se lahko prodajala v steklenicah. Še pred par leti, ca 3 leti, si Radensko lahko, no ja ne prav lahko pa vendar se je dalo, kupil v steklenici, sedaj jo v vseh trgovinah prodajajo samo v plastenki. Enako je z druogo pijačo.
Potem pa so tu še druge stvari, kdaj bodo proizvajalci sladkarij nehali le to zavijati v 2-3 embalaže? Zakaj mora biti piškot v tej pisani embalaži ki jo vidimo, potem so v plastičnem ''čoln' in oviti s plastiko? '
> Zakaj mora biti piškot v tej pisani embalaži ki jo vidimo, potem so v plastičnem ''čoln' in oviti s plastiko? '
Zato ker imajo ljudje radi individualno pakirane predmete, ker lahko vzamejo ven malo pakungo, ko grejo zjutraj na šiht. Plastičen čoln je pa zato, da se piškoti ne polomijo. Torej brezvezno koriščenje plastike ni neka želja proizvajalcev po porabi več surovin, ampak želja kupcev, ki so pripravljeni za tako pakiranje plačat več.
Milijarda kitajcev onesnažuje na veliko, podjetja imajo ogromne izpuste, ekološki standardi so nula,... podobna indija, afrika, ipd. (kjer nastane tudi večina smeti ki pristanejo v rekah in morjih - www.scientificamerican.com/article/stemming-the-plastic-tide-10-rivers-contribute-most-of-the-plastic-in-the-oceans/ ), in na račun tega imajo višjo gospodarsko rast, kot bi jo sicer imeli.
Podobno razni "ljudski vozovi", pa "zračni avtobusi" (da ne imenujem firm direktno), pa milijon drugih, na račun tega kupuje poceni surovine, polizdelke in končne izdelke, in nam jih prodaja po prenapihjenih cenah, vseskupaj zapakirano v še več plastike.
Ampak ja.. dejmo janezku vzet flaško za vodo, ki tako ali tako na koncu pristane v reciklaži.
Zelo žal mi je, da imate tako ozko razmišljanje. Ampak vedno se pojavi ta vrsta ljudi, ki je mnenja zakaj pa bi jaz, če drugi ne. Predvsem sem razočaran, da si tega ne upate. Negativnih učinkov dejansko ni. Dobimo prepoznavnost, mesto v zgodovini kot prvi na svetu, ki nekaj počnemo in mislimo resno in še pomagamo rešiti naš planet.
In za vprašat se je koliko ljudi seveda reciklira, poleg tega pa ni vsa plastična embalaža za reciklažo.
Upam, da boste še enkrat premislili in se odločili za pravo potezo ter podprli predlog.
Seveda so - višja cena vsega, kar je zdaj v plastiki, in to nosimo potrošniki. Ekološki učinek pa isti, kot če bi v tivoliju postavili tri nove kante za smeti. Podraži se embalaža, podraži se infrastruktura, transport, itd. Pri nas nehajo prodajat marsikatero pijačo, ker se pač tujci ne bodo prilagajali tako malem trgu, posledično seveda se podraži embalaža za lokalne zadeve.
Torej konec dneva, smo mi še bolj revni, na globalnem nivoju pa ne naredimo čisto nič. ...edino nekateri naši politiki se lahko trepljajo po ramenih, kako so "eko", pa američani lahko pišejo da "communist republic of slovakia forbids water".
Lahko prosim podate bolj učinkovit predlog?
Če se odločimo obdavčiti uporabo plastike namesto prepovedati na sploh, se moram potem strinjati s tvojo izavjo, da to nosimo potrošniki.
Kar se pa tiče reciklaže ipd. se pa pač mormo osredotičiti nekam kjer bomo lahko naredili razliko. Saj lepo in prav da razmišljaš na veliko, in ne nehat, ampak se prav tako borimo za isto stvar kot ti. Samo, da to počnemo doma/lokalno in ne v tujini oz. globalno.
Burek Man...očitno zelo aktiven proti-zagovornik (dežurni kverulant) vsakega pozitivnega predloga na strani predlagam.vladi.si...
Še dobro, da je tukaj Burek Man (pa včasih DavidS). Redki so ljudje, ki predlog vsaj malo kritično pretehtajo.
Itak smo pa vsi za to, da se dvignejo plače, zmanjša davke, poviša penzije, zniža plačilo vrtca, uvede UTD ter uresniči mir na svetu. No, dokler nas to nič ne stane. Oz. dokler stane le Državo.
Problem je tole:
> Oz. dokler stane le Državo.
Večina ljudi nima pojma da vsak cent, ki ga da država, pomeni cent, ki ga more nekomu vzet.
600k penzionerjev je tam tam kot zaposlenih v gospodarstvu. Penzionerjem 100eur gor na osebo, zaposlenim (posredno) 100eur dol. Kelnarcam plačo x2, gre cena kave x2. Delodajalci itak ne delajo nič, samo vlečejo denar, nihče pa ne bi odprl svoje firme, in "vlekel denar brez dela". UTD je sploh taka lepa stvar, kjer vsi vidijo "jurja zastonj", pa računajo da z jurja ni treba delat, pa da bodo doma cele dneve. Potem imaš ultrazagrete zagovornike, ki pravijo da ne bodo ljudje doma, ampak bodo delali stvari, ki jih zanimajo.. risali, imeli glasbene skupine itd. Nihče pa ne vpraša kje bo država pobrala 2milijona x 1000eur vsak mesec, in to od manj kot milijona danes zaposlenih ljudi, s tem da bo številka še padla.
Isto ta primer... slovenija na gobalnem nivoju ustvari točno 0 odpadkov. Vsi naši odpadki so skriti v nekaj promilih zaokroževanja. Slovenija poleg tega tudi zelo dobro reciklira te naše odpadke. In namesto da pustimo najprej velike, bogate države, da spucajo za sabo (torej da se razlika dejansko kje pozna), mi pa pač ohranimo (in probamo dvignit) naš standard, bi nas nekateri zanalašč streljali v koleno, končni učinek bo pa spet nula, nič, 0.
Kompromis je lahko tudi davek na plastiko:
naj prodajalci povišajo ceno plastenk za toliko, da lahko iz tega krijejo ravnanje (reciklaža, predelava, ...) z nastalo plastiko - v Sloveniji (brez izvozov kamorkoli čez meje).
Sicer pa, verjetno boste morali ponoviti predlog, ko bo kvorum za sprejetje predloga spet pri 11 glasovih za.
O obdavčitvi se definitivno da razmisliti ampak je to lahko le rešitev v sili. Ker spet se gremo posle z denarjem in se bogatimo, namesto, da bi reševali planet. Da se uporabiti, ni pa prednostno.
Lep pozdrav.
Nevem kaj imamo ljudej z davki. Ti kot potrošnik želiš plačevati še več? Kaj mislite kdo bo te davke plačeval? Mi potrošniki. Ja razumem "ni treba kupovat" ampak ljudje še vedno bojo, in če je cilj da se znebimo plastike, potem ne moremo resno razmišljati o obdavčitvi.
Nevem, če so že ali še bojo ampak vem da je bilo govora o obdavčitivi podjetij ki izdelujejo avtomobile. Več kot porabi večji davek plačajo. Oni pa potem samo dvignejo ceno da nadomestijo ta davek, ki nah bi ga plačali. Na koncu pa še vedno nadaljujejo svoj biznis. Mojih 5 centov.
Očitno ponovitev predloga ne bo potrebna saj smo več kot uspešno prekoračili kvorum za sprejetje!