Vsem starejšim nad 55 let denarno nadomestilo 24 mesecev
Predlagam, da se uredi, da se vsem starejšim nad 55 let, ki so iz nekrivdnih razlogov izgubili službo in se prijavijo na zavod za zaposlovanje dodeli denarno nadomestilo za 24 mesecev.
Predlagam, da se uredi, da se vsem starejšim nad 55 let, ki so iz nekrivdnih razlogov izgubili službo in se prijavijo na zavod za zaposlovanje dodeli denarno nadomestilo za 24 mesecev.
Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Analiza veljavne ureditve področja
V skladu z določbo prvega odstavka 60. člena <link http: www.pisrs.si pis.web external-link-new-window internal link in current>Zakona o urejanju trga dela lahko brezposelna oseba uveljavlja denarno nadomestilo v trajanju:
Nadalje se na podlagi prvega odstavka 69. člena ZUTD v zavarovalno dobo za odmero pravice do denarnega nadomestila pri ponovnem uveljavljanju pravice ne vštevata zavarovalna doba, od katere je bila zavarovancu pravica do denarnega nadomestila že odmerjena, in zavarovalna doba, dosežena na podlagi prejemanja denarnega nadomestila.
Določba prejšnjega odstavka ne velja za zavarovance, ki so ob ponovnem uveljavljanju pravice dopolnili starost 57 let ali 35 let zavarovalne dobe (drugi odstavek tega člena).
Analiza predloga in razlogi za njegovo (ne)primernost
Predlagatelj predlaga, da se vsem starejšim nad 55 let, ki so iz nekrivdnih razlogov izgubili službo in se prijavijo pri Zavodu RS za zaposlovanje, dodeli denarno nadomestilo za 24 mesecev.
Pravica do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti predstavlja pravico iz zavarovanja, ki se posameznikom ob izgubi zaposlitve zagotavlja po načelih vzajemnosti in solidarnosti, utemeljena pa je na predhodnem plačevanju prispevkov za zavarovanje za primer brezposelnosti. Višina slednjih je določena z veljavno zakonodajo (Zakon o prispevkih za socialno varnost), in sicer prispevek zavarovanca v višini 0,14 % ter prispevek delodajalca v višini 0,06 % od osnove. Ob tem sistem zavarovanja za primer brezposelnosti nima vzpostavljene posebne blagajne, kot je to zagotovljeno npr. v sistemu pokojninskega in invalidskega ter zdravstvenega zavarovanja.
Pravica do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti se na podlagi tretjega odstavka 3. člena ZUTD posameznikom zagotavlja zgolj v primeru nastanka brezposelnosti brez njihove krivde ali proti njihovi volji, pri čemer je, kot je razvidno iz citiranega prvega odstavka 60. člena ZUTD, trajanje denarnega nadomestila odvisno od dopolnjenih let zavarovalne dobe, pri starejših od 50 let pa tudi od dopolnjene starosti.
Že po veljavni ureditvi je brezposeln posameznik z dopolnjenimi 55 leti in več kot 25 leti zavarovalne dobe upravičen do denarnega nadomestila v trajanju 25 mesecev, do denarnega nadomestila v trajanju 19 mesecev pa posameznik z dopolnjenimi 50 leti in več kot 25 leti zavarovalne dobe. Po drugi strani je najkrajše trajanje omenjene pravice določeno pri dveh mesecih za zavarovance, mlajše od 30 let in z zavarovalno dobo vsaj 6 mesecev v zadnjih 24 oziroma tri mesece za preostale zavarovance pod pogojem dosežene zavarovalne dobe vsaj 9 mesecev v zadnjih 24. Razlika med najkrajšim in najdaljšim obdobjem trajanja denarnega nadomestila je visoka že po veljavni ureditvi, dolga doba upravičenosti do denarnega nadomestila pa lahko negativno vpliva na delovno aktivnost starejših (pri čemer je Republika Slovenija povsem na evropskem repu). Analize kažejo, da trenutna ureditev trajanja denarnega nadomestila za delavce, ki dopolnijo 55 let starosti in vsaj 25 let zavarovalne dobe, slednjim omogoča predčasno prenehanje delovne aktivnosti in tkim. »čakanje« na upokojitev v evidenci brezposelnih oseb.
V skladu z navedenim se s podanim predlogom ne moremo strinjati.