Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi

Moje nastavitve

UPORABNIK dan

Statistika

  • Število predlogov:51
  • Število odzivov:50
  • Predlogi v obravnavi:1
  • Predlogov v razpravi:0
  • Število glasov:337
  • Število komentarjev:324
  • Pravična pokojnina

    Predlagam uvedbo novega pokojninskega sistema, v katerem vsi upokojenci prejemajo pravično pokojnino. Kaj je pravična pokojnina? To je pokojnina, ki se pravično izplačuje na podlagi vseh vplačanih prispevkov v celotni delovni dobi. Izplačevanje pokojnin po novem…


    Na glasovanju zavrnjen

    3 5 11
  • Znižanje stroškov za volitve

    Ko so bile v Sloveniji pred dvema letoma volitve v državni zbor, so volivci volili na kar 3.386 voliščih. Na dan volitev je na voliščih delalo približno 22.000 ljudi. Poleg teh volišč so imeli volivci možnost voliti tudi predčasno na upravnih enotah in po pošti. Znano…


    Na glasovanju zavrnjen

    3 9 19
  • Nadzor nad socialnimi podporami

    Proti izkoriščevalcem socialnih podpor v zadnjem času v nekaterih državah EU vodijo obsežne akcije. V članku z naslovom: "Ima dve hiši, 23 računov, jahto in 25.000 evrov socialne pomoči!" je prikazan primer Angležinje Deidre Hynes, ki je devet let neupravičeno…


    Objavljen odgovor

    13 2 13
  • Pokojninska doba

    Zakon določa, da se moški lahko upokojijo, če so stari 58 let in imajo 40 let pokojninske dobe, če so stari 63 let in imajo najmanj 20 let pokojninske dobe ali če so stari 65 let in imajo najmanj 15 let zavarovalne dobe. Razpon med 40 let pokojninske dobe in 20 let…


    Objavljen odgovor

    7 6 4
  • Večja udeležba na volitvah

    Na zadnjem referendumu v Sloveniji, je bila udeležba zelo nizka. Referenduma se je udeležilo manj kot 15% volivcev. V Belgiji imajo na nekaterih volitvah volilno udeležbo celo nad 90 odstotki. Imajo pa pri njih volivci pravico pooblastiti sorodnike ali prijatelje, da…


    Na glasovanju zavrnjen

    3 13 8
  • Obvestila, ki jih pošiljajo državni organi

    Geodetska uprava Ministrstva za okolje in prostor je lansko leto poslalo lastnikom nepremičnin Obvestilo o poskusnem izračunu vrednosti nepremičnin. Obvestilo je bilo deležno veliko kritik tudi zato, ker je bilo zelo nepregledno. Obvestila, ki jih pošiljajo državni…


    Objavljen odgovor

    23 0 5
  • Zavarujmo zajetja vode!

    Ob vodarni Kleče, ki je pomemben vir pitne vode za Ljubljano, je prometna cesta, po kateri vozi veliko tovornjakov. Če bi prišlo do nesreče in bi se tovornjak z nafto prevrnil, gorivo pa bi steklo v podtalnico, obstaja velika nevarnost, da bi morali vodarno zaradi…


    Objavljen odgovor

    19 3 8
  • Prevelika teža šolskih torb

    Učenec bo nosil v šolo precej lažjo šolsko torbo, ko bo namesto množice učbenikov, ki jih mora nositi v torbi, imel s seboj le en zaslon, ki prikazuje besedilo in slike z elektronskim črnilom. Takšni zasloni so težki manj kot 0,3 kilograme in so naprodaj že od leta…


    Zavrnjen s strani moderatorja

    0 0 0
  • Pokojnine nižje od 100 evrov

    V Sloveniji je bilo v februarju 2011 od 565.176 prejemnikov pokojnin kar 32.882 upokojencev, ki so prejeli pokojnino nižjo od 100 evrov. Najnižja pokojnina, ki jo določa 56. člen ZPIZ-1 je 193 evrov, najvišja izplačana pokojnina, pa je bila 2.284 evra. Ko primerjamo…


    Na glasovanju zavrnjen

    6 1 6
  • Pokojnine pod pragom revščine

    Od 1. januarja 2012 znaša najnižja pokojninska osnova 551 evrov. Upokojencu, ki ima 40 let pokojninske dobe in najnižjo pokojninsko osnovo, tako pripada komaj 468 evrov pokojnine, saj je višina odstotka za odmero starostne pokojnine največ 85 %. Teh 468 evrov pokojnine…


    Na glasovanju zavrnjen

    12 0 4
  • Reforma za višje plače in višje pokojnine

    V časopisu Delo je bil objavljen članek z naslovom Primerjava slovenskih in evropskih plač, ter podnaslovom Po avstrijskih merilih je revnih 72 odstotkov Slovencev. Poleg revnih Slovencev so omenjeni tudi upokojenci. Pri nas naj bi bilo pod pragom revščine 93 odstotkov…


    Zavrnjen s strani moderatorja

    0 0 0
  • Reforma za višje plače in višje pokojnine

    V časopisu Delo je bil objavljen članek z naslovom Primerjava slovenskih in evropskih plač, ter podnaslovom Po avstrijskih merilih je revnih 72 odstotkov Slovencev. Poleg revnih Slovencev so omenjeni tudi upokojenci. Pri nas naj bi bilo, tako piše v članku, pod pragom…


    Objavljen odgovor

    18 1 4
  • POKOJNINE - zakaj so nekatere podarjene in druge nepriznane?

    Računsko sodišče Republike Slovenije (RSRS) je pregledalo en manjši del izračunov pokojnin in celo pri tem manjšem delu ugotovilo veliko napak. V revizijskem poročilu z naslovom: Sistem priznanja, odmere in izplačila izjemnih pokojnin, so zapisali, citiram: "... pri…


    Objavljen odgovor

    14 0 0
  • POTRES!

    Zadnji potres v severni Italiji je terjal smrtne žrtve, velika je bila materialna škoda in brez strehe nad glavo je ostalo več kot 10.000 ljudi. Ljubljana leži na potresno nevarnem območju. V raziskavi z naslovom: Ocena potresne ogroženosti Mestne občine Ljubljana iz…


    Na glasovanju zavrnjen

    3 10 17
  • Podarjen denar

    Ko bo Slovenija zaprosila za finančno pomoč Bruslja, bomo izgubili precejšen del finančne suverenosti. Finančni pomoči bodo sledila tudi neprijetna vprašanja povezana z denarjem. Eno od teh vprašanj iz Bruslja bo morda takšno: "Kako to, da ste imeli v Sloveniji meseca…


    Na glasovanju zavrnjen

    8 4 14
  • Prodaja zemljišč, ki so v državni in občinski lasti

    Več kot četrtina Slovencev živi na območjih, na katerih so možne katastrofalne poplave. To so pred enim tednom sporočili na spletni strani 24ur.com. Podatek je šokanten in primerno bi bilo, da Ministrstvo za infrastrukturo in prostor kaj ukrene v zvezi s tem. Vladi…


    Na glasovanju zavrnjen

    1 2 0
  • Evro

    Vprašanj: "Ali imate en evro?" slišimo od prosilcev za denar vsak dan več na slovenskih ulicah. Vedno več je tudi mladih, ki prosjačijo za denar. Tudi v drugih državah Evropske unije imajo problem prosjačenja. Kako ga odpraviti, o tem sociologi razpravljajo že dolgo…


    Zavrnjen s strani moderatorja

    0 0 0
  • Invalidi in socialna država

    Na spletni strani Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je podatek, da za invalidske upokojence znaša najnižja pokojninska osnova 551 evrov, odmeri pa se v višini 78,5 % od pokojninske osnove, ne glede na dejansko dolžino dopolnjene pokojninske dobe…


    Objavljen odgovor

    13 8 34
  • 27.558 poškodovanih stavb v Ljubljani

    Podatek je naveden v raziskavi z naslovom: Ocena potresne ogroženosti Mestne občine Ljubljana, kjer je na strani 25 zapisano: "Avtorja ocenjujeta, da bi ob močnem potresu bilo v Ljubljani poškodovanih vsega skupaj nekaj manj kot štiri petine objektov (78,87 %) oziroma…


    Objavljen odgovor

    12 1 24
  • Učbeniki - drugačno, cenejše tiskanje

    Učbeniki in delovni zvezki za osnovne šole so preveč dragi. Država naj odkupi avtorske pravice od založnikov, da jih bodo imeli učitelji pravico natisniti na šolskem tiskalniku in razdeliti učencem. Za starše bo to pomenilo manjši strošek, saj bo prispevek za avtorski…


