Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prisilno zdravljenje v psihijatrični bolnišnici za osebe ki si vbrizgajo tako mero mamil, da potrebujo nujno medicinsko pomoč.

3612 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Trenutno velja zakon v Sloveniji, da lahko prisilno hospitalizirajo v psihiatrično bolnišnico, osebe, ki poskusijo narediti samomor (rezanje žil, obešanje...), saj se šteje da je pacient nevaren za druge ali sam za sebe. Običajni čas hospitalizacije je 6 mesecev.

Predlagam da se uvede več mesečno prisilno zdravljenje v psihiatrični bolnišnici tudi za odvisnike od mamil, ki si vbrizgajo v telo tak odmerek mamil, zaradi katerega potrebujejo nujno medicinsko pomoč. Saj so s tem dejanjem namenoma ogrozili svoje življenje.

Pred kratkim sem bil v Jordaniji, kjer ti za pol leta odvzamejo prostost, če zavrneš test za mamila ali če te na ulici policist preizkusi kot pešca s testom za mamila in si pozitiven. Zato na ulicah nimajo odvisnikov, saj policisti točno vedo, kdo so odvisniki in te redno testirajo.

16 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Sodobna Slovenija 46 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 8. 2019

Odziv Ministrstva za zdravje

Sprejem na psihiatrično zdravljenje brez posameznikove privolitve predstavlja hud poseg v človekovo osebnost, zlasti v pravico do dostojanstva in osebne svobode. Dopustnost takšnega ravnanja je zato v Sloveniji zelo natančno opredeljena, ureja pa jo <link http: pisrs.si pis.web external-link-new-window internal link in current>Zakon o duševnem zdravju (ZDZdr). Tako je v skladu z 39. členom ZDZdr-ja zdravljenje osebe v oddelku pod posebnim nadzorom brez njene privolitve dopustno le, če so izpolnjeni vsi naslednji pogoji:

  • če oseba ogroža svoje življenje ali življenje drugih ali če huje ogroža svoje zdravje ali zdravje drugih ali povzroča hudo premoženjsko škodo sebi ali drugim,
  • če je ogrožanje iz prejšnje alineje posledica duševne motnje, zaradi katere ima oseba hudo moteno presojo realnosti in sposobnost obvladovati svoje ravnanje in
  • če navedenih vzrokov in ogrožanja iz prve in druge alineje tega odstavka ni mogoče odvrniti z drugimi oblikami pomoči (z zdravljenjem v psihiatrični bolnišnici izven oddelka pod posebnim nadzorom, z ambulantnim zdravljenjem ali z nadzorovano obravnavo).


Pri osebi, ki zaradi intoksikacije s psihoaktivnimi snovmi potrebuje nujno medicinsko pomoč, ni mogoče samoumevno sklepati na namensko ogrožanje lastnega življenja. Intoksikacija s prepovedanimi drogami je lahko in največkrat tudi je posledica drugih dejavnikov, kot npr. nepričakovana visoka vsebnost psihoaktivne snovi v drogi (čistost drog zelo variira), prisotnost škodljivih primesi ali drugih nepričakovanih psihoaktivnih snovi v drogi ipd.

Zato na Ministrstvu za zdravje v okviru svojih pristojnosti podpiramo strokoven, usklajen, uravnotežen, human in celovit razvoj preprečevanja uporabe vseh drog, kakovostne programe zdravljenja in programe zmanjševanja škode zaradi drog. V Sloveniji smo razvili mrežo centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti, kjer so uporabnikom drog na voljo različne storitve, od svetovanja in psihoterapije do zdravljenja z zdravili. V omenjeno mrežo je vključenih preko 3.000 uporabnikov, sodelujejo pa še številni svojci. Poleg tega imamo v Sloveniji oblikovano tudi mrežo dokazano učinkovitih in najsodobnejših programov preprečevanja uporabe drog, svetovanja, terapevtske obravnave, zmanjševanja škode in zdravstvenih tveganj zaradi drog ter socialne in zaposlitvene aktivacije.

Menimo, da je trenutna sistemska ureditev področij duševnega zdravja in zdravljenja odvisnosti od drog ustrezno urejena, saj so programi zdravljenja in ostalih oblik podpore uporabnikom drog zelo dostopni in dosegljivi, hkrati pa varujejo temeljne pravice vseh državljanov Republike Slovenije, tj. ohranjanje dostojanstva in osebne svobode.

