Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Plačevanje prispevka RTV

4750 OGLEDOV 16 KOMENTARJEV

Prosim za konkretni odgovor pristojnega organa in sicer zakaj plačujemo RTV naročnino, ker po televiziji ne gledamo RTV kanalov in v avtu ne poslušamo RADIO SLO (skora večina)? Zakaj se v ponudnike (SIOL, TELEING, T-2, TELEMACH, TOTAL TV,...) ne doda paket "RTV", kot naprimer paket HBO in naj ga plačuje tisti, ki ga želi gledati!? To je totalna kraja vsakega državljana, proti njegovi volji. Torej v tem primeru imajo "strici iz ozadja" profit. Najprej je bilo povezano z "antenami" na hiši, da tisti ki jo ima ima signal in mora plačevati, potem se je govorilo, da ko bo kabel/optika/satelitska, da se v tem primeru ne bo plačevalo in da bo urejeno drugače? Kako? Prav tako so lahko neplačevale tiste osebe z najnižjimi dohodki, in tiste osebe, ki so se odpovedale "varstvenemu dodatku" so posledično dobile ponovno dopis RTV, da morajo plačevati naročnino. Kje je tu zdrava pamet, saj se gre za osebe z najnižjimi dohodki, varstveni dodatki pa se morejo po smrti vrniti državi. Večina oseb ne želi obremenjevati svojih otrok. Sama kraja denarja in financiranje voluharjev. Naj raje naročnino RTV preusmerijo v upokojence, da bodo meli vsaj za 100g kave. Predlagam, da se odpre referendum, mislim da podpise ni treba zbirat, ker bi podpisalo sigurno preko 70% državljanov RS in se uvede vprašanje RTV naročnina DA / NE in samostojna odločitev plačila glede na izbrani paket ponudnikov. Naj RTV služi z reklamami in podobno, kot vsi ostali SLO programi. Te možnosti so v tej tehnologiji možne in si ni treba zatiskati oči, da plačujemo vsem zaposlenim na RTV mi državljani (zaposlenih je cca 2400), koliko je zaposlenih na POP TV oziroma pri drugih ponudnikih in dobesedno pobirajo drobtine? Glede na vse prebrane diskusije na vaši spletni strani, bo verjetno odgovor isti kot pri ostalih. Ne rabite opisovati po zakonu tem in tem, po členu itd.. Napišite konkretni odgovor, zakaj plačujemo če ne gledamo! Naj mi izbrišejo kanale RTV iz televizije, jo ne gledam. Naj pride revizija RTV kadarkoli pogledat skozi okno če gledam RTV. Zanimivo bi bilo zastavljeno vprašanje posredovati na višje šodišče izven Slovenije.

21 glasov

9 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR T Tine Papler 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 8. 2016

Odziv Ministrstva za kulturo

Obveznost plačevanja RTV prispevka izhaja iz javne službe, ki jo RTV Slovenija opravlja na področju radijske in televizijske dejavnosti ter njene vloge na področju javne obveščenosti. RTV Slovenija (ime je nekoliko zavajajoče) ne izvaja zgolj radijske in televizijske dejavnosti, temveč tudi multimedijsko dejavnost ter opravlja bistveno širšo funkcijo na področju kulture in medijev. Lahko rečemo, da je RTV Slovenija osrednja ustanova na področju kulture, saj skladno z ZRTVS-1 skrbi za ohranjanje kulturne identitete in jezika ter med drugim zagotavlja kakovostno produkcijo igranega programa (filmi in druga avdiovizualna dela), s posebnim poudarkom na programu, ki je namenjen otrokom, mladostnikom ter starostnikom. Skladno s statutom pa RTV Slovenija skrbi tudi za koncertno (Simfonični orkester RTV Slovenija, Big band RTV Slovenija ter Komorni, Mladinski in Otroški zbor RTV Slovenija) in založniško dejavnost. Posebej pomembno nalogo pa ima RTV Slovenija tudi na področju izvajanja programskih vsebin, ki so namenjene slepim in slabovidnim ter gluhim in gluhonemim v njim prilagojenih tehnikah ter pri obravnavi z invalidi in drugimi ranljivimi družbenimi skupinami povezanih vsebin (obveznosti so podrobno opredeljen v 4. členu ZRTVS-1).

V primeru, da bi odločitev glede plačila RTV prispevka prepustili uporabnikom oziroma da bi RTV prispevek plačevali zgolj tisti, ki njene programe gledajo in poslušajo, RTV Slovenija ne bi mogla izvajati javne službe v obsegu, ki je določen z ZRTVS-1. Na ta način bi bil okrnjen javni interes na področju medijev ter znatno okrnjena pravica do javnega obveščanja in do obveščenosti. RTV Slovenija bi morala vtem primeru pridobiti sredstva iz drugih virov bodisi iz državnega proračuna bodisi od oglaševalcev, vendar pa bi se tako znatno povečala tveganja za posege v njeno programsko neodvisnost in organizacijsko avtonomijo, kar bi bilo po mnenju ustavnega sodišča nedopustno.

Glede predlagateljevega stališča, da bi oprostitev plačila RTV prispevka veljala za osebe z najnižjimi dohodki in ne bi bila na vezna na socialnovarstvene prejemke, zaradi strahu pred tem, da bo država po njihovi smrti uveljavljala vračilo prejete socialne pomoči od njihovih dedičev, pa pojasnjujemo, da je Oprostitev plačila RTV prispevka vezana socialnovarstveno zakonodajo, saj se z ZRTVS-1 ni želelo posegati na to področje in ustvarjati novih socialnovarstvenih kategorij. Socialno ogroženost se dokazuje z pravnomočno odločbo organa, ki ugotavlja upravičenost do denarne pomoči oziroma denarnega dodatka, zato ker RTV Slovenija ne more izvajati ukrepov na področju socialnega varstva in ugotavljati stopnje socialne ogroženosti zavezancev za plačilo RTV prispevka. Če bi RTV Slovenija sama ugotavljala socialno ogroženost zavezancev za plačilo RTV prispevka, bi to pomenilo, da bi za ta namen morala zagotoviti posebno službo, ki bi samo še povečala stroške njenega delovanja in s tem tudi višji RTV prispevek.

Priloge:

Komentarji




  • Š Še1Slovenc

    Če se vrnemo k osnovam:

    Dejstvo je, da vam nihče nima pravice zaračunati storive ali izdelka ki ga ne želite kupiti.

    Ker oddajniki RTV pošiljajo signal neselektivno v območju dosega

    jim to ne daje pravice, da ga zaračunavajo brez izrecne želje naročnika

    .

    Položaj sploh ni zapleten, kot izgleda na prvi pogled in glede na različna mnenja:

    Če RTV zakodira svoj signal, bodo njihov program lahko gledali le tisti ki bodo plačali

    neposredno RTV-ju ali pri nakupu paketov, ki vsebujejo več programov.

    Nekateri ponudniki teh paketnih storitev, gledalcem ali poslušalcem že nudijo prosto oblikovanje programske sheme.

    Ni težko uganiti zakaj ustvarjalec programa ne bi bil za tak pošten tržni sitem.

    Kratka vladna in druga nujna in pomembna obvestila splošnega in javnega pomena pa bi morala biti zagotovljena vsem, katerim so namenjena, na vseh domačih programih.

    KAJ PRI TEM PREDLOGU POMENI "ZA" IN KAJ "PROTI" ? Je ta nejasnost naključna???

    1- Ali ZA pomeni za predlog ki je proti obveznemu plačevanju RTV naročnine?

    2- ali ZA pomeni strinjanje z obveznim plačevanjem naročnine?

    3- in ali PROTI pomeni nasprotovanje predlogu ki je proti obveznemu plačevanju RTV naročnine (torej ZA plačevanje obvezne RTV naročnine)?

    4- ali pa PROTI pomeni nasprotovanje obveznemu plačevanju RTV naročnine?

     

    • D DavidS

      Država vam ima pravico zaračunati karkoli želi, če ima za to podlago v zakonskih predpisih, ki jih sprejemajo predstavniki ljudstva. To je dejstvo.

       

      Tako vas zdravstveno in pokojninsko zavaruje, vam ponuja brezplačno šolo in za vas zgradi cesto. Vse z vašim denarjem, ki se mu včasih reče davek (dohodnina, ddv, ...), včasih pa prispevek (za pokojninsko zavarovanje, za zdravstveno zavarovanje, za rtv, ...).

       

      RTV ne pobira naročnine ampak prispevek.

  • o opazovalka

    Preberite si odgovor "Organa" na podoben predlog ...tu je zaključek iz odgovora:

    "Glede na navedeno, predlagana ureditev, po kateri bi gledalci in poslušalci sami odločali, kateri radijski ali televizijski postaji bi plačevali prispevek, ni primerna za nadaljnjo obravnavo. Glede predloga, da bi morala obstajati možnost, da se RTV prispevka ne plačuje nobeni radijski ali televizijski postaji, pa ministrstvo poudarja, da je RTV sprejemnike mogoče odjaviti, in sicer pod pogoji, ki jih določa! ZRTVS-1 in na način oziroma po postopku, ki ga določa Pravilnik o načinu prijavljanja in odjavljanja televizijskih in radijskih sprejemnikov, o evidenci zavezancev ter o načinu plačevanja RTV prispevka (Uradni list RS, št. 39/00, 19/01 in 75/04)."

