Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Odprava enoletne dobe za menjavo osebnega zdravnika

2586 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

36 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J JazPravim 46 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Priloge:



Odgovor


26. 5. 2015

Odziv Ministrstva za zdravje

Zamenjavo osebnega zdravnika natančno opredeljujejo Pravilna obveznega zdravstvenega zavarovanja (Uradni list RS, št. 30/03, 35/03 - popr., 78/03, 84/04, 44/05, 86/06, 90/06 - popr., 64/07, 33/08, 7/09, 88/09, 30/11, 49/12, 106/12, 99/13 – ZSVarPre-C in 25/14; v nadaljnjem besedilu: Pravila), ki v 168. členu določajo, da lahko zavarovana oseba zamenja osebnega zdravnika praviloma po enem letu.

Nadalje pa 169. člen Pravil predvideva izjeme, v katerih lahko zavarovana oseba zamenja osebnega zdravnika tudi pred iztekom enoletne dobe, če:

  • pride med zavarovano osebo in osebnim zdravnikom do nesporazumov, zaradi katerih je zavarovana oseba izgubila zaupanje v osebnega zdravnika;
  • predlaga zamenjavo osebni zdravnik, ker ne more uspešno in odgovorno opravljati nalog osebnega zdravnika zaradi neprimernega odnosa zavarovane osebe ali nespoštovanja navodil in postopkov za zdravljenje;
  • se zavarovana oseba za stalno ali za daljšo dobo preseli v drug kraj;
  • zdravniška zbornica ali ministrstvo, pristojno za zdravje na zahtevo zavarovane osebe, njenih svojcev ali delodajalca, ugotovi, da postopki diagnostike, zdravljenja oziroma rehabilitacije niso bili v skladu z doktrinarnimi strokovnimi usmeritvami in je to razlog za nezaupanje zavarovane osebe do osebnega zdravnika.
  • Po preteku enega leta lahko zavarovana oseba prosto zamenja osebnega zdravnika, pri čemer ni dolžna navesti razlogov za zamenjavo.

    Na podlagi napisanega na Ministrstvu za zdravje zaključujemo, da je veljavna zakonodaja ustrezna, saj preprečuje pretirano menjavo osebnih zdravnikov v kratkih časovnih obdobjih, obenem pa menjavo vseeno dopušča v izjemnih in utemeljenih primerih. Zlasti ko se pojavi nezaupanje v odnosu med osebnim zdravnikom in zavarovano osebo, je menjava osebnega zdravnika vselej mogoča.

    Priloge:

    Popravki predloga

    Verzija predloga z dne, 31. 3. 2015 | 17:44:56

    Odprava enoletne dobe za menjavo osebnega zdravnika

    Predlagam, da se odpravi zakon, ki se v praksi ne izvaja.

    Po zakonu naj bi osebnega zdravnika lahko zamenjal po enem letu, sicer naj bi moral navajti razloge, zakaj se odločiš za zamenjavo.

    Ko sem se preselila, sem pač izbrala enga zdravnico, ker sem bila v kraju nova niti nisem vedela, koga naj povprašam za mnenje. Zdravnika ne moreš najpraj preizkusiti in nato podpisati izjavo, tako "da greš na polno". Zdravnica se je izkazala za popolnoma nesposobno in ker nisem hotela imeti sitnosti, sem pri njej vztrajal eno leto. Rezultat tega je kronično obolenje, ki močno vpliva na življenje, državo pa bo moje zdravljenje precej stalo. Pravilna diagnoza je bila postavljena kmalu po zamenjavi zdravnice. Če se jaz ne bi bala, komu vse bom mogla pojasnjevati razloge za zamenjavo in kake obrazce bom morala podpisovati, bi danes bila zdrava, zdravstvena blagajna pa bi precej prihranila.

    Za nameček sem izvedela, da tega zakona nihče ne upošteva - nikakršnih obrazcev ali prijav ti ni potrebno dajati, če zdravnika zamenjaš prej kot po enem letu. Je torej samo zakon na papirju, a ker nekateri spoštujemo zakone, sem jaz "drago plačala" tale trapast zakon.

    Če že želijo preprečiti prepogoste menjave (čeprav ne vem, zakaj bi jih to motilo), bi vsaj postavili omejitev v smislu - v roku 5ih let ne smeš brez pojasnjevanj zamenjati zdravnika več kot 2x (izjema če se preseliš). Ali pa kaj podobnega. Prepričana sem, da se večina izmed nas odloči za zamenjavo samo v skrajni situaciji in zato ne vidim razloga, da z neživljenjskim zakonom, ki ga nihče ne izvaja, škodujemo ljudem.

    Zato sem jaz (ker nisem želela imeti sitnosti s poja

    Komentarji