Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Slovenska Istra

3712 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam da od Hrvaške zahtevamo nazaj celotno Istro skupaj z otoki,ki si jo je hrvaška po drugi svetovni vojni prilastila kot svojo,čeprav ni bila nikoli prej njihova.

Če bi bili Slovenski veljaki-politiki včasih bolj pogumni in bi si upali komu kaj rečit in zahtevat kar je naše se sedaj-danes z hrvati sploh ne bi pogovarjali o piranskem zalivu,saj hrvati zanj še vedeli nebi da obstaja..

www.google.si/search

encrypted.google.com/search

ednevnik.si/entry.php

prepis-Še ena zgodovinska laž, in to priznanega hrvaškega zgodovinarja Lučića: Istra je namreč na tem zemljevidu že leta 1945 v celoti prikazana kot sestavni del Hrvaške. Nikjer nista označeni coni A in B, ki takrat še nista pripadali niti Italiji niti Jugoslaviji, še manj pa Hrvaški. Lučić si je na omenjenem zemljevidu prilastil pravico, da zanika obstoj Svobodnega tržaškega ozemlja in dveh povojnih con v Istri in postavi celotno Istro v hrvaški teritorialni okvir tako kot je to bilo leta 1943 v Pavelićevi NDH zaželeno (in kartografsko leta 1944 tudi prikazano), vendar zaradi Hitlerjeve operativne cone Hrvaški nikoli dodeljeno.

Podobnih ''napak'' je v hrvaških zgodovinskih publikacijah veliko (mdr. na primer ena od številnih ''cvetk'', da je bila leta 1947 na pariški mirovni konferenci Istra dodeljena Jugoslaviji in Hrvaški, medtem ko pariška konferenca o Hrvaški sploh ni govorila).

Jugoslavija med letoma 1945 in 1954 ni dobila Istre kot hrvaškega ozemlja, ker Istra hrvaška nikoli ni bila, ampak kot slovensko ozemlje, ki ga Slovenija po prvi svetovni vojni ni dobila oziroma ji je bilo odvzeto. Istra je bila vrnjena Jugoslaviji zato, ker so jo Slovenci vsa stoletja naseljevali, torej velja narodnostno načelo. Hrvaški Istre nikoli ni nihče jemal, ker je nikoli ni imela, jo je pa, po kapitulaciji Italije s ''Hitlerjevo privolitvijo'' začela intenzivneje naseljevati, da bi si v kratkem času pred koncem vojne ustvarila večinsko narodnostno strukturo, in jo pozneje zlorabljala pri zemljiških zahtevah.

http://www.hervardi.com/meja_s_hrvasko_zgodovinski_pregled.php http://www.hervardi.com/velikohrvaska_po.._in_njene_teznje.php http://www.hervardi.com/zemljevidi.php http://www.zamolcanaistra.eu/prebivalstvo.asp https://sl.wikipedia.org/wiki/Zgodovina_Slovenije http://www.zgodovina.eu/slovenci/od_kod_ime/od_kod_ime.htm http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/oseb_..si_osebnipogled.html http://www.25junij.si/print.php?module=stran www.grboslovje.si/novice/article_2008_06_24_5522.php www.rtvslo.si/kultura/knjige/20-letnica-drzave-je-skrajni-cas-da-dob... www.vojak.si/forums/viewtopic.php Podrobno si preberite tudi vse povezave ki sem jih dodalpa rečite da ni res

27 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR I Izbrisan Uporabnik 12672 38 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


20. 12. 2017

Odziv Ministrstva za zunanje zadeve

Arbitražno sodišče, ustanovljeno z Arbitražnim sporazumom med Vlado RS in Vlado RH z dne 4. novembra 2009, je dne 29. junija 2017 razglasilo arbitražno razsodbo o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško. S tem je rešen več kot 25 let trajajoč bilateralni spor o meji med Slovenijo in Hrvaško.

Arbitražno sodišče je mejo na kopnem med Slovenijo in Hrvaško na dan 25. 6. 1991 določilo na osnovi mednarodnega prava, kot je to izrecno določil arbitražni sporazum. Pri tem se je oprlo na gradiva in dokumente, ki sta jih tekom postopka sodišču predstavili in predložili obe strani.