    Na glasovanju zavrnjen

    8 1 12
  • Slovenski zapori in njihova prenapolnjenost

    Računsko sodišče je v poročilu z naslovom: Uspešnost reševanja prostorske problematike slovenskih zaporov - zapisalo: "Republika Slovenija se že vrsto let sooča s problematiko prenapolnjenosti zaporov in upoštevajoč uradne kapacitete so zapori že od leta 2005 zasedeni…


    Objavljen odgovor

    16 4 34
  • Cenejša stanovanja

    V Sloveniji so nova stanovanja zelo draga. Gradbena podjetja v oglasih pogosto zapišejo, da so uporabljeni nadstandardni materiali. Pred desetletji so gradili bolj racionalno in stanovanja so bila mnogo cenejša. "V 70tih in začetku 80tih, v socialistični Jugoslaviji, so…


    Zavrnjen s strani moderatorja

    0 0 0
  • Nova delovna mesta

    V Sloveniji je bilo marca 2014 registriranih 126.730 brezposelnih, kar je 3,3 odstotka več kot marca lani. Kako zmanjšati število brezposelnih? Predlagam skrajšanje delovnika povsod tam, kjer zaposlene plačuje država. Prednosti za družbo in posameznika bi bile: večja…


    Na glasovanju zavrnjen

    10 16 15
  • Zvišanje invalidskih pokojnin

    Povprečna invalidska pokojnina je komaj 476 evrov. V Sloveniji so zelo visoki življenjski stroški in celo davek na najosnovnejše življenjske dobrine je med najvišjimi na svetu. "Po oceni Sveta Evrope so nekateri socialni prejemki in nadomestila ter pokojnine v Sloveniji…


    Objavljen odgovor

    12 6 17
  • Evropska socialna listina

    Svet Evrope je v poročilu o kršitvah evropske socialne listine v letu 2013 izrazil zaskrbljenost nad neustreznimi socialnimi nadomestili v Sloveniji. Slovenijo je opozoril na prenizko in časovno prekratko nadomestilo za brezposelnost, prenizko minimalno nadomestilo pri…


    Objavljen odgovor

    11 4 10
  • Brezplačna avtomatska lektorica za državljane

    Državna volilna komisija je volivcem odposlala več kot 1.500.000 vabil za evropske volitve s slovnično napako, ki je ne bi bilo, če bi državni uradniki uporabljali računalniški program, ki omogoča avtomatsko lektoriranje besedil. Predlagam vladi, da sprejme ponudbo…


    Na glasovanju zavrnjen

    4 20 29
  • Umik pravilnika o obvezni vgradnji vodomerov

    Ministrstvo za infrastrukturo s pravilnikom o delitvi stroškov uvaja obvezno vgradnjo vodomerov povsod tam, kjer so v bloku najmanj štiri stanovanja. Predlagam, da ministrstvo umakne ta pravilnik. V članku z naslovom Po merilnikih na radiatorjih še vodomeri na pipah?,…


    Objavljen odgovor

    18 3 22
  • Migranti, begunci in finančna pomoč Evropske unije

    Delo, ki ga v stiku z migranti in begunci na terenu opravljajo policisti, vojaki in prostovoljci, je stresno, zahtevno in nevarno. Predlagam Vladi, da en del finančne pomoči iz evropskih skladov, ki ga bo Slovenija dobila, porabi tudi za plačilo dela, ki ga opravljajo…


    Objavljen odgovor

    14 2 8
  • Referendum 20. 12. 2015

    Na obvestilu, ki ga Državna volilna komisija (DVK) pošilja po pošti volilnim upravičencem v zvezi z referendumom 20. 12. letos, ni podrobneje napisano o čem se bo na referendumu sploh odločalo z ZA ali PROTI. Vladi predlagam, da DVK v bodoče na obvestilih, ki jih bodo…


    Objavljen odgovor

    14 11 12
  • Inšpektorji in šolski bazarji

    "Številne osnovne šole ob koncu leta tradicionalno pripravljajo t.i. otroške bazarje. Na njih otroci prodajajo izdelke, ki jih pripravijo v šoli ali doma. Zbrani denar šole nato porabijo za šolski sklad – kupujejo učbenike za tiste, ki si jih ne morejo sami, ali pa…