     

     

  • L Lipovnik

    OK. Nisem zato, da se ukine ampak za to, da se RTV optimizira, kot vse v javnem sektorju.

    Imamo dopisnike po celem svetu. Naj jih RTV posoja drugim hišam za dobiček.

    Naj se tudi zagotovi nepristranskost poročanja.

  • L Lipovnik

    Ne rabi kdo hoditi gledati skozi okno. Tvoj operater ima točno statistiko kateri programi in koliko časa se gledajo.

  • n nova_sola

    Glede na namen, to je splošna informiranost, bi potrebovali več korektnosti od RTVSLO:

     

    Torej več nepristranskosti in bolj kritiziranje vlade, kot opozicije.

    Ne iti v drage projekte, kot je 800 000 € za evrovizijo.

    Ljudje naj bi imeli več vpliva na vsebine, če že plačujejo.

    Želel bi tudi več izobraževalnih programov.

  • J Jančica

    Res me zanima, od kod vam podatki, ki jih navjate? Kako ste prišli do podatka, da večina (???) ne posluša nacionalnega radia in ne gleda nacionalne TV? Večina vaših znancev morda res ne, kaj pa ostala Slovenija? In tudi vam morda ne bi škodilo,če bi si kdaj ogledali kakšno oddajona nacionalki.veliko jih je,ki so kvalitetne in v ljudeh zbujajo še kaj drugega kot večno nerganje in nasprotovanje vsemu vsakomur.

    Pa še v vednost: takšno ali drugačno obliko prispevka za nacionalne programe poznajo tudi v drugih državah (v Avstriji, na primer), saj se od nekod mora pokrivati tudi nedobičkonosen del programa, se vam ne zdi tako?

    • z znalček

      Točno. Ljudje manipulirajo s povsem izmišljenimi podatki. Mogoče bi kazalo spomniti, koliko gledalcev je letos gledalo recimo skoke, koliko jih sedaj gleda prenose nogometa in podobno. Če že kritiki ne vedo, kako kvalitetne filme (premierno) vrtijo na nacionalki, za razliko od 12. ponovitve kakšne plehke Hollywoodske limonade na komercialnih televizijah, bi jih kazalo spomniti tudi na nagrade, ki jih po izboru gledalcev in stroke prejemajo informativne in zabavne oddaje in njihovi voditelji. Nacionalka ima veliko vlogo tudi v dokumentarnem programu in pri podpori igranih filmov.

       

      Ne rečem, da se je ne bi dalo malo oklestiti in racionalizirati, programe pa izboljšati, ampak ne gre je kar ukiniti. Saj tudi za električno in vodovodno omrežje plačujemo, tudi če ne porabimo nič vode in elektrike.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Mnenja sem, da tistim, ki ne morejo plačevati obveznega RTV prispevka (na primer zaradi ekonomske nezmožnosti plačevati prispevek), naj jim ga plača država oz. naj bodo prispevka oproščeni, saj je po ustavi RS obveščanje javnosti nujno potrebno neglede na ekonomsko stanje posameznika. Torej naj bi država zagotovila, da imajo vsi državljani možnost biti obveščeni.

    Ne strinjam se, da naj se obvezno plačevanje RTV prispevka ukine, saj naj bi bil v javnem interesu.

     

    O isti zadevi smo pisali pred kratkim oz. v maju: predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/7491/

     

    In predhodno z odgovori vlade:

    predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/70

    predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/3270

    predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/2429

    predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/4239

    ..

     

    Javni interes na področju medijev (uradni list 2006):

     

    4. člen

    (1) Republika Slovenija podpira medije pri ustvarjanju in razširjanju programskih vsebin, ki so pomembne:

    – za uresničevanje pravice državljanov oziroma državljank Republike Slovenije, Slovencev po svetu, pripadnikov oziroma pripadnic slovenskih narodnih manjšin v Italiji, Avstriji in Madžarski, italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji ter romske skupnosti, ki živi v Sloveniji, do javnega obveščanja in do obveščenosti;

    – za zagotavljanje pluralnosti in raznolikosti medijev;

    – za ohranjanje slovenske nacionalne in kulturne identitete;

    – za vzpodbujanje kulturne ustvarjalnosti na področju medijev;

    – za kulturo javnega dialoga;

    – za utrjevanje pravne in socialne države;

    – za razvoj izobraževanja in znanosti.

