Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Podaljšanje veljavnosti prve pomoči

3608 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam, da se pri avtomobilski prvi pomoči podaljša rok uporabnosti na 20 let, oziroma odvisno od posameznih izdelkov, recimo obliži vsaj na 5 let, elastični povoji vsaj na 10 let, navadni povoji in gaze dokler so sterilno zaprti ...Ne vidim pravega razloga, da se vsakih 5 let zamenjuje celotna prva pomoč, tudi povoji, škarje, plastična škatla itd. To ni v skladu z načeli trajnostnega razvoja in po nepotrebnem povečuje količino odpadkov. V Sloveniji imamo skoraj 1,5 mio. registriranih vozil. Na leto se torej zamenja 300.000 škatel, za kar vozniki porabimo 3 mio EUR. Vsako leto. Vse te škatle s povsem uporabnim sanitetnim materialom končajo v smeteh, večinoma med preostalimi odpadki, saj je ločevanje skoraj nemogoče. Vsako leto tako 300.000 škatel konča na smetiščih po Sloveniji 300.000 polivinilnih škatel napolnjenih s celofanom, plastiko, gumo, železom itd.p.s.Znanec je prejšnji teden plačal kazen, ker je bila prva pomoč starejša od 5 let. Če se prav spomnim 40 EUR.

30 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Z znalček 64 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 8. 2016

Odziv Ministrstva za infrastrukturo

Minimalno vsebino in ostale zahteve glede kompletov za prvo pomoč, ki spadajo v obvezno opremo motornih vozil, ureja Pravilnik o delih in opremi vozil (Uradni list RS, št. 44/13, 36/14 in 69/15).

Ta pravilnik v 9. točki priloge I določa: »Komplet za prvo pomoč mora biti higiensko vzdrževan, zahtevani sterilni materiali pa v nepoškodovani zaprti embalaži in z veljavnim rokom uporabe ter nazivom in ostalimi podatki v slovenskem jeziku.«

Pravilnik torej ne določa konkretno starost kompleta, ampak le-to pogojuje z veljavnim rokom uporabe zahtevanega sterilnega materiala.

Priloge:

Komentarji




  • h hales

    Zelo težko bi bilo preverjati uporabnost prve pomoči, če bi lahko menjali le posamezne dele.

    Na tehničnem pregledu bi moral škatlo odpreti in vsak zavojček preveriti. Kar je znova vprašljivo zaradi higiene.

     

    Sedanji način je enostaven, pogleda se škatla in preveri datum.

     

    Vi pa lahko ob zamenjavi škatel vsebino stare porabite kje drugje.

    • z znalček

      Nobene potrebe ni, da bi preverjali vsak zavojček in njegovo uporabnost samo zato če bi podaljšali rok uporabnosti, tudi zdaj ga ne ugotavljajo. Obvezno je imeti tudi komplet rezervnih žarnic, pa nihče vsakič ne preverja, če vse žarnice v rezervnem kompletu še delajo oziroma koliko so stare. Celo več, meni so ob nakupu vozila pri zastopniku skupaj z obvezno opremo dali tudi komplet žarnic, ki sploh niso za moje vozilo, pa se na tehničnem pregledu nihče ne sekira.

       

      Sicer pa načela trajnostnega razvoja ne pomenijo vedno najbolj enostaven način, pač pa takšen, ki bo vzdržen za naravo. Le kateremu umu se je pripeljalo, da se lahko vozim s 25 let starim vozilom ali 10 let starimi gumami, ampak prvo pomoč v njem moram pa menjati vsakih 5 let.

       

      Res vas tudi pa prosim za nasvet, kako naj vsebino škatle uporabim drugje. Če povoji po 5 letih niso več uporabni (kot trdijo predpisi), jih ne smem uporabiti niti doma, mogoče bi jih lahko uporabil za vezanje paradajzov, če bi imel vrt. Če bi imel svojo ambulanto, bi lahko malo pred iztekom roka naredil akcijo: "znižano povijanje ran pred iztekom roka - pohitite", pa bi ostale samo še škatle in škarje.

  • Y Yonc

    Dandanes je sploh vprašljiv ta koncept prve pomoči drugim, ker:

    - zaradi neznanja je bolje prepustiti reševanje usposobljenim, ki so na večjem delu Slovenije lahko tam v 20 minutah

    - se v današnjih časih lahko zgodi, da te bo nekdo tožil zaradi nestrokovne pomoči in posledično večje škode na zdravju oz. zaradi smrti.

     

    Bolj pomembno je, da se ustavimo in pokličemo pomoč, če vidimo, da je kaj narobe. Tu se nas pa velika večina raje pelje mimo.

    Dandanes se prva pomoč laika poškodovanemu ustavi pri položaju za nezavestne, ustavitvi krvavitve in klicu na pomoč - za kar potrebuješ odejo, ruto, dva povoja ter telefon.

     

  • h heizenberg

    Kaj konkretno v škatli za prvo pomoč lahko propade samo od sebe do te mere, da bi bilo potrebno zamenjave?

    Če je škatla PP nedotaknjena, je nedotaknjena in uporabna. Če je bilo iz nje kaj odvzetega, naj se to dokupi in to je to.

    Zanima pa me tudi statistika: kolikokrat je bila v praksi na cesti uporabljena škatla PP? Kolikokrat je zaradi uporabe "pretečene" vsebine prišlo do sepse oz. do komplikacij?

    • D DavidS

      Določeni elementi so sterilni, in sčasoma pač niso več sterilni.

       

      Odgovora na vaši vprašanji pa sta verjetno "izjemno redko" in "nikoli".

       

      Tudi če bi zastavili vprašanje "koliko ljudi, ki se znajdejo na prizorišču prometne nesreče in bi lahko nudili prvo pomoč, zna pravilno uporabiti sterilni povoj" bi verjetno dobili odgovor "izjemno malo".

       

      Seveda je koristno, če so sterilni elementi res sterilni. Ampak, pod črto gre za ekonomijo in denar, ki ga imamo na voljo v omejeni količini.

      Kot piše v predlogu, nas to stane 3 mio. EUR letno. Pred kratkim sem v eni od zdravstvenih ustanov zasledil plakat, katerega sporočilo je bilo "če v Sloveniji ne bi zavrgli nobenega zdravila, bi lahko letno opravili x dodatnih operacij na odprtem srcu ali y dodatnih operacij sive mrene" (x in y sta bili konkretni številki, a sem ju pozabil).

       

      Koliko takšnih operacij bi lahko opravili s prihranjenimi 3 mio. EUR? Vsekakor neprimerno več, kot bi imeli komplikacij zaradi uporabe nesterilnih (oziroma ne dovolj sterilnih) elementov kompleta za prvo pomoč.

    • z znalček

      David sterilni povoj ne rata nesterilen sčasoma ampak s poškodovanjem embalaže. Če je embalaža poškodovana, je povoj lahko nesterilen že prvi dan, drugače je lahko sterilen še desetletja. Za rute in navadne povoje sterilnost niti ni pomebna. Sterilne morajo biti komprese.

  • A Anonimni uporabnik

    Lahko bi se preverjalo samo posamezne komponente kompleta za prvo pomoč glede na odtisnjeni rok uporabnosti, namesto da se zavrže celotno škatlo. Tako bi lahko kupil samo npr. obliže, ki jim je potekel rok, in jih nadomestil.