Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

OBČINE

2187 OGLEDOV 22 KOMENTARJEV

Naj se občine združijo tako kot je bilo nekoč nevem čemu so doprinos te male občine ko sedi 12 zapolenih na občini v dobrih 8 letih pa nič narejenega samo da se denar črpa in da imao službo.

36 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Z zfekonj2 26 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


10. 3. 2015

Odziv Ministrstva za javno upravo

Lokalna samouprava je ustavno dana in zavarovana kategorija, ki prebivalcem Slovenije omogoča, da uresničujejo/mo lokalno samoupravo v občinah in drugih lokalnih skupnostih. Razvoj lokalne samouprave vse od leta 2014 pa do danes ima za končni rezultat, da imamo 212 delujočih občin.

V času vse od leta 1993, ko je Zakon o lokalni samoupravi že leta 1993 (ZLS) (Uradni list RS, št. 72/93) s kasnejšimi spremembami, opredelil in razvil status medobčinskega sodelovanja in povezovanja, še posebej pa po letu 2005, ko je bila sprejeta sprememba Zakona o financiranju občin leta 2005 (ZFO-B) (Uradni list RS, št. 90/05), ko je vsebina novega 26. b člena določila, da se občinam, ki v skladu z zakonom organizirajo skupno opravljanje posameznih nalog občinske uprave, v tekočem letu zagotavlja dodatna dotacija iz sredstev državnega proