Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

izpodbijanje očetovstva

4850 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Pozdravljeni! Zdeva je taka...s punco pričakujeva otroka. Rodila naj bi se (punčka) okoli 14.3.2016 Vendar nastane tukaj en problem,ki nikakor ni zanemarljiv.Punca je bila namreč prej poročena in se je nedavno ločila.Preden se je ločila je z mano zanosila.Ker se oba strinjava kdo je oče ne vidimo nobenega problema s tem.Vendar pa v zakonu piše,da je 300 dni po razvezi oče otroka bivši mož!!!! In ker se s tem ne strinjamo-vsi trije- je možno le,da se napiše pritožba za spodbijanje očetovstva... Ampak s tem še ni končano... Hčer bo ta čas živela na njegovem naslovu namesto pri meni... Meni ne pripada očetovski dopust... Ne vem,mogoče sm kaj izpustil pa kje piše za kakšne rešitve ampak mislim,da bi morali spremeniti zakonik oziroma dodati spremembe za take primere.. lp Damjan

14 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Damjan Vovk 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 8. 2016

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Trenutna uraditev:

86. člen ZZZDR določa, da za očeta otroka, rojenega v zakonski zvezi ali v dobi tristo dni po prenehanju zakonske zveze, velja mož otrokove matere.

Nadalje določa ZZZDR v 96. členu, da mož lahko izpodbija očetovstvo otroka, ki ga je rodila njegova žena v zakonski zvezi ali pred potekom tristo dni od prenehanja zakonske zveze, če misli, da ni njegov oče. Tožbo mora vložiti v enem letu od tedaj, ko je zvedel za okoliščine, ki vzbujajo sum, da otrok ni njegov.

Mati lahko izpodbija, da je oče njenega otroka tisti, ki velja po tem zakonu za njegovega očeta. Tožbo mora vložiti v enem letu po rojstvu otroka (97. člen ZZZDR).

Otrok lahko s tožbo izpodbija, da je njegov oče tisti, ki po tem zakonu velja za njegovega očeta (98. člen ZZZDR).

Kdor misli, da je oče otroka, lahko izpodbija očetovstvo tistega, ki po tem zakonu velja za otrokovega očeta. Tožbo mora vložiti v enem letu od dneva, ko je bilo očetovstvo vpisano v matično knjigo (99. člen ZZZDR).

Glede na zgoraj navedeno za otrokovega očeta velja mož otrokove matere, če je bil otrok rojen v zakonski zvezi ali v času tristo dni po prenehanju zakonske zveze. To domnevo pa je mogoče izpodbijati, in sicer z vložitvijo ustrezne tožbe na izpodbijanje očetovstva. Za spremembo osebnega statusa je tožbo potrebno vložiti tudi v primeru, če med strankami o tem ni spora.

Spremembe v pripravi:

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je na svoji spletni strani dne 31.5.2016 objavilo Predlog Družinskega zakonika, ki v poglavju »Ugotavljanje očetovstva in materinstva« med drugim vsebuje določbo, po kateri za očeta otroka, ki ni rojen v zakonski zvezi ali v času 300 dni po prenehanju zakonske zveze s smrtjo moža otrokove matere, velja moški, ki prizna očetovstvo, ali katerega očetovstvo se ugotovi s sodno odločbo (115. člen predloga).

Iz obrazložitve izhaja, da domneva, da je materin mož otrokov oče, velja za otroke, ki so rojeni v zakonski zvezi, ter za otroke, ki so rojeni v času 300 dni po prenehanju zakonske zveze, če je zakonska zveza prenehala zaradi smrti moža otrokove matere. Ta domneva ne velja tudi za otroke, rojene v času 300 dni po prenehanju zakonske zveze, kot to velja po veljavnem zakonu. Za vse otroke, ki niso rojeni v zakonski zvezi ali v času 300 dni po prenehanju zakonske zveze, če je zakonska zveza prenehala s smrtjo moža otrokove matere, je potrebno priznanje očetovstva oziroma tožba na ugotovitev očetovstva.

Enako določbo je vseboval tudi Družinski zakonik, ki je bil leta 2012 zavrnjen na referendumu.

Priloge:

Komentarji