Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Absolutno označevanje kontaminacije hrane in vode, izvora živil in prisotnosti GMO

5788 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Substrat za predlog iz Slo-Tech foruma:

slo-tech.com/forum/t348443/p2822160

Vsebina predloga:

Uvede se obvezno označevanje sestave, načina obdelave in kontaminantov na vseh živilih tako rastlinskih, živalskih ali sintetičnih. Pravtako se beleži postopke pri pridelavi in obdelavi.

Pri mestnem vodovodnem omrežju se doda še sporočanje odjemalcem o kvaliteti vode (preko položnic ki že tako prihajajo na dom), taki podatki pa naj bodo tudi javno objavljeni.

Tobaku in tobačnim izdelkom se naj pravtako označuje sestavo in kontaminante.

V kolikor živilo vsebuje dodatke ki so kjerkoli po svetu prepovedani naj se tako živilo izključi iz prodaje.

Živilo, pri katerem se je kjerkoli v procesu pridelave ali predelave uporabilo GMO se označi kot GMO-GSO

Pravtako živilo velja za GMO-GSO če je bilo mešano z živilom ki vsebuje GMO.

USTEKLENIČENA VODA - Plastenke, Steklenice, Baloni

Datum pakiranja

Črpališče ali odvzemno mesto (Se ponavadi že navaja na embalaži)

Postopki uporabljeni pri tretiranju vode - Reverzna osmoza ... (Nikjer navedeno)

Dodane kemikalije - kisik, klor, sladkor, arome ... (Nikjer navedeno)

Vsebnost težkih kovin in ostankov pesticidov, herbicidov in ostalih škodljivih kemikalij (aromati, fenoli...) in *cidov (Se sploh ne testira - tako testiranje se uvede)

V kolikor voda presega mejne vrednosti je oporečna in se zavrže. Uvede se obvezna testiranja za ustekleničene vode. Rezultati takih raziskav so nujno javni in javno dostopni na spletu.

JAVNA OSKRBA S PITNO VODO

Pri mestnem vodovodu mora lokalna komunalna služba, kateri se tudi plačuje prispevek objaviti podatke analiz in opozoriti na pretekla obdobja kjer so bile mejne vrednosti presežene in ali tako obdobje še traja.

Taki podatki naj vsebujejo tudi količino doziranih kemikalij na L, trdoto vode, količino in vrsto zaznanih MO

Pravtako kot prej navedeno - koncentracije težkih kovin, ostankov pesticidov in ostalih kemikalij.

ŽIVILA

Datum proizvodnje ali nabiranja

Na tržnicah, v trgovinah in pri samostojni prodaji mora prodajalec navesti;

Poreklo - Kje se je hrana gojila

Kemikalije - Kakšni pesticidi, herbicidi, fungicidi in ostale kemikalije se uporabljajo pri pridelavi in spravilu pridelka

Način gojenja - na prostem, rastlinjak, pontonsko ...

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

Vsebnost težkih kovin in ostalih kemikalij (herbicidi, pesticidi ...), kot tudi njihovih ostankov

MLEKO IN MLEČNI IZDELKI

Datum proizvodnje

Poreklo mleka:

Krmila - koruzna silaža, soja ...

Antibiotiki, rastni ali ostali dodani hormoni uporabljeni pri reji - NE ali DA, pri DA navedeno kateri

Težke kovine in ostale kemikalije (herbicidi, pesticidi ...), in njihovi ostanki

Vsebnost lahkoze

Vsebnost beljakovin

Vsebnost maščob

Celotna hranilna vrednost

MESO IN MESNI IZDELKI

Datum proizvodnje-klanja

Pri vsem mesu ali mesnih izdelkih - Svinjina, ribe, perutnina ipd.

Krmila - koruzna silaža, soja ...

Antibiotiki, rastni hormoni uporabljeni pri reji - NE ali DA, pri DA navedeno kateri

Vrsta reje - baterijska, hlevska ...

Poreklo - Kje je bila žival rojena-izvaljena, kje je potekala reja, zakol

Obdelava - Lokacija vseh prepakiranj, hladilnic in transportnih sredstev (iz kje, kam), če je transport trajal več kot 12 ur

Vsebnost ostalih kontaminantov - Mikroorganizmi, Težke kovine (Arzen, Živo srebro, Kadmij)

Vsebnost dodatkov - Konzervansi, barvila, voda, soli, masti, začimbe ...

Delež maščobnega tkiva v izdelku

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

TOBAK:

Datum proizvodnje

Poreklo tobaka: Pridelava, pakiranje

Sestavine: glicerin, hemoglobin, etc..

Prisotnost kontaminantov in težkih kovin: Arzen, Kadmij, ostanki fitofarmacevtskih pripomočkov, tudi tistih ki nastajajo pri gorenju - aldehidna lepila za papir

ČAJ

Datum proizvodnje

Poreklo: Pridelava, pakiranje

Tretiranje: Vsa fitofarmacevtska sredstva ki so se uporabljala za pridelavo

Prisotnost kontaminantov in težkih kovin: Arzen, Kadmij, ostanki fitofarmacevtskih pripomočkov

Skupno zgoraj navedenemu:

Pravtako se uvede nadzor nad kontaminacijo živil, pijač in ostalih snovi ki jih človek vnaša v telo (npr. zdravila) za alfa, beta in gama sevalci.

Poleg roka trajanja naj se poda tudi datum proizvodnje pakiranega živila.

Vsi ti podatki se navedejo NA MESTU NAKUPA oz. kjer se artikel nahaja in so STALNO NA VOLJO.

Klicanje na linijo potrošnikov za poizvedbo NE VELJA velja več (neberljive in ljudem nerazumljive kode sledljivosti, nakar človek tudi nima volje stalno sitnariti in klicariti). Prodajalec in proizvajalec sta DOLŽNA zagotoviti vse podatke potrošniku, v kolikor tega ne omogočita, se izdelek ne more prodajati.

Skrivne in patentirane recepture NE veljajo. V kolikor ni navedena kompletna vsebina z vsemi dodatki, prodaja ni možna in se izdelek odstrani iz prodaje.

Vsi recepti ki naj bi se razkrili na zahtevo kupca so neveljavni - ker se ne razkrivajo. Tak izdekel je neveljaven.

Pri označevanju za GMO velja da je izdelek GMO pozitiven tudi če vsebuje _produkte_ GMO organizmov ali produkte iz njih.

GMO = GSO - genetsko spremenjeni organizmi

Če se je žival hranila z GMO so vsi izdelki iz take živali (mleko, sir, meso) označeni kot prisotni z GMO

Mejne vrednosti in označevanje:

Če je izdelek znotraj 25% max. mejne vrednosti naj se poudari z barvo - Rdečo na ustrezni podlagi. Sprejemljive vrednosti - znotraj 0-75% so obarvane modro, zeleno ali brezbarvne.

15 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Pyr0Beast 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 8. 2011

Odziv Ministrstva za zdravje

Trenutno je označevanje tobačnih izdelkov v Sloveniji urejeno z Direktivo 2001/37 EC in z Zakonom o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov. Zakon v 8. členu določa, da: "je prepovedana proizvodnja in prodaja cigaret, ki na embalaži nimajo natisnjenih podatkov o tem, koliko miligramov katrana, nikotina in ogljikovega monoksida vsebuje posamezna cigareta." Ti podatki morajo obsegati najmanj 10% površine bočne strani embalaže. V 9. členu zakon določa, da morajo imeti tobačni izdelki na embalaži, ki se uporablja pri prodaji izdelka na drobno, natisnjeni dve glavni zdravstveni opozorili: Kajenje ubija in Kajenje resno škoduje vam in ljudem okoli vas ter 14 dodatnih opozoril, ki se ciklično menjajo. Z zadnjo spremembo zakona leta 2007 so proizvajalci dolžni na vseh tobačnih izdelkih objavljati tudi telefonsko številko za pomoč pri opuščanju kajenja.

Tobačni izdelki vsebujejo celo vrsto kancerogenih in zdravju škodljivih snovi, od arzena do ogljikovega monoksida, kadmija itd. Kancerogenih snovi je več kot 50 in nekatere države, na primer Nemčija, imajo vse podlage, da bi že s tega vidika tobačne izdelke prepovedale. Ker to zaradi tobačnega lobija ni mogoče, poteka na mednarodni ravni zahteven proces že več let. Trenutno dogovori potekajo v okviru Okvirne konvencije za nadzor nad tobakom, ki je pravni dokument Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), zavezujoč za države podpisnice med katere sodi tudi Slovenija. Vsebina dogovarjanj zajema sprejetje neobvezujočih priporočil oziroma smernic za poročanje o vsebnosti sestavin v tobačnih izdelkih. Pripravlja se Revizija direktive in skladno s predlaganimi smernicami SZO lahko pričakujemo, da bodo v prihodnje podatki o vseh škodljivih snoveh v tobačnih izdelkih javno objavljeni in tako dostopni širši javnosti.

Ministrstvo za zdravje podpira vse mednarodne aktivnosti v okviru Evropske unije (EU) in SZO v smislu večjega nadzora nad tobakom in transparentnosti glede vsebnosti školjivih snovi v tobačnih izdelkih. Podpiramo tudi nadaljnje omejitve prodaje in ponudbe tobačnih izdelkov ter kajenja prav zaradi izredne škodljivosti tobačnih izdelkov ne samo za kadilce, ampak tudi za zdravje vseh, ki tobačni dim posredno vdihavajo.

Ob tem Ministrstvo za zdravje podpira tudi mednarodna prizadevanja za uvedbo zdravstvenih opozoril na embalaži alkoholnih izdelkov. Do sedaj se samo v Franciji lahko pohvalijo z opozorili o škodljivosti alkohola za nosečnice na embalaži alkoholnih pijač. V strokovnih krogih si prizadevajo povsod po Evropi, da bi tudi za alkoholne pijače veljale enake zahteve po označevanju kot za živila na sploh. Kljub pobudam, na embalaži alkoholnih pijač ni na primer označeno, kolikšna je vsebnost sladkorja, žvepla, kalorij, arom in drugih dodatkov in kakšne vrste alkoholov izdelek vsebuje.

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

1. Onesnaževala v živilih Evropska unija ima na področju varnosti hrane sprejete številne predpise, ki ščitijo zdravje in druge interese potrošnikov ter so obvezujoče za vse države članice EU. Slovenija tako kot druge članice EU upošteva vse njene predpise, kot polnopravna članica Svetovne trgovinske organizacije pa tudi druge mednarodne predpise iz področja hrane.

Osnovni kriteriji za zagotavljanje visoke ravni varovanja zdravja ljudi in interesov potrošnikov v zvezi z živili so opredeljeni v evropski uredbi (178/2002) o določitvi splošnih načel in zahtevah živilske zakonodaje, ustanovitvi Evropske agencije za varnost hrane in postopkih, ki zadevajo varnost hrane.

Evropska zakonodaja s področja onesnaževal v živilih ne določa nikakršne obveze za proizvajalce po označevanju morebitnih onesnaževal v živilih, če je njihova vsebnost do predpisane zgornje mejne vrednosti.

Osnovna evropska uredba, ki ureja področje onesnaževal v živilih (315/1993) določa, da se živilo, ki vsebuje onesnaževalo v količini, ki s stališča javnega zdravja in zlasti toksikološko ni sprejemljivo, ne sme dajati v promet. Omenjena uredba določa tudi, da Komisija zaradi varovanja javnega zdravja, določi zgornje mejne vrednosti za določene onesnaževalce, ki so predpisane v prilogi uredbe 1881/2006.

Na nacionalni ravni je področje onesnaževal urejeno z Uredbo o izvajanju uredb Sveta in Komisije (ES) o onesnaževalih (Uradni list RS, št. 27/2007), ki določa pristojne organe in kazenske določbe. Inšpekcijski nadzor nad onesnaževali v živilih v Sloveniji izvajajo Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano, Veterinarska uprava RS ter Zdravstveni inšpektorat RS.

2. Označevanje živil Področje označevanja živil v Sloveniji ureja Pravilnik o splošnem označevanju živil, ki temelji na evropski direktivi o označevanju živil. Označevanje so vse besede, podatki, trgovska imena, slikovno gradivo ali simboli, ki se nanašajo na živilo in so navedeni na embalaži, dokumentu, obvestilu, etiketi, obročku ali vratni etiketi, ki spremlja ali se nanaša na tako živilo.

Med obvezne podatke na označbi, ki jih predpisuje Pravilnik o splošnem označevanju predpakiranih živil, spadajo: ime, pod katerim se živilo daje v promet (prodajno ime); seznam sestavin in količina sestavin ali kategorije sestavin, skladno s 17. členom pravilnika; neto količina; rok uporabnosti; serija (lot) živila; posebni pogoji shranjevanja (hranjena) ali pogoji uporabe; ime in naslov ali firmo in sedež proizvajalca ali tistega, ki živilo pakira, ali prodajalca, ki mora imeti naslov oziroma sedež v EU; podatek o kraju porekla, če bi izpustitev tega podatka lahko zavedla končnega potrošnika glede pravega porekla živila; navodila za uporabo, kadar živila ne bi bilo mogoče uporabiti brez teh navodil; pri pijačah, ki vsebujejo več kot 1,2 % vol alkohola, dejansko vsebnost alkohola v volumskih odstotkih; vsebnost alergenih substanc.

Poleg naštetih obveznih podatkov morajo biti na označbi živila tudi drugi podatki, če je tako določeno v predpisih, ki urejajo kakovost oziroma zdravstveno ustreznost živil, ter predpisih, ki urejajo označevanje gensko spremenjenih organizmov. Živilo, ki je bilo obsevano z ionizirajočim sevanjem, mora biti označeno v skladu s predpisom, ki ureja živila, obsevana z ionizirajočim sevanjem. Označbe na živilih morajo biti v slovenskem jeziku, na opaznem mestu embalaže, dobro vidne, razumljive, čitljive in neizbrisne. Upoštevati je treba prakse poštenega informiranja. Prepovedane so označbe, ki bi lahko zavedle potrošnika glede značilnosti živila, njegovih lastnosti, izvora ali porekla, sestave, količine, roka uporabnosti, načina izdelave.

Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) menimo, da obstoječi predpisi v Sloveniji vezani na področje označevanja in onesnaževal ščitijo potrošnike in zagotavljajo njihovo varnost. Dodatni predpisi niso potrebni in bi povzročili neusklajenost slovenske zakonodaje s zakonodajo EU, kar bi pomenilo kršitev oziroma povzročanje nepotrebnih in zakonsko nedovoljenih ovir znotraj enotnega trga EU.

3. Sledljivost živil V skladu z evropskimi predpisi (uredba 178/2002) je nosilec živilske dejavnosti, ki je neposredno vključen v živilsko verigo (pridelovalec, proizvajalec ali distributer) odgovoren za zagotavljanje izpolnjevanja zahtev živilske zakonodaje, s katerim stalno zagotavljajo varnost živil znotraj svoje dejavnosti.

Nosilec živilske dejavnosti ima torej glavno odgovornost za proizvodnjo varnih in kvalitetnih živil. Dolžan je vzpostaviti sistem notranjega nadzora s katerim stalno zagotavlja varnost živil znotraj svoje dejavnosti. Notranji nadzor mora biti vzpostavljen na osnovah HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point) sistema. V primeru, da se ugotovi, da so bila na trg dana živila, ki niso varna oziroma zdrava, mora nosilec živilske dejavnosti taka živila takoj odpoklicati s trga.

Sledljivost živil je prav tako predpisana z evropsko uredbo (178/2002), ki predpisuje, da je treba za vsa živila, krmo, živali za pridobivanje hrane in vse druge snovi, namenjene uporabi ali za katere se pričakuje, da se bodo uporabile v živilih ali krmi, zagotoviti sledljivost v vseh fazah pridelave, predelave in distribucije. Zagotovljeno mora biti, da je mogoče določiti vsako osebo, ki dobavi živilo, krmo, žival za pridobivanje hrane ali snov, namenjeno uporabi ali za katero se pričakuje, da se bo uporabila v živilu ali krmi. Nosilci živilske dejavnosti in dejavnosti proizvodnje krme morajo zato vzpostaviti sisteme in postopke za določitev podjetij, prejemnikov njihovih proizvodov. Živila in krma, ki se dajejo v promet ali se bodo verjetno dajali v promet v EU, mora biti ustrezno označena ali jih mora za lažjo sledljivost spremljati ustrezna dokumentacija ali informacije skladno z ustreznimi zahtevami posebnih določb.

V postopkih zagotavljanja sledljivosti mora vsak nosilec živilske dejavnosti v prehranski verigi zagotavljati evidenco oz. podatke o uporabljenih surovinah (sledljivost za en korak nazaj), podatke o dogajanju v svojem tehnološkem procesu in podatke o tem, komu je proizvod prodal (za en korak naprej).

Glede na vse navedeno na MKGP menimo, da obstoječa zakonodaja v Sloveniji zagotavlja sledljivost in, upoštevajoč organiziran uradni nadzor nad živil, omogoča zadostno zaščito potrošnikov.

4. Aditivi v živilu Slovenija kot članica EU v živilih dovoljuje le tiste aditive, ki so dovoljeni v EU. Zakonodajo EU je Slovenija v svoj pravni red prenesla s Pravilnikom o aditivih za živila (Uradni list RS, št. 43/2004, 8/2005, 17/2006, 16/2008).

V primeru, da se v določenem živilu pojavi aditiv, ki s predpisi EU ni dovoljen, se tako živilo ne sme pojaviti na slovenskem tržišču.

5. Uporaba in označevanje gensko spremenjenih organizmov (GSO) V primeru GSO ima EU enega najstrožjih sistemov njihove odobritve na svetu. GSO, ki v EU niso odobreni, ne smejo biti na trgu EU.

Evropska zakonodaja na področju GSO velja za vse članice EU, tudi glede njihovega označevanja (1829/2003 in 1830/2003). V EU je tako v vseh državah članicah, tako tudi v Sloveniji predpisano obvezno označevanje GSO v živilih in je izbira nakupa takšnega živila prepuščena potrošniku. Nadzor redno izvajajo pristojne inšpekcije.

Pridelava gensko spremenjenih rastlin (GSR) je v Sloveniji urejena z Zakonom o soobstoju gensko spremenjenih rastlin (Uradni list RS, 41/2009). V skladu z zakonom mora biti vsak, ki želi pridelovati GSR vpisan v register pridelovalcev, pri pridelavi in spravilu pa mora poskrbeti za ustrezne ukrepe, da ne pride do prisotnosti GSO v rastlinah in pridelkih kjer to ni zaželeno.

Obe zgoraj omenjeni uredbi se nanašata tudi na živila, ki so sestavljena ali proizvedena iz GSO. Tudi ta živila morajo biti ustrezno označena kot taka.

Priloge:

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 14. 8. 2010 | 02:48:12

Absolutno označevanje kontaminacije hrane in vode, izvora živil in odstotek GMO in GMO produktov v ž

Substrat za predlog iz Slo-Tech foruma:

slo-tech.com/forum/t348443/p2822160

Vsebina predloga:

Uvede se obvezno označevanje vsebine, obdelave in kontaminantov na vseh živilih tako rastlinskih, živalskih ali sintetičnih. Pravtako se beleži postopke pri pridelavi in obdelavi.

Pri mesnem vodovodnem omrežju se doda sporočanje odjemalcem o kvaliteti vode, taki podatki pa naj bodo tudi javno objavljeni.

Vodi

Črpališče ali odvzemno mesto

Postopki uporabljeni pri tretiranju vode - Reverzna osmoza ...

Dodane kemikalije, kisik, sladkor, arome, klor

Vsebnost težkih kovin in ostankov pesticidov

Mejne vrednosti

JAVNA OSKRBA S PITNO VODO

Pri mesnem vodovodu mora lokalna komunalna služba, kateri se tudi plačuje prispevek objaviti podatke analiz in opozoriti na obdobja kjer so bile mejne vrednosti presežene in ali tako obdobje še traja.

Taki podatki naj vsebujejo tudi količino doziranih kemikalij na L, trdoto vode, količino in tip zaznanih MO

Pravtako kot prej navedeno koncentracije težkih kovin, ostankov pesticidov in ostalih kemikalij.

Na tržnicah, v trgovinah in pri samostojni prodaji mora prodajalec navesti;

Poreklo - Kje se hrana goji

Kemikalije - Kakšni pesticidi, herbicidi, fungicidi in ostale kemikalije se uporabljajo pri pridelavi in spravilu pridelka

Način gojenja - na prostem, rastlinjak, pontonsko

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

Mleku in mlečnih izdelkih

Vsebnost antibiotikov v mleku

...

Pri vsem mesu ali mesnih izdelkih - Svinjina, ribe, perutnina ipd.

Krmila - koruzna silaža, soja ...

Antibiotiki, rastni hormoni uporabljeni pri reji - NE ali DA, pri DA navedeno kateri

Vrsta reje - baterijska, hlevska ...

Poreklo - Kje je bila žival rojena-izvaljena, kje je potekala reja, zakol

Obdelava - Vsa prepakiranja, hladilnice in transportna sredstva, če je transport trajal več kot 12 ur

Vsebnost ostalih kontaminantov - Mikroorganizmi, Težke kovine (Arzen, Živo srebro, Kadmij)

Vsebnost dodatkov - Konzervansi, barvila, voda, soli, masti, začimbe ...

Delež maščobnega tkiva v izdelku

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

Vsi ti podatki se navedejo NA MESTU NAKUPA oz. kjer se artikel nahaja in so STALNO NA VOLJO.

Klicanje na linijo potrošnikov za poizvebo NE VELJA velja več (neberljive in ljudem nerazumljive kode sledljivosti). Prodajalec in proizvajalec je DOLŽAN zagotoviti vse podatke potrošniku, v kolikor ni, se izdelek ne more prodajati.

Skrivne in patentirane recepture NE veljajo. V kolikor ni navedena kompletna vsebina z vsemi dodatki, prodaja ni možna in se izdelek odstrani iz prodaje.

Vsi recepti ki naj bi se razkrili na zahtevo kupca so neveljavni - ker se ne razkrivajo. Tak izdekel je neveljaven.

Pri označevanju za GMO velja da je izdelek GMO pozitiven tudi če vsebuje _produkte_ GMO organizmov ali produkte iz njih.

GMO = GSO - genetsko spremenjeni organizmi

Predlog je treba še dopolniti zato na plan z vašimi idejami

Lp

Gregor

Verzija predloga z dne, 14. 8. 2010 | 03:44:55

Absolutno označevanje kontaminacije hrane in vode, izvora živil in prisotnosti GMO

Substrat za predlog iz Slo-Tech foruma:

slo-tech.com/forum/t348443/p2822160

Vsebina predloga:

Uvede se obvezno označevanje vsebine, obdelave in kontaminantov na vseh živilih tako rastlinskih, živalskih ali sintetičnih. Pravtako se beleži postopke pri pridelavi in obdelavi.

Pri mesnem vodovodnem omrežju se doda sporočanje odjemalcem o kvaliteti vode, taki podatki pa naj bodo tudi javno objavljeni.

Vodi

Črpališče ali odvzemno mesto

Postopki uporabljeni pri tretiranju vode - Reverzna osmoza ...

Dodane kemikalije, kisik, sladkor, arome, klor

Vsebnost težkih kovin in ostankov pesticidov

Mejne vrednosti

JAVNA OSKRBA S PITNO VODO

Pri mesnem vodovodu mora lokalna komunalna služba, kateri se tudi plačuje prispevek objaviti podatke analiz in opozoriti na obdobja kjer so bile mejne vrednosti presežene in ali tako obdobje še traja.

Taki podatki naj vsebujejo tudi količino doziranih kemikalij na L, trdoto vode, količino in tip zaznanih MO

Pravtako kot prej navedeno koncentracije težkih kovin, ostankov pesticidov in ostalih kemikalij.

Na tržnicah, v trgovinah in pri samostojni prodaji mora prodajalec navesti;

Poreklo - Kje se hrana goji

Kemikalije - Kakšni pesticidi, herbicidi, fungicidi in ostale kemikalije se uporabljajo pri pridelavi in spravilu pridelka

Način gojenja - na prostem, rastlinjak, pontonsko

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

Mleku in mlečnih izdelkih

Vsebnost antibiotikov v mleku

...

Pri vsem mesu ali mesnih izdelkih - Svinjina, ribe, perutnina ipd.

Krmila - koruzna silaža, soja ...

Antibiotiki, rastni hormoni uporabljeni pri reji - NE ali DA, pri DA navedeno kateri

Vrsta reje - baterijska, hlevska ...

Poreklo - Kje je bila žival rojena-izvaljena, kje je potekala reja, zakol

Obdelava - Vsa prepakiranja, hladilnice in transportna sredstva, če je transport trajal več kot 12 ur

Vsebnost ostalih kontaminantov - Mikroorganizmi, Težke kovine (Arzen, Živo srebro, Kadmij)

Vsebnost dodatkov - Konzervansi, barvila, voda, soli, masti, začimbe ...

Delež maščobnega tkiva v izdelku

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

Vsi ti podatki se navedejo NA MESTU NAKUPA oz. kjer se artikel nahaja in so STALNO NA VOLJO.

Klicanje na linijo potrošnikov za poizvebo NE VELJA velja več (neberljive in ljudem nerazumljive kode sledljivosti). Prodajalec in proizvajalec je DOLŽAN zagotoviti vse podatke potrošniku, v kolikor ni, se izdelek ne more prodajati.

Skrivne in patentirane recepture NE veljajo. V kolikor ni navedena kompletna vsebina z vsemi dodatki, prodaja ni možna in se izdelek odstrani iz prodaje.

Vsi recepti ki naj bi se razkrili na zahtevo kupca so neveljavni - ker se ne razkrivajo. Tak izdekel je neveljaven.

Pri označevanju za GMO velja da je izdelek GMO pozitiven tudi če vsebuje _produkte_ GMO organizmov ali produkte iz njih.

GMO = GSO - genetsko spremenjeni organizmi

Predlog je treba še dopolniti zato na plan z vašimi idejami

Lp

Gregor

Verzija predloga z dne, 16. 8. 2010 | 16:40:33

Absolutno označevanje kontaminacije hrane in vode, izvora živil in prisotnosti GMO

Substrat za predlog iz Slo-Tech foruma:

slo-tech.com/forum/t348443/p2822160

Vsebina predloga:

Uvede se obvezno označevanje vsebine, način obdelave in kontaminantov na vseh živilih tako rastlinskih, živalskih ali sintetičnih. Pravtako se beleži postopke pri pridelavi in obdelavi.

Pri mestnem vodovodnem omrežju se doda še sporočanje odjemalcem o kvaliteti vode (preko položnic ki že tako prihajajo na dom), taki podatki pa naj bodo tudi javno objavljeni.

Ustekleničena voda:

Črpališče ali odvzemno mesto (Se ponavadi že navaja na embalaži)

Postopki uporabljeni pri tretiranju vode - Reverzna osmoza ... (Nikjer navedeno)

Dodane kemikalije - kisik, klor, sladkor, arome ... (Nikjer navedeno)

Vsebnost težkih kovin in ostankov pesticidov, herbicidov in ostalih škodljivih kemikalij (aromati, fenoli...) in *cidov (Se sploh ne testira - tako testiranje se uvede)

V kolikor voda presega mejne vrednosti je oporečna in se zavrže. Uvede se obvezna testiranja za ustekleničene vode. Rezultati takih raziskav so nujno javni in javno dostopni na spletu.

JAVNA OSKRBA S PITNO VODO

Pri mestnem vodovodu mora lokalna komunalna služba, kateri se tudi plačuje prispevek objaviti podatke analiz in opozoriti na pretekla obdobja kjer so bile mejne vrednosti presežene in ali tako obdobje še traja.

Taki podatki naj vsebujejo tudi količino doziranih kemikalij na L, trdoto vode, količino in tip zaznanih MO

Pravtako kot prej navedeno - koncentracije težkih kovin, ostankov pesticidov in ostalih kemikalij.

Na tržnicah, v trgovinah in pri samostojni prodaji mora prodajalec navesti;

Poreklo - Kje se hrana goji

Kemikalije - Kakšni pesticidi, herbicidi, fungicidi in ostale kemikalije se uporabljajo pri pridelavi in spravilu pridelka

Način gojenja - na prostem, rastlinjak, pontonsko ...

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

Mleku in mlečnih izdelkih

Vsebnost antibiotikov v mleku

Težke kovine

Vsebnost lahkoze

Vsebnost beljakovin

Vsebnost maščob

Celotna hranilna vrednost

Pri vsem mesu ali mesnih izdelkih - Svinjina, ribe, perutnina ipd.

Krmila - koruzna silaža, soja ...

Antibiotiki, rastni hormoni uporabljeni pri reji - NE ali DA, pri DA navedeno kateri

Vrsta reje - baterijska, hlevska ...

Poreklo - Kje je bila žival rojena-izvaljena, kje je potekala reja, zakol

Obdelava - Vsa prepakiranja, hladilnice in transportna sredstva, če je transport trajal več kot 12 ur

Vsebnost ostalih kontaminantov - Mikroorganizmi, Težke kovine (Arzen, Živo srebro, Kadmij)

Vsebnost dodatkov - Konzervansi, barvila, voda, soli, masti, začimbe ...

Delež maščobnega tkiva v izdelku

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

Vsi ti podatki se navedejo NA MESTU NAKUPA oz. kjer se artikel nahaja in so STALNO NA VOLJO.

Klicanje na linijo potrošnikov za poizvebo NE VELJA velja več (neberljive in ljudem nerazumljive kode sledljivosti). Prodajalec in proizvajalec je DOLŽAN zagotoviti vse podatke potrošniku, v kolikor ni, se izdelek ne more prodajati.

Skrivne in patentirane recepture NE veljajo. V kolikor ni navedena kompletna vsebina z vsemi dodatki, prodaja ni možna in se izdelek odstrani iz prodaje.

Vsi recepti ki naj bi se razkrili na zahtevo kupca so neveljavni - ker se ne razkrivajo. Tak izdekel je neveljaven.

Pri označevanju za GMO velja da je izdelek GMO pozitiven tudi če vsebuje _produkte_ GMO organizmov ali produkte iz njih.

GMO = GSO - genetsko spremenjeni organizmi

Mejne vrednosti in označevanje:

Če je izdelek znotraj 25% max. mejne vrednosti naj se poudari z barvo - Rdečo na ustrezni podlagi. Sprejemljive vrednosti - znotraj 0-75% so obarvane modro, zeleno ali brezbarvne.

Predlog je treba še dopolniti zato na plan z vašimi idejami

Lp

Gregor

Verzija predloga z dne, 23. 8. 2010 | 22:11:52

Absolutno označevanje kontaminacije hrane in vode, izvora živil in prisotnosti GMO

Substrat za predlog iz Slo-Tech foruma:

slo-tech.com/forum/t348443/p2822160

Vsebina predloga:

Uvede se obvezno označevanje sestave, načina obdelave in kontaminantov na vseh živilih tako rastlinskih, živalskih ali sintetičnih. Pravtako se beleži postopke pri pridelavi in obdelavi.

Pri mestnem vodovodnem omrežju se doda še sporočanje odjemalcem o kvaliteti vode (preko položnic ki že tako prihajajo na dom), taki podatki pa naj bodo tudi javno objavljeni.

Tobaku in tobačnim izdelkom se naj pravtako označuje sestavo in kontaminante.

USTEKLENIČENA VODA - Plastenke, Steklenice, Baloni

Datum pakiranja

Črpališče ali odvzemno mesto (Se ponavadi že navaja na embalaži)

Postopki uporabljeni pri tretiranju vode - Reverzna osmoza ... (Nikjer navedeno)

Dodane kemikalije - kisik, klor, sladkor, arome ... (Nikjer navedeno)

Vsebnost težkih kovin in ostankov pesticidov, herbicidov in ostalih škodljivih kemikalij (aromati, fenoli...) in *cidov (Se sploh ne testira - tako testiranje se uvede)

V kolikor voda presega mejne vrednosti je oporečna in se zavrže. Uvede se obvezna testiranja za ustekleničene vode. Rezultati takih raziskav so nujno javni in javno dostopni na spletu.

JAVNA OSKRBA S PITNO VODO

Pri mestnem vodovodu mora lokalna komunalna služba, kateri se tudi plačuje prispevek objaviti podatke analiz in opozoriti na pretekla obdobja kjer so bile mejne vrednosti presežene in ali tako obdobje še traja.

Taki podatki naj vsebujejo tudi količino doziranih kemikalij na L, trdoto vode, količino in vrsto zaznanih MO

Pravtako kot prej navedeno - koncentracije težkih kovin, ostankov pesticidov in ostalih kemikalij.

ŽIVILA

Datum proizvodnje ali nabiranja

Na tržnicah, v trgovinah in pri samostojni prodaji mora prodajalec navesti;

Poreklo - Kje se je hrana gojila

Kemikalije - Kakšni pesticidi, herbicidi, fungicidi in ostale kemikalije se uporabljajo pri pridelavi in spravilu pridelka

Način gojenja - na prostem, rastlinjak, pontonsko ...

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

Vsebnost težkih kovin in ostalih kemikalij (herbicidi, pesticidi ...), kot tudi njihovih ostankov

MLEKO IN MLEČNI IZDELKI

Datum proizvodnje

Poreklo mleka:

Krmila - koruzna silaža, soja ...

Antibiotiki, rastni ali ostali dodani hormoni uporabljeni pri reji - NE ali DA, pri DA navedeno kateri

Težke kovine in ostale kemikalije (herbicidi, pesticidi ...), in njihovi ostanki

Vsebnost lahkoze

Vsebnost beljakovin

Vsebnost maščob

Celotna hranilna vrednost

MESO IN MESNI IZDELKI

Datum proizvodnje-klanja

Pri vsem mesu ali mesnih izdelkih - Svinjina, ribe, perutnina ipd.

Krmila - koruzna silaža, soja ...

Antibiotiki, rastni hormoni uporabljeni pri reji - NE ali DA, pri DA navedeno kateri

Vrsta reje - baterijska, hlevska ...

Poreklo - Kje je bila žival rojena-izvaljena, kje je potekala reja, zakol

Obdelava - Lokacija vseh prepakiranj, hladilnic in transportnih sredstev (iz kje, kam), če je transport trajal več kot 12 ur

Vsebnost ostalih kontaminantov - Mikroorganizmi, Težke kovine (Arzen, Živo srebro, Kadmij)

Vsebnost dodatkov - Konzervansi, barvila, voda, soli, masti, začimbe ...

Delež maščobnega tkiva v izdelku

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

TOBAK:

Datum proizvodnje

Poreklo tobaka: Pridelava, pakiranje

Sestavine: glicerin, hemoglobin, etc..

Prisotnost kontaminantov in težkih kovin: Arzen, Kadmij, ostanki fitofarmacevtskih pripomočkov, tudi tistih ki nastajajo pri gorenju - aldehidna lepila za papir

ČAJ

Datum proizvodnje

Poreklo: Pridelava, pakiranje

Tretiranje: Vsa fitofarmacevtska sredstva ki so se uporabljala za pridelavo

Prisotnost kontaminantov in težkih kovin: Arzen, Kadmij, ostanki fitofarmacevtskih pripomočkov

Skupno zgoraj navedenemu:

Pravtako se uvede nadzor nad kontaminacijo živil, pijač in ostalih snovi ki jih človek vnaša v telo (npr. zdravila) za alfa, beta in gama sevalci.

Poleg roka trajanja naj se poda tudi datum proizvodnje pakiranega živila.

Vsi ti podatki se navedejo NA MESTU NAKUPA oz. kjer se artikel nahaja in so STALNO NA VOLJO.

Klicanje na linijo potrošnikov za poizvedbo NE VELJA velja več (neberljive in ljudem nerazumljive kode sledljivosti, nakar človek tudi nima volje stalno sitnariti in klicariti). Prodajalec in proizvajalec sta DOLŽNA zagotoviti vse podatke potrošniku, v kolikor tega ne omogočita, se izdelek ne more prodajati.

Skrivne in patentirane recepture NE veljajo. V kolikor ni navedena kompletna vsebina z vsemi dodatki, prodaja ni možna in se izdelek odstrani iz prodaje.

Vsi recepti ki naj bi se razkrili na zahtevo kupca so neveljavni - ker se ne razkrivajo. Tak izdekel je neveljaven.

Pri označevanju za GMO velja da je izdelek GMO pozitiven tudi če vsebuje _produkte_ GMO organizmov ali produkte iz njih.

GMO = GSO - genetsko spremenjeni organizmi

Mejne vrednosti in označevanje:

Če je izdelek znotraj 25% max. mejne vrednosti naj se poudari z barvo - Rdečo na ustrezni podlagi. Sprejemljive vrednosti - znotraj 0-75% so obarvane modro, zeleno ali brezbarvne.

Predlog je treba še dopolniti zato na plan z vašimi idejami

Lp

Gregor

Verzija predloga z dne, 23. 8. 2010 | 22:13:24

Absolutno označevanje kontaminacije hrane in vode, izvora živil in prisotnosti GMO

Substrat za predlog iz Slo-Tech foruma:

slo-tech.com/forum/t348443/p2822160

Vsebina predloga:

Uvede se obvezno označevanje sestave, načina obdelave in kontaminantov na vseh živilih tako rastlinskih, živalskih ali sintetičnih. Pravtako se beleži postopke pri pridelavi in obdelavi.

Pri mestnem vodovodnem omrežju se doda še sporočanje odjemalcem o kvaliteti vode (preko položnic ki že tako prihajajo na dom), taki podatki pa naj bodo tudi javno objavljeni.

Tobaku in tobačnim izdelkom se naj pravtako označuje sestavo in kontaminante.

V kolikor živilo vsebuje dodatke ki so kjerkoli po svetu prepovedani naj se tako živilo izključi iz prodaje.

Živilo, pri katerem se je kjerkoli v procesu pridelave ali predelave uporabilo GMO se označi kot GMO-GSO

Pravtako živilo velja za GMO-GSO če je bilo mešano z živilom ki vsebuje GMO.

USTEKLENIČENA VODA - Plastenke, Steklenice, Baloni

Datum pakiranja

Črpališče ali odvzemno mesto (Se ponavadi že navaja na embalaži)

Postopki uporabljeni pri tretiranju vode - Reverzna osmoza ... (Nikjer navedeno)

Dodane kemikalije - kisik, klor, sladkor, arome ... (Nikjer navedeno)

Vsebnost težkih kovin in ostankov pesticidov, herbicidov in ostalih škodljivih kemikalij (aromati, fenoli...) in *cidov (Se sploh ne testira - tako testiranje se uvede)

V kolikor voda presega mejne vrednosti je oporečna in se zavrže. Uvede se obvezna testiranja za ustekleničene vode. Rezultati takih raziskav so nujno javni in javno dostopni na spletu.

JAVNA OSKRBA S PITNO VODO

Pri mestnem vodovodu mora lokalna komunalna služba, kateri se tudi plačuje prispevek objaviti podatke analiz in opozoriti na pretekla obdobja kjer so bile mejne vrednosti presežene in ali tako obdobje še traja.

Taki podatki naj vsebujejo tudi količino doziranih kemikalij na L, trdoto vode, količino in vrsto zaznanih MO

Pravtako kot prej navedeno - koncentracije težkih kovin, ostankov pesticidov in ostalih kemikalij.

ŽIVILA

Datum proizvodnje ali nabiranja

Na tržnicah, v trgovinah in pri samostojni prodaji mora prodajalec navesti;

Poreklo - Kje se je hrana gojila

Kemikalije - Kakšni pesticidi, herbicidi, fungicidi in ostale kemikalije se uporabljajo pri pridelavi in spravilu pridelka

Način gojenja - na prostem, rastlinjak, pontonsko ...

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

Vsebnost težkih kovin in ostalih kemikalij (herbicidi, pesticidi ...), kot tudi njihovih ostankov

MLEKO IN MLEČNI IZDELKI

Datum proizvodnje

Poreklo mleka:

Krmila - koruzna silaža, soja ...

Antibiotiki, rastni ali ostali dodani hormoni uporabljeni pri reji - NE ali DA, pri DA navedeno kateri

Težke kovine in ostale kemikalije (herbicidi, pesticidi ...), in njihovi ostanki

Vsebnost lahkoze

Vsebnost beljakovin

Vsebnost maščob

Celotna hranilna vrednost

MESO IN MESNI IZDELKI

Datum proizvodnje-klanja

Pri vsem mesu ali mesnih izdelkih - Svinjina, ribe, perutnina ipd.

Krmila - koruzna silaža, soja ...

Antibiotiki, rastni hormoni uporabljeni pri reji - NE ali DA, pri DA navedeno kateri

Vrsta reje - baterijska, hlevska ...

Poreklo - Kje je bila žival rojena-izvaljena, kje je potekala reja, zakol

Obdelava - Lokacija vseh prepakiranj, hladilnic in transportnih sredstev (iz kje, kam), če je transport trajal več kot 12 ur

Vsebnost ostalih kontaminantov - Mikroorganizmi, Težke kovine (Arzen, Živo srebro, Kadmij)

Vsebnost dodatkov - Konzervansi, barvila, voda, soli, masti, začimbe ...

Delež maščobnega tkiva v izdelku

GMO - ali ta hrana vsebuje GMO ali ne

TOBAK:

Datum proizvodnje

Poreklo tobaka: Pridelava, pakiranje

Sestavine: glicerin, hemoglobin, etc..

Prisotnost kontaminantov in težkih kovin: Arzen, Kadmij, ostanki fitofarmacevtskih pripomočkov, tudi tistih ki nastajajo pri gorenju - aldehidna lepila za papir

ČAJ

Datum proizvodnje

Poreklo: Pridelava, pakiranje

Tretiranje: Vsa fitofarmacevtska sredstva ki so se uporabljala za pridelavo

Prisotnost kontaminantov in težkih kovin: Arzen, Kadmij, ostanki fitofarmacevtskih pripomočkov

Skupno zgoraj navedenemu:

Pravtako se uvede nadzor nad kontaminacijo živil, pijač in ostalih snovi ki jih človek vnaša v telo (npr. zdravila) za alfa, beta in gama sevalci.

Poleg roka trajanja naj se poda tudi datum proizvodnje pakiranega živila.

Vsi ti podatki se navedejo NA MESTU NAKUPA oz. kjer se artikel nahaja in so STALNO NA VOLJO.

Klicanje na linijo potrošnikov za poizvedbo NE VELJA velja več (neberljive in ljudem nerazumljive kode sledljivosti, nakar človek tudi nima volje stalno sitnariti in klicariti). Prodajalec in proizvajalec sta DOLŽNA zagotoviti vse podatke potrošniku, v kolikor tega ne omogočita, se izdelek ne more prodajati.

Skrivne in patentirane recepture NE veljajo. V kolikor ni navedena kompletna vsebina z vsemi dodatki, prodaja ni možna in se izdelek odstrani iz prodaje.

Vsi recepti ki naj bi se razkrili na zahtevo kupca so neveljavni - ker se ne razkrivajo. Tak izdekel je neveljaven.

Pri označevanju za GMO velja da je izdelek GMO pozitiven tudi če vsebuje _produkte_ GMO organizmov ali produkte iz njih.

GMO = GSO - genetsko spremenjeni organizmi

Mejne vrednosti in označevanje:

Če je izdelek znotraj 25% max. mejne vrednosti naj se poudari z barvo - Rdečo na ustrezni podlagi. Sprejemljive vrednosti - znotraj 0-75% so obarvane modro, zeleno ali brezbarvne.

Predlog je treba še dopolniti zato na plan z vašimi idejami

Lp

Gregor

Komentarji