Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Pravica do skrajšanega delovnega časa v primeru na smrt bolnega starša

3849 OGLEDOV 20 KOMENTARJEV

Predlagam, da se vzakoni pravica do skrajšanega delovnega časa v primeru, da moraš skrbeti za na smrt bolnega starša. Plača se ti sorazmerno zmanjša, prispevke do polnega delovnega časa pa za določeno obdobje plačuje država, nato si jih lahko kriješ sam. Pravica do plačevanja manjkajočih prispevkov za pokojninsko zavarovanje bi bilo torej časovno omejena, koristila pa bi jo lahko le ena oseba ali pa bi se ta pravica delila med več oseb, pri čemer bi skupno obdobje ostalo nespremenjeno. Po preteku tega obdobja, bi si lahko prispevke do polnega pokojninskega zavarovanja še določeno obdobje plačeval sam. Sedaj je situacija je naravnost grozljiva. Imaš bolnega starša, v bolnici mu ne morejo več pomagati, domovi upokojencev so polni in ga na hitro ne moreš nikamor dat (če pustimo ob strani to, da si večina želi umreti doma). Ob popolnoma zdravem otroku, ti po koncu porodniške pripada možnost, da delaš skrajšan delovnik (do 3. leta če imaš enege otroka in kar do 6. leta, če imaš 2 ali več), plačo prejemaš za ustrezno število opravljenih ur, država pa ti plačuje vse prispevke za manjkajoče ure. Ob na na smrt bolnem staršu ti ne pripada nič. Če stvar ni vzakonjena, se je tudi zelo težko karkoli dogovoriti. Jaz sen npr. prosila, da bi delala skrajšan delovnik in se mi pač plača in prispevki plačujejo zgolj za ta čas, pa some v firmi gladko zavrnili z obrlazložitvijo, da ni zakonske podlage.

30 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J JazPravim 46 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 11. 2016

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Z vidika veljavne ureditve v splošni delovni zakonodaji pojasnjujemo, da lahko v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13, 78/13 – popr., 47/15 – ZZSDT, 33/16 – PZ-F in 52/16, v nadaljevanju ZDR-1) delavec sklene pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom od polnega (65. člen). Delavcu, ki dela krajši delovni čas, pripadajo vse pogodbene in druge pravice in obveznosti iz delovnega razmerja, kot delavcu, ki dela polni delovni čas, uveljavlja pa jih sorazmerno času, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi. Drugače je le v primeru tistih pravic, ki jih zakon za delavce, ki delajo s krajšim delovnim časom posebej ureja. Sorazmernost pri uveljavljanju pravic se nanaša predvsem na plačo, na regres za letni dopust, in druge t.i. deljive pravice, pa tudi na upoštevanje delovne dobe pri obračunu dodatka za delovno dobo oziroma jubilejno nagrado. Navedena zaposlitev je izraz pogodbene volje obeh strank. Pri spremembi delovnega razmerja s polnim delovnim časom v delovno razmerje s krajšim delovnim časom gre za spremembo enih bistvenih sestavin pogodbe o zaposlitvi. Stranki jo lahko spremenita s sklenitvijo nove pogodbe o zaposlitvi. Ob tem pa bi glede na izpostavljeno problematiko želeli opozoriti še na tretji odstavek 148. člena ZDR-1, ki določa možnost, da delavec, pri katerem se v času trajanja delovnega razmerja pojavi potreba po drugačni razporeditvi delovnega časa, ki bi omogočila oziroma olajšala usklajevanje družinskega in poklicnega življenja, predlaga drugačno razporeditev delovnega časa od uveljavljene. Delodajalec je dolžan delavčev predlog preučiti in pisno utemeljiti svojo odločitev.

Drugače pa je, če delavec dela s krajšim delovnim časom v skladu s posebnimi predpisi - predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali predpisi o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. V tem primeru je treba izhajati iz 67. člena ZDR-1, ki določa, da ima delavec, ki dela krajši delovni čas v skladu s posebnimi predpisi, pravice iz socialnega zavarovanja, kot če bi delal polni delovni čas, podrobneje pa jih urejajo ti posebni predpisi. V primeru, ko delavec v skladu s posebnimi predpisi uveljavlja pravico do dela s krajšim delovnim časom, gre za pravico, ki temelji neposredno na zakonu, zato je delodajalec dolžan ponuditi delavcu aneks k obstoječi pogodbi o zaposlitvi, v katerem se določi začasna pravica dela s krajšim delovnim časom in obseg krajšega delovnega časa ter dogovori razporeditev opravljanja tako določene krajše delovne obveznosti delavca. Na teh pravnih podlagah je torej delo s krajšim delovnim časom zakonsko zagotovljena pravica delavca, ki jo je treba ustrezno upoštevati tudi pri ureditvi delovnopravnega statusa delavca oziroma v pogodbenem razmerju med delavcem in delodajalcem.

Ugotovimo torej lahko, da ZDR-1 daje pravno podlago za sklenitev pogodbe o zaposlitvi s krajšim delovnim časom, če se stranki o tem dogovorita (65. člen ZDR-1).

Priloge:

Komentarji