7. 2. 2017
Odziv Ministrstva za pravosodje
Vsebino posameznih vlog v postopkih določajo procesni predpisi. V večini primerov predpisi določajo vsebino in sestavne dele vloge, dodatne zahteve glede oblike vlog pa niso predpisane. Izjeme obstajajo v tistih postopkih, kjer je zaradi narave postopka možno oblikovanje tipiziranih vrst vlog. To je možno v tistih postopkih, ki potekajo na enoten način, zagotovljeno pa je elektronsko vlaganje in obdelava vlog (npr. nekateri izvršilni postopki, postopek vpisa v zemljiško knjigo). V teh primerih je zakonodajalec ali organ, ki je pristojen za pripravo podzakonskih predpisov, prepoznal potrebo po zagotovitvi enotnega izpolnjevanja vlog, zato je v teh situacijah predpisal obrazce. Z obrazci se po eni strani strankam olajša uveljavljanje pravic, po drugi strani pa se na sodiščih poenostavi delo zaradi avtomatizirane obdelave podatkov v istovrstnih postopkih.
Strinjamo se, da standardizirani obrazci olajšujejo strankam dostop do sodišča, hkrati pa uporaba obrazcev lahko poceni in pospeši postopke. Tako že obstajajo obrazci na področju izvršbe (npr. za vložitev predloga za izvršbo na podlagi verodostojne listine), na področju zemljiške knjige (npr. vložitev zemljiškoknjižnega predloga), na področju kazenskega postopka (potrdilo, da fizična ali pravna oseba ni v kazenskem postopku) in na področju brezplačne pravne pomoči (prošnja za dodelitev brezplačne pravne pomoči in podatki o družinskih članih). Standardizirani obrazci so poznani tudi v pravu EU, na primer za vlaganje predlogov za izdajo evropskih plačilnih nalogov (po Uredbi (ES) št. 1896/2006 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. decembra 2006 o uvedbi postopka za evropski plačilni nalog) ali tožb v evropskem postopku v sporih majhne vrednosti (po Uredbi (ES) št. 861/2007 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 11. julija 2007 o uvedbi evropskega postopka v sporih majhne vrednosti).
Obrazci so objavljeni in prosto dostopni pri posameznih predpisih na spletnih straneh Uradnega lista in Pravno-informacijskega sistema ter na spletnih straneh sodišč www.sodisce.si/sodni_postopki/obrazci/ in na straneh Ministrstva za pravosodje. www.mp.gov.si/si/obrazci_evidence_mnenja_storitve/potrdila_in_obrazci/
Zaradi kompleksnosti življenjskih situacij menimo, da ni možno predpisati obrazcev za tiste vloge, ki morajo vsebovati zahtevke, dokaze ter druge podatke, s katerimi so zahtevki argumentirani, in terjajo vsebinsko presojo. To se nanaša predvsem na tožbo, predlog in vsa ostala redna in izredna pravna sredstva, s katerimi se odloča o pravicah posameznika ali pravne osebe. V primerjavi z zgoraj opisanimi obstoječimi obrazci je bistvo tožbe ali predloga podaja zahtevka, obrazložitev, dokazov in drugih zahtevanih sestavin, med tem ko je pri predpisanih obrazcih bistvo pravilna in popolna izpolnitev osebnih in numeričnih podatkov.
Kot že zgoraj pojasnjeno, se ob pripravi normativnih podlag vedno proučijo tudi možnosti za določitev tipiziranih obrazcev, ki strankam olajšajo uveljavljanje njihovih pravic, zato menimo, da je navedena pobuda za primere, ki to omogočajo, že ustrezno realizirana.