Priloge:

Komentarji




  • S Spajky

    Predlagam ,da se uvede prisilno zdravljenje uporabnikov drog, ne glede na to ali je njihov namen narediti samomor, poškodovati sebe ali druge in podobne ozkogledne neumnosti. Ali je komurkoli od svojcev v korost doma gledati zadrogiranega sina ali brata,ki ni sposoben vstati s kavča? Ko mu je nudeno vse na tem svetu, da bi se pozdravil,ne samo kar se tiče osebnega pristopa in pomoči, temveč tudi plačilo stroškov zasebne klinike?!? Ni hujšega kot uničevanje lastne družine, gledati ko na račun enega trpijo 4 ali več ljudi. V kolikor sledite kazenskemu načelu:"bolje 1 nedolžen kot pa 10 krivih",potem je logika zgrešena, ne samo z vidika humanosti, ampak tudi z vidika ekonomičnosti. Sama sem pravnica in imam občutek za sočloveka,kar je pa preveč je pa res preveč,ne samo da so takšni ljudje grožnja širitvi "bolezni", kot to sami imenujete, ogroža tudi popolnoma zdrave ljudi, ki imajo zaradi njih kasneje velike težave in nato predstavljajo breme države,ki je nepotrebno. Trenutna zakonodaja ne ščiti dejansko bistveno bolj ranljive skupine svojcev teh "bolanih"ljudi, temveč ščiti te "bolne", ki so bolni po lastni izbiri. Sramota, da se takšnih ljudi ne odstrani iz družbe in se jih socializira na primeren način, raje pustite da pride do kaznuvega dejanja zaradi breizhodne situacije svojcev. Vse se da če se hoče,ampak samo če se hoče. Če kdaj pa sigurno ob trenutni vladi, tako da le pogumno!

  • I Izbrisan uporabnik 2127

    Predlagatelj - predoziranje v veliki večini primerov nenamerno - zasvojenec si vbrizga običajno dozo, a če je droga v resnici čistejša kot tista, ki jo uporablja ponavadi, kar pogosto ni vidno, potem pride do predoziranja.

  • a ac4

    Zelo ste uspešni z vašimi “uspešnimi” programi in načini zdravljenja, čestitam.

    Lahko vas je sram.

    S programi ki jih izvajate je v Sloveniji vsak dan več in več narkomanov.

  • S Stefanija

    Oooooooooooooooooooookej? Potem pa:

    - dajmo na prisilno zdravljenje vse tiste, ki norijo z avtomobili in motorji po cestah ter kolesi po pločnikih, saj ne ogrožajo samo svojega življenja, ampak tudi tujega.

    - dajmo na prisilno zdravljenje vse tiste, ki nepravilno prečkajo cesto, za dvakratno dozo zdravljenja naj bodo tisti, ki to počnejo z otrokom v rokah

    - dajmo na prisilno zdravljenje vse tiste, ki kadijo, sploh pa tiste, ki kadijo v prisotnosti drugih oseb, saj jih ogrožajo

    - dajmo na prisilno zdravljenje vse tiste, ki nimajo pojma, pa bi druge nekam pošiljali, ker jim grejo pač na jetra- naredimo še kacete za njih, da boš srečen?

    - pa na prisilno zdravljenje vse, ki pijejo alkohol, sploh tiste, ki se v takem stanju usedejo za volan, vse tiste, ki izsiljujejo prednost, ...

    In za konec, kako boš dokazal, da je odvisnik to naredil namenoma? Si mogoče že kdaj slišal, zakaj največkrat pride do overdoze? Mogoče zato, ker ni ena pakunga droge enaka drugi in ne moreš na uč vedet, kako koncentrirana je? Ne moreš namenoma ogroziti svojega življenja samo zato, ker vzameš drogo, pa se pač zgodi, da si vzel preveč. Halo?

    • z znalček

      Tole je sicer že povsem pase, ampak si ne morem kaj, da ne bi odgovoril Stefaniji. Kot prvo očitno Stefanija ne ve, da ogrožaš svoje življenje v vsakem primeru, če si vbrizgavaš drogo, tudi če so doze običajne. kot drugo, glede na to, da jakost droge ni vedno enaka, svoje življenje ogrožaš toliko bolj. Kot tretje, gre za nezakonite droge, kar gotovo opravičuje bolj rigorozen pristop, kot pri legalnih drogah (npr. cigarete, sladkor alkohol).

      Stefanija tudi ne ve, da sodišča izrekajo, ponavadi kot stranski ukrep, tudi zdravljenje alkoholizma, ne loči med odvisnostjo, boleznijo in osebnostno motnjo, zato tak komentar.

      Dejstvo je, da bi že po obstoječem zakonu o duševnem zdravju za narkomane lahko odrejali prisilno zdravljenje, vendar se tega praviloma ne prakticira, dokler ne izvajajo kaznivih dejanj.