Prostovoljno zdravstveno zavarovanje
Predlagam ukinitev prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja za delavce z minimalnimi plačami in upokojence z manj, kot 600 € pokojnine, z polno pokojninsko dobo, 40 in več let. Najboljše, pa je to prostovoljno zdravstveno zavarovanje, sploh ukinit, ker tako ali tako moramo doplačevati pri zdravilih in tudi pri zobozdravniku razna doplačila. Če pa ni možno nič od teh dveh predlogov, potem pa naj vsak državljan plačuje 1% od svojega neto dohodka na mesec.
V naši državi je preveč delavcev z minimalnimi plačami in upokojencev pod pragom revščine, zato naj dopolnilno zdravstveno zavarovanje namesto njih plačuje država. Da je v Sloveniji skoraj 80.000 upokojencev, ki živijo pod pragom revščine so letos septembra napisali na: www.24ur.com/novice/slovenija/skoraj&
S predlogom se strinjam, ker nam dodatno zavarovanje očitno nič ne koristi .Dodatno zavarovanje moramo plačevati zato, da si nekateri bogataši še vedno polnijo žepe. Žal moramo vsi plačevati. Kljub plačilu, pa so čakalne vrste vedno daljše.
A se javi kdo, ki bo napisal predlog kot predlaga komentator 5r?
Občani smo žal že navajeni, da nas ob uvedbi kakšnih doplačil potolažijo, da bo to začasno ali pa da bomo dobili nek nadstandard. Pošteno bi bilo, da se dodtno zavarovanje ukine ali pa vsaj plačuje po procentih glede na dohodek. Nikakor ni pošteno, da upokojenec, ki ima kmečko pokojnino v višini 185 evrov in mora s tem preživljati še partnerja plača za oba skoraj četrtino pokojnine (!). Drug zavarovanec, ki ima plačo 5000 evrov, pa plača enako in običajno pride mimo vrste do zdravnika, specialista ali toplic.
Proti, ker bi bilo nujno popolnoma ukiniti dodatno zdravstveno zavarovanje. Ob uvedbi je bilo rečeno, da bo to zavarovanje namenjeno samo za nadstandardne storitve, sedaj pa se je izrodilo samo v povečanje osnovnega zavarovanja, zato pa moramo vzdrževati dve zavarovalnici namesto ene same.
Se strinjam, a potem je potrebno spisat predlog vladi. Ne vem zakaj se sploh imenuje dodatno, če pa je vendar le drugi del osnovnega?
Da, "smo bili pač tiho in smo še". Morda je ravno sedaj, ko si v zdravstvenem sistemu nekateri pridobivajo več pravic čas, da se na mizo ponovno postavi pobudo o ukinitvi dodatnega zavarovanja. Toda brez alternative, ki bi zagotovila potrebno zdravstveno oskrbo verjetno pač ne bo šlo. Torej je najprej potrebno vedeti kam gre denar od dodatnega zdr.zav oz. kako se ga porablja. In če se tega porabi za osnovno zdravstveno delovanje sistema zdravstva, se znajdemo pred problemom in potrebo po drugačnem načinu financiranja oz. delovanju zdravstva. V tem pa ne gre mimo vprašanje koliko je resnice v tem, da je potrebna zgolj racionalizacija zdravstva, in koliko v tem, da bo za boljšo delovanje oz. kvaliteto zdravstva (vključno z zmanjšanjem čakalnih vrst), potrebno zdravstvo plačevati pač precej več. Namreč s plačami kot jih imamo pač težko pričakujemo, da bomo imeli kvaliteto zdravstva kot v nekaterih skandinavskih državah, kjer namenjajo zanj precej več denarja. lp
Kar se že nekaj let govori je to, da bo v naši državo smiselno sprejeti družbene prioritete, družbene konsenze in kompromise o prioritetah državljanov oz. države, saj si glede na BDP pač težko privoščimo imeti vse v primerjavi z bolje situiranimi državami. lp