Slovenija je v svojih gradivih ter v povezavi z oblikovanjem zahtevka na območju Istre ustrezno izpostavila tudi zgodovinsko ozadje oz. zgodovinska dejstva, ki so relevantna za oblikovanje meje na obravnavanem območju. Pri tem pa ni izhajala iz navedb v literaturi in podobnih virov, temveč je navedla oz. predložila konkretne pravne akte. Gre za dokumente, kot so na primer Pariška mirovna pogodba, Londonski memorandum, Osimski sporazumi itd.

Glede na določbe arbitražnega sporazuma, po katerem je moralo sodišče mejo na kopnem določiti na podlagi mednarodnega prava, pa sodišče ni upoštevalo elementov, kot sta na primer narodnostna sestava, želje prebivalstva ipd. Prav tako je moralo sodišče določiti mejo na dan 25.6.1991, kar pomeni, da določene razmejitve iz preteklosti, četudi bi bile bolj ugodne za Slovenijo, niso bile upoštevane, če so bile kasneje pravno veljavno spremenjene.

Komentarji




  • h hedonist

    No takole lahko gledamo na ta problem. Slovenija je državica, ki je na razprodaji. Brez prisile in brez problemov jo bodo do konca pokupili tujci. Zemljo, stanovanja, podjetja, .... veselo kupujejo že dolgo časa. Novi lastniki se množijo ob morju, v Prekmurju, na Primorskem, skratka po celotni SLO. Imajo celo razdeljena intersna območja. Hrvati svoja, Albanci svoja, ... itn.

    Kdo jim lahko tiho okupacijo prepreči? Tisti, ki pišejo zakone ter odločajo seveda. Ampak ravno ti veselo polnijo svoje žepe in si ustvarjajo bogatstvo za sebe ter svoje vnuke. Kaj bo s Slovenijo jim je prekeleto malo mar.

  • b bombon

    Nerealen predlog.

    Boljši predlog bi bil, da bi se (v primeru dokončnega propada sedanje arbitraže), zahtevalo od vlade da se čimprej zavzame za novo arbitražo, pri kateri bi bilo eno od načel presoje poleg pravičnosti tudi zgodovinsko stanje (zahtevati bi pa morali polovico Istre). Brez rešene meje pa se Hrvaške nebi smelo spustiti v Schengen, evro cono in v OECD.

     

  • z znalček

    Lahko zahtevaš še Zagreb ali pa London, učinek bo enak. Istra mogoče ni bila Hrvaška, v resnici pa tudi Slovenska ne. Pa tudi kolikor je bila, je to že zdavnaj izgubljeno ozemlje. Lahko ga objokuješ kot Srbi Kosovo, Grki Makedonijo, Palestinci Jeruzalem... koristi od tega ne bo.

  • I Ivan Peter Benko

    Zahtevamo le svoje, hrvati pa to tolmačijo kot prisvajanje tujega.

    Slovenci smo zelo prilagodljivi in poslovni, zato so se ljudje v obmejnih krajih prilagodili z jezikom, iz česar nastajo različna tolmačenja, tudi napačna.

  • M Miki123

    Zmago Jelinčič je dejal, da bi Slovenija dobila svoje nazaj na podlagi Trianonskega sporazuma, na podlagi katerega je leta 1955 nastala tudi današnja Avstrija.

    • I Izbrisan Uporabnik 12672

      Očitno bi res moral Jelinčič dobiti kakšen mandat v parlamentu,ima vsaj jajce in jezik da si upa kaj rečit za razliko od ostalih ki niti hrbtenice nimajo da o jajcih ne govorim in samo ves čas prikimavajo vsemu kar rečejo v zda,nemčiji in bruslju.

  • I Izbrisan Uporabnik 12672

    www.rtvslo.si/svet/odstopil&

     

    hrvatje sodelujejo samo dokler je v njihovo korist,pol pa zbežijo kot lisice.

    zakaj potem sploh sodelujejo v arbitraži dokler pač sodelujejo če so pa že sami določili kje je meja?

    da pa hrvaška nebi lobirala haha

    saj sem rekel če bi imeli hrvatje kakršno koli priložnost bi nam pobrali še teh par kilometrov morja in obale če bi le lahko,večino so nam že itak pokradli po 2 svetovni vojni..