Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Plačilo prispevkov RTV Slovenija

10036 OGLEDOV 21 KOMENTARJEV

Jaz predlagam ukinitev vsespološnega plačevanja RTV prispevka. RTV slo ne gledam. Plačujem kabelsko in tam imam tudi na razpolago RTV slo. med ponudniki TV storitev RTV, SIOL, T-2.....naj se med seboj dogovorijo. KAr pomeni del od naročnine na te TV storitve posameznega ponudnika naj gre RTV-ju. Oz. naj RTV začne sam skrbeti za svoje finance. Ker za nič mije 12 € čist preveč na mesec.

18 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Albica 6 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 1. 2010

Odziv MInistrstva za kulturo

Delovanje in financiranje Javnega zavoda Radiotelevizija Slovenija določa Zakon o radioteleviziji Slovenija. Skladno z določbo 1. člena ZRTVS-1, je RTV Slovenija javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena za Republiko Slovenijo, ki opravlja javno službo na področju radijske in televizijske dejavnosti, z namenom zadovoljevanja demokratičnih, socialnih in kulturnih potreb državljank in državljanov Republike Slovenije, Slovenk in Slovencev po svetu, pripadnic in pripadnikov slovenskih narodnih manjšin v Italiji, Avstriji in Madžarski, italijanske in madžarske narodne skupnosti v Republiki Sloveniji. Ustanovitelj RTV Slovenija je Republika Slovenija. Dolžnost ustanovitelja je zagotoviti institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost RTV Slovenija in zagotoviti primerno financiranje za izvajanje javne službe. RTV Slovenija pridobiva sredstva za izvajanje svojih dejavnosti:

  • iz plačil prispevka za programe RTV Slovenija (v nadaljnjem besedilu: prispevek);
  • iz tržnih dejavnosti;
  • iz sredstev državnega proračuna;
  • iz sponzoriranja in drugih virov skladno z zakonom in statutom.

Iz državnega proračuna se financirajo:

  • del narodnostnih programov, v deležu, ki se ne financira iz prispevka;
  • del programov RTV Slovenija za slovenske narodne manjšine v sosednjih državah, za izseljence in zdomce oziroma za Slovence po svetu ter za tujo javnost, v deležu, ki se ne financira iz prispevka;
  • posamezni projekti kulturnega, znanstvenega in splošno izobraževalnega pomena ter posamezni projekti digitalizacije tehnološke opreme in arhivov, ki jih predlagajo pristojna ministrstva, v delih, ki se ne financirajo iz prispevka.

Iz prispevka se financira dejavnost RTV Slovenija, ki jo kot javno službo določa zakon, razen v delih, ko se ta dejavnost glede na določbe prejšnjega odstavka tega člena financira iz državnega proračuna. Sistem plačevanja RTV naročnine kot ga imamo v Republiki Slovenija, je najpogosteje zastopan sistem v državah članicah EU. Tako na primer financirajo javno radiotelevizijo zgolj na podlagi naročnine Francija, Danska, Švedska, Norveška in Finska. Italija, Irska, Švica, Nemčija, francoski del Belgije, Avstrija, Islandija, Češka, Poljska, Slovenija, Hrvaška, Bosna in Hercegovina, Srbija, Črna gora, Makedonija, Romunija, Grčija, Ciper in Malta pa financirajo javno službo na področju radiotelevizije s kombinacijo naročnine in prihodkov iz oglaševanja. RTV Slovenija je torej po izrecnem zakonskem pooblastilu dolžna zagotavljati izvajanje javne službe na področju radiotelevizije, namen njene ustanovitve pa je v zagotavljanju širokega nabora vsebin, programov ter uravnotežene in raznolike programske ponudbe in dostopa širše javnosti do teh vsebin in programov brez diskriminacije in na temelju enakih možnosti preko različnih kanalov in storitev s ciljem izpolnjevanja demokratičnih, socialnih in kulturnih potreb in zagotavljanja pluralizma, vključno s kulturno in jezikovno raznolikostjo, ter izvajanje drugih dejavnosti v skladu z zakonom in Statutom RTV Slovenija ter zakonom, ki ureja področje medijev. Glede na navedeno, bi bila edina možna alternativa plačevanje dejavnosti javne službe neposredno iz državnega proračuna, pri čemer pa praksa kaže, da v tem primeru ne moremo več govoriti o avtonomni radioteleviziji, ampak bolj o državni radioteleviziji, zato to tudi ni uveljavljena praksa v drugih državah članicah EU.

Priloge:

Komentarji