Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Informacija o pokojnini

13194 OGLEDOV 21 KOMENTARJEV

Mnogi so presenečeni ko dobijo par mesecev pred upokojitvijo izračun koliko bo znašala njihova pokojnina. Negativno presenečeni, da ne bo pomote.

Zakaj ne bi ZPIZ enkrat letno vsem bodočim upravičencem poslal izpis, ki bi vseboval:

1. Datum predvidene upokojitve

2. Znesek pričakovane pokojnine ob predvidevanju, da bo upravičenec do konca delal za enako plačo in bodo odvedeni enaki prispevki kot v preteklem letu

3. Znesek pričakovane pokojnine ob predpostavki, da ima zavezanec na razpolago le stanje ob koncu preteklega leta. Recimo da je z 31.12. Dobil odpoved in ne bo več uspel najti nove zaposlitve.

Menim, da če bi vsak posameznik vedel kaj ga čaka, se bi marsikdo mogoče ob določenih trenutkih obnašal drugače in aktivnejše predhodno poskrbel za boljše življenje ob upokojitvi.

30 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S Sašo Anonimnež 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 5. 2016

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Eno od temeljnih načel novega Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/12 s spremembami; v nadaljevanju: ZPIZ-2) je tudi preglednost sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Le-ta se kaže v tem, da je posameznik skozi svoje aktivno obdobje natančno obveščen o vključenosti v zavarovanje ter o višini vplačanih prispevkov.

Zavod je kot edini nosilec in izvajalec pokojninskega zavarovanja tudi nosilec matične evidence o posameznih zavarovancih, v kateri se zbirajo podatki o zavarovancih, podatki o pokojninski dobi ter plačah oziroma zavarovalnih osnovah. Ob problematiki neplačevanja prispevkov ter ob upoštevanju načela soodgovornosti Republike Slovenije, delodajalcev ter osebni odgovornosti zavarovancev za izvajanje sistema, je ZPIZ-2 uvedel tudi podlago za vzpostavitev t.i. informativne osebne evidence, ki jo vodi Zavod in v kateri se za vsakega zavarovanca, vključenega v obvezno zavarovanje, vodijo podatki o osnovah, od katerih so bili plačani prispevki, o obračunanih prispevkih po posameznih letih, o plačilu prispevkov po posameznih letih ter o obdobju zavarovanja. Cilj uvedbe informativne osebne evidence obveznega zavarovanja je zagotoviti dodatno preglednost celotnega pokojninskega sistema in tako povečati zaupanje zavarovancev v sistem.

Zavod od 1. januarja 2014 vsem, ki so ali so bili obvezno ali prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje in še niso pridobili statusa upokojenca, omogoča tudi elektronski vpogled v podatke, ki se o njem vodijo v informativni osebni evidenci. Elektronski dostop do informativne osebne evidence pomeni velik korak naprej, ki zagotavlja večjo transparentnost podatkov in posledično krepi zaupanje v pokojninski sistem. Na ta način je omogočeno obveščanje delavcev o plačanih prispevkih ter tudi o osnovah, od katerih so bili prispevki plačani in tako imajo lahko tudi večji nadzor nad izpolnjevanjem pravic iz delovnega razmerja s strani delodajalca. S takšno ureditvijo se tako zagotavlja bolj učinkovito in natančno zbiranje podatkov, katerega cilj je, da Zavod ob uveljavljanju pravic zavarovanca (upokojevanju) nima težav pri dodatnem iskanju podatkov v primeru, ko zavarovanci šele tik pred upokojitvijo ugotovijo, da jim manjkajo določeni podatki, ki pogojujejo pridobitev in odmero pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Na ta se tudi skrajšujejo postopki, zavarovanci pa bodo hitreje uveljavljali svoje pravice iz PIZ.

V zvezi z vašim dopisom bi nadalje želeli še pojasniti, da šesti odstavek 140. člena ZPIZ-2 določa obveznost Zavoda, da zavarovancem, ki so v koledarskem letu dopolnili 58 let starosti, po uradni dolžnosti posreduje informacijo o pričakovani višini starostne oziroma predčasne pokojnine. Zavarovancem, ki v koledarskem letu dopolnijo 58 let starosti in ki do dopolnitve 65 let starosti ne bodo izpolnili pogojev za pridobitev pravice do predčasne pokojnine po 29. členu oziroma starostne pokojnine po 27. členu ZPIZ-2, pa Zavod pošlje obvestilo o dopolnjeni pokojninski dobi.

Na koncu bi želeli dodati, da je v Beli knjigi o pokojninah, ki jo je MDDSZ javnosti predstavilo 13. aprila 2016, kot ena od možnih rešitev za nadaljni razvoj pokojninskega sistema v Sloveniji predstavljena vpeljava t.i. točkovnega sistema, z vpeljavo katerega bi na enostavnejši, predvsem pa na bolj jasen način dosegli večjo povezanost med vplačanimi prispevki in višino pokojnine, saj bi sistem vsakemu zavarovancu v vsakem trenutku omogočal vpogled v pričakovano višino pokojnine. Z vpeljavo točkovnega sistema bi zavarovancem približali pokojninski sistem, na ta način pa bi bili zavarovanci tudi veliko bolj motivirani k participaciji v samem sistemu. Preglednejši sistem namreč povečuje zaupanje v delovanje le-tega in zagotavlja, da tudi mlajše generacije participirajo v okviru medgeneracijske solidarnosti.

Priloge:

Komentarji