    Objavljen odgovor

    31 2 20
  • Slovenski zdravstveni sistem

    Kakovost našega zdravstvenega sistema je tako visoka, da gladko premagamo vse evropske države, kar kažejo tudi dolgoletne statistike dostopnosti do zdravljenja, ki so objavljene na Eurostatu (Statističnemu uradu Evropske Unije). V članku z naslovom Podmornica Potemkin…


    Objavljen odgovor

    29 0 10
  • Najvišja dovoljena hitrost na avtocestah

    Sobotna nesreča na primorski avtocesti okoli 14. ure je bila najhujša prometna nesreča po številu udeležencev pri nas. V več naletih je trčilo okoli 70 vozil, tudi štiri tovorna vozila in en avtobus. V nesreči so umrli štirje ljudje, več kot 30 je bilo ranjenih. Do…


    Na glasovanju zavrnjen

    10 36 32
  • Migranti in naborniki

    V evropske države bo spomladi najverjetneje prišlo precej več migrantov kot sedaj, ko je zima. Razmere v zvezi z migranti se lahko zaostrijo in za njeno reševanje bomo potrebovali več policistov in vojakov, kot jih trenutno država ima. Z vojaškimi naborniki bi Slovenija…


    Objavljen odgovor

    14 7 4
  • Migranti v migrantskih centrih in o stroških za njihovo oskrbo

    Slovenska notranja ministrica je na poslansko vprašanje o stroških za oskrbo migrantov v migrantskih centrih odgovorila: "Glede na dosedanje izkušnje pa lahko stroške delovanja takšnih migrantskih centrov ocenimo v višini 50 evrov na migranta na dan." To pomeni 1500…


    Objavljen odgovor

    18 3 1
  • Ali je pokojnina človekova pravica?

    V pokojninskem zakonu nisem nikjer zasledil, da je pokojnina človekova pravica. Verjetno zato, ker zakonodajalec smatra, da ni pravica, ampak darilo države upokojencem. Darilo pa je zato, ker izdaten del za pokojnine gre vsak mesec iz državnega proračuna, en del pa iz…


    Objavljen odgovor

    13 5 15
  • Dopolnilno zdravstveno zavarovanje

    Od evropskih držav ne poznam niti ene države razen Slovenije, kjer upokojenci, ki prejemajo pokojnino pod pragom revščine, sami plačujejo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Predlagam, da našim upokojencem, ki prejemajo pokojnino pod pragom revščine, dopolnilno…


    Zavrnjen s strani moderatorja

    0 0 0
  • Dopolnilno zdravstveno zavarovanje

    Od evropskih držav ne poznam niti ene države razen Slovenije, kjer upokojenci, ki prejemajo pokojnino pod pragom revščine, sami plačujejo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Predlagam, da našim upokojencem, ki prejemajo pokojnino pod pragom revščine, dopolnilno…


    Zavrnjen s strani moderatorja

    0 0 0
  • Denar iz evropskih skladov za prosilce za azil

    Po izračunih revizorjev Računskega sodišča RS povprečni stroški za tujca v Sloveniji, ki je prosilec za azil, znašajo vsaj 1.963 evrov na mesec. Večino stroškov gre iz državnega proračuna in le manjši del (okrog 20 %) je pokrit s sredstvi iz evropskih skladov.…


    Objavljen odgovor

    11 2 5
  • Pobuda za dvig pokojnin

    Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije je predsedniku vlade predstavil pobudo za zvišanje najnižjih pokojnin za upokojence. Predlog Zdusa predvideva, da bi tako ženske kot moški za 40 let pokojninske dobe prejemali vsaj 500 evrov pokojnine. Pokojnina 500 evrov…


    Na glasovanju zavrnjen

    9 9 38
  • Evtanazija

    Evtanazija je zakonita v evropskih državah, kjer so se odločili, da bodo hudo bolnim zagotovili pravico do dostojne smrti brez bolečin. Pred petnajstimi leti so evtanazijo kot prvi legalizirali na Nizozemskem. Pacientovo prošnjo pregledata vsaj dva zdravnika ter…


    Objavljen odgovor

    22 2 46
  • Sprememba zakonodaje za elektronski nadzor

    V Sloveniji elektronskega spremljanja oseb ne poznamo, zato predlagam spremembo zakonodaje, da bo to omogočala. Projekt elektronskega nadzora zapornikov naj financira Evropska unija, kot ga na Hrvaškem. Na spletni strani 24ur.com so 18.02.2017 zapisali: "Hrvaško…


