Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Samoukinitev občin

3495 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Pozdravljeni,

Vsi vemo, da imamo v naši državi preveč občin. Te v nekaterih primerih ne služijo svojemu namenu in so v breme davkoplačevalcem in svojemu okolju.

Naj se ob občinskih volitvah na glasovnice da poleg kandidatov občin opcija: samoukinitev občine. V teh primerih bi se le-ta občina pripojila občini, iz katere se je v preteklosti odcepila.

Če so volivci v občini nezadovoljni s trenutno občinsko garnituro, prav tako pa ne zaupajo nobenemu od kandidatov, bi lahko izbrali ukinitev svoje občine.

S tem bi bile ustvarjene bi bile dovolj velike občine, ki bi lahko zaposlovale strokovnjake. Občine bodo lahko vodene strokovno, prihranjen bo davkoplačevalski denar (ne bomo imeli 212 županov, skupaj z 212 občinskimi garniturami).

Dodatno bo to mehek način zniževanja števila občin, ki je neizbežen (občine so združevali tako na Danskem, kot v Grćiji). Na ta način damo prebivalcem izbiro, čez par let pa se bojim, da izbira ne bo več možna.

Lep pozdrav,

22 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR E EU 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


23. 6. 2010

Odziv Službe Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko

Vlada RS je že večkrat poudarila, da ni naklonjena nadaljnjemu drobljenju Slovenije na majhne občine, zato je pripravila novelo Zakona o lokalni samoupravi, ki jo je Državni zbor RS sprejel 15. junija 2010. Novela zakona določa kriterij za ustanovitev občine, in sicer 5000 prebivalcev. Izjeme, ki so v preteklosti pripeljale do velikega števila občin v Sloveniji, pa ne bodo več mogoče. S tem je Državni zbor RS vzpostavil pogoje za stabilno teritorialno strukturo na lokalni ravni. Sicer pa je združevanje občin omogočal že dosedanji Zakon o lokalni samoupravi. Dvoje ali več sosednjih občin se namreč lahko združi v novo občino, če se za to na referendumu v vsaki občini tako izreče večina volivcev, ki so glasovali. Referendum je obvezen v vseh občinah, ki se združujejo, razpiše pa ga Državni zbor RS. Poleg tega Zakon o financiranju občin spodbuja združevanje občin s finančnimi stimulacijami, saj predvideva, da je ob združitvi dveh ali več sosednjih občin v novo občino nova občina upravičena do dodatnih sredstev iz državnega proračuna, ki se ji zagotavljajo za tri proračunska leta. Če se združita dve sosednji občini, je nova občina upravičena do dodatnega enega in pol odstotka, če se združi več sosednjih občin, pa do dodatnih treh odstotkov sredstev primerne porabe združenih občin. Predlog, da bi občani na rednih lokalnih volitvah glasovali o združitvi občin, ni izvedljiv, saj se na lokalnih volitvah izvolita občinski svet in župan na območju občine. Območje občine pa določa Zakon o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij. Občine v Sloveniji se do sedaj sicer niso združevale, lahko pa izpostavimo delovanje skupnih občinskih uprav v Sloveniji, kar pomeni, da se občine interesno združujejo za opravljanje posameznih nalog. Trenutno imamo v Sloveniji ustanovljenih 40 skupnih občinskih uprav (inšpekcije, redarstvo, notranja revizija, urejanje prostora, ipd.) in vanjo vključenih 174 posameznih občin oziroma 83 % občin.

Priloge:

Komentarji