    (2) Republika Slovenija podpira razvoj tehnične infrastrukture na področju medijev.

    (3) Republika Slovenija posebej podpira ustvarjanje in razširjanje programskih vsebin namenjenih slepim in gluhonemim v njih prilagojenih tehnikah ter razvoj ustrezne tehnične infrastrukture.

    (4) Za sofinanciranje uresničevanja javnega interesa na področju medijev iz prejšnjih odstavkov zagotavlja Republika Slovenija sredstva v državnem proračunu.

     

    -

     

    Del besedila iz strategije JZ RTV Slo. 2011-2015:

     

    Javni servis na področju medijev

     

    ..Najvišji strateški cilj javnega zavoda RTV Slovenija (v nadaljevanju RTV SLO) je zato programsko in finančno neodvisno in trajno zagotavljanje izpolnjevanja nalog javnega servisa na področju medijev. Ta javni servis je določen v Zakonu o RTV SLO, pomeni pa konkretizacijo nekaterih temeljnih človekovih pravic, ki so zapisane tudi v Ustavi RS in konvencijah ZN, najbolj neposredno prav pravica do svobodnega izražanja. Kljub temu je nujno preučiti obseg in obliko javnega servisa na področju medijev oz. njegov razvoj v prihodnjem multimedialnem in digitalnem okolju.

     

    -

     

    Statut JZ RTV Slo.:

    www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa

    www.rtvslo.si/files/RTV_Slovenija/statut_2012.pdf

     

    • D DavidS

      Socialno ogroženi (prejemniki DSP in varstvenega dodatka) so že sedaj oproščeni plačevanja prispevkov za RTV.

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      David S

      Dobro, hvala za info; torej zadeve ne vidim kot problematične.

       

      -

      Moja objava je padla nad vašo navkljub temu, da sem vam odgovarjal.

      Tega portala še vedno niso nadgradili, četudi naj bi nadgradnja menda potekala že nekaj mesecev, posledično se še vedno dogaja, da objava pade nad citirano objavo. Sicer pa se to ob še drugih nevšečnostih dogaja že vrsto let.

      lp

    • D DavidS

      Portal je tehnično na nivoju, kot bi ga srednješolski zanesenjak postavil v dveh vikendih ne preveč intenzivnega dela. Vsekakor bistveno nižjem kot forumi, za katere je programska koda v javni domeni.

       

      Jaz na vašem mestu od posodobitve ne bi kaj dosti pričakoval.

  • I Ivan Peter Benko

    Rešitev obstaja pri posrednikih -(distributerjih) RTV signalov s kabelskim sistemom. Posredniki naj oblikujejo pakete kanalov, v katerih bodo določeni programi in temu primerno postavijo ceno. Ves sprejem programov sicer že zdaj lahko beležijo, a pri sprejemnikih še nimamo iste evidence, zato bi nastajali spori pri obračunih gledanja. Z zakupom določenega paketa pa naročnik izbere in plača le tisto kar gleda. V RTV bi drastično zmanjšali število naročnikov, s tem se zniža potreba po delavcih - stroških dela in naročnina se lahko še zniža. RTV naročnino bom plačevali le posredniku.

  • r rogixl

    Morda bi bilo pa dobro, da bi malo gledali televizijo in poslušali radio in tudi kakšno poučno oddajo, ki jih je kar veliko. Bi bili malo bolj razgledani.

  • D DavidS

    Ali bi res bila takšna razlika, če bi namesto 13 EUR mesečno za RTV pač dvignili nek drug davek za toliko, da bi pokrili delovanje RTVja?

     

    Morda bi bilo treba za še več stvari uvesti neposredno plačevanje dajatev. S tem bi se ljudje bolj zavedali, da vsaka stvar nekaj stane.....morda bi bilo potem tudi na tem portalu manj predlogov, ki zahtevajo da se ta ali ona stvar zagotovi brezplačno.

     

    Nič, kar da država, ni zastonj. Vse plačamo davkoplačevalci.

  • o opazovalka

    Bojim se, da bomo res dobili zopet odgovor kaj obstoječi zakon določa. Če lahko komercialne TV preživijo brez naročnine zakaj moramo potem poleg naročnine na RTV SLO gledati reklame in še reklame, včasih pozabiš kaj si sploh gledal. Ugotavljam, da skoraj pri 95% naših predlogov. NI nobenih sprememb, mi si tukaj dajemo duška, opisujemo, predlagamo, birokrati pa preprosto v odgovoru citirajo obstoječe stanje. Kako že gre tisto "psi lajajo karavana gre dalje?" Doklej še?