    Objavljen odgovor

    13 5 10
  • Grafiti

    V Ljubljani se grafitarji ne omejujejo in rišejo povsod: po fasadah hiš, prometnih znakih, izložbah, oknih, stopnicah, ograjah, grafite rišejo celo na tlake in drevesa. Za pisanje ali risanje po zidovih, ograjah in drugih javno dostopnih krajih je predvidena kazen 200…


    Objavljen odgovor

    22 1 19
  • Volitve

    Na volitvah 12. 11. 2017, ko so prešteli 99,98 % glasovnic, je bilo od 715.096 oddanih kar 8.853 neveljavnih glasovnic. Predlagam uvedbo glasovanja na volitvah preko interneta in na upravnih enotah, kjer bo glasovalni listek oddal volilec, ki želi voliti z izpolnitvijo…


    Zavrnjen s strani moderatorja

    0 0 0
  • Volitve

    Volilna udeležba na predsedniških volitvah je bila v nedeljo precej nizka in dobro bi bilo, da bi bila udeležba v bodoče višja. V Belgiji imajo višjo volilno udeležbo, kot v marsikateri drugi državi. Razlog je v tem, da so pri njih volitve obvezne in tudi zato, ker…


    Na glasovanju zavrnjen

    3 25 28
  • Oskrbovana najemna stanovanja za starostnike

    Nepremičninski sklad pokojninskega zavarovanja je lastnik 360 oskrbovanih najemnih stanovanj. Namenjena so osebam, starejšim od 65 let, ki jim zdravstveno stanje omogoča samostojno bivanje. Stanovanja so različne kakovosti, imamo stanovanja z dobrimi tlorisi in spadajo…


    Objavljen odgovor

    27 1 5
  • Odločba ustavnega sodišča o dostopnosti volišč

    Državni zbor je le deloma uresničil odločbo ustavnega sodišča o dostopnosti volišč in prilagojenih glasovnic za invalide. Predlagam, da državna volilna komisija sledi odločbi v celoti in omogoči dostopnost ter tajno in osebno glasovanje vsem invalidom. Če zaradi…


    Objavljen odgovor

    12 2 9
  • Borčevske pokojnine

    Borčevsko pokojnino borcev 2. svetovne vojne prejemajo tudi prejemniki, ki so stari manj kot 30 let. O tem so pisali na: nova24tv.si/slovenija/slovenci-so-koncno-ugotovili-da-jim-visje-pokojnine-odzirajo-borci-razkriva-zadnja-anketa/ "... smo v preteklosti že…


    Objavljen odgovor

    35 3 17
  • Domovi za starostnike

    Domov, namenjenih starejšim od 65 let in drugim osebam, ki zaradi bolezni, starosti ali drugih razlogov ne morejo živeti doma, je v Sloveniji trenutno 94. V njih je prostora za 20.600 starostnikov, vendar so popolnoma polni. Več kot 7.000 starostnikov pa bi dom…


    Rok za odgovor:

    21 1 9
  • Stroški za sprejem prosilcev za mednarodno zaščito

    Predlagam, da stroške za sprejem prosilcev za mednarodno zaščito Evropska unija povrne naši državi v celoti in ne samo delno. Minister Boštjan Poklukar je na poslansko vprašanje odgovoril: "Za potrebe izvajanja sprejema prosilcev za mednarodno zaščito, zagotavljanja…


    Objavljen odgovor

    14 3 7
  • Pomoč pri prostovoljnem končanju življenja

    Do 22. junija 2023 je bilo zbranih več kot 5000 podpisov o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, kar je dovolj, da gre zakon v parlamentarno proceduro.

    Poleg drugih razlogov proti temu zakonu, omenim dva.

    1. Pravijo: življenje je sveto.

    Če prav razumem, naj bi…


    Zavrnjen s strani moderatorja

    0 0 0
  • Pomoč pri prostovoljnem končanju življenja

    Zbranih je več kot 5000 podpisov o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja z medicinsko pomočjo, kar je dovolj, da o zakonu glasujejo v našem parlamentu. V kolikor zakon ne bo sprejet, naj se spremeni in ponovno vloži. Predlagam, da naj zakon omogoči zdravniku,…


    Zavrnjen s strani moderatorja

    0 0 0