Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

brezplačna inforamcija o dolžniku

3410 OGLEDOV 2 KOMENTARJA

Predlagam: Upnikom naj se brezplačno posreduje informacija o dolžnikih (številko računa pri banki in banko kjer ima račun - od AJPES in ali je zavarovan iz katerega je razvidno ali in kje je zaposlen- Zavod za zdravstveno zavarovanje).

Ajpes in Zavod za zdravstveno zavarovanje naj ob izkazu pravnega interesa (pravnomočna in izvršljiva sodba ali sklep o izvršbi) izdata upniku na pisno zahtevo informacijo o dolžniku, kje ima računin na kateri banji in kje je zavarovan.

12 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 441 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


21. 8. 2018

Odziv Ministrstva za finance

V zvezi s podanim predlogom vam v nadaljevanju posredujemo pojasnila Ministrstva za finance, predvsem z vidika ureditve pridobivanja podatkov o transakcijskih računih iz registra transakcijskih računih, v skladu z določili Zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih (v nadaljevanju: ZPlaSSIED), ki bo začel veljati 22. 2. 2018 in bo nadomestil Zakon o plačilnih storitvah in sistemih. ZPlaSSIED v 11. poglavju ureja register transakcijskih računov, ki je enotna informatizirana baza podatkov o transakcijskih računih imetnikov transakcijskih računov. Register transakcijskih računov (RTR) vodi Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (v nadaljevanju: AJPES).

ZPlaSSIED v 194. členu ureja dostop do podatkov iz registra transakcijskih računov in določa, da so podatki v registru transakcijskih računov javni in brezplačno dostopni na spletni strani AJPES, razen podatkov o transakcijskih računih fizičnih oseb.

Osebne podatke o transakcijskih računih fizičnih oseb, na podlagi tretjega odstavka 194. člena ZPlaSSIED, lahko pridobijo:

  • osebe, ki so na podlagi pravnomočnega izvršilnega naslova upravičene predlagati postopek izvršbe ali zavarovanja zoper imetnika transakcijskega računa v skladu z zakonom, ki ureja izvršbo in zavarovanja, ali z drugim zakonom, ki določa postopek prisilne izvršitve terjatev,
  • sodišča in drugi organi, ki opravljajo dejanja v postopku izvršbe ali drugih postopkih, ki jih vodijo v okviru svojih pristojnosti, in
  • ponudniki plačilnih storitev iz 1., 7. in 8. točke prvega odstavka 20. člena ZPlaSSIED za namen izvrševanja sklepov o izvršbi.

Osebne podatke o transakcijskih računih fizičnih oseb, ki se obdelujejo v registru transakcijskih računov, lahko pridobi tudi imetnik transakcijskega računa, ter druge osebe, za katere to določa poseben zakon (četrti odst. 194. člena ZPlaSSIED).

Zahteva za pridobitev podatkov iz registra transakcijskih računov se vloži v pisni (zahteva se pošlje po pošti na katerokoli izpostavo AJPES) ali elektronski (preko spletnega portala AJPES) obliki. Za posredovanje podatkov iz registra transakcijskih računov pa AJPES prosilcu zaračuna stroške v skladu s tarifo, razen če ta ali poseben zakon določa, da je posamezen prosilec upravičen do brezplačne pridobitve podatkov.

Odziv Ministrstva za pravosodje

V zvezi s predlogom državljana pojasnjujemo, da so po veljavni ureditvi v Zakonu o izvršbi in zavarovanju (ZIZ) navedene podatke in tudi druge podatke o dolžniku in njegovem premoženju upniku dolžni posredovati državni organi, nosilci javnih pooblastil, druge pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki, ki s takimi podatki razpolagajo. Pogoj za tako posredovanje je upnikova zahteva in izkazan pravni interes. Upnik izkaže pravni interes z listino, ki je izvršilni naslov, na podlagi katerega je mogoče po tem zakonu predlagati izvršbo. Navedeni podatki se sicer ne posredujejo brezplačno (4. člen ZIZ).

Upnikov položaj v zvezi s pridobivanjem dolžnikovih podatkov olajšuje tudi ureditev, po kateri upnik v primeru, ko predlaga izvršbo na določena dolžnikova sredstva, in sicer na sredstva pri organizacijah za plačilni promet (praviloma gre za račune pri banki), na nematerializirane vrednostne papirje oziroma na plačo, v predlogu za izvršbo ni dolžan navesti podatkov o organizaciji za plačilni promet, pri kateri ima dolžnik denarna sredstva, in številke računa, podatkov o nematerializiranih vrednostnih papirjih, katerih imetnik je dolžnik, oziroma dolžnikove zaposlitve. V tem primeru sodišče pred izdajo sklepa po uradni dolžnosti opravi poizvedbe o teh podatkih v elektronsko dosegljivih evidencah (40. in 41. člen ZIZ).

Nazadnje je bila z Zakonom o spremembah in dopolnitvah zakona o izvršbi in zavarovanju v letošnjem letu dodana še nova možnost upnika, da lahko tekom izvršilnega postopka od sodišča zahteva, da mu (brezplačno) predloži informativni seznam dolžnikovega premoženja, ki vsebuje podatke o dolžnikovem premoženju iz sodišču elektronsko dosegljivih evidenc. Trenutno je na ta način mogoče pridobiti podatke o izplačevalcih plače in drugih osebnih prejemkov, ter o nazivih organizacij za plačilni promet in številkah denarnih računov pri njih, z zagotovitvijo tehničnih pogojev pa bo mogoče pridobiti tudi druge podatke o dolžnikovem premoženju, ki so določeni v trinajstem odstavku 31. člena ZIZ.

Glede na navedeno ocenjujemo, da je predlog državljana že ustrezno umeščen v veljavno zakonsko ureditev.

Priloge:

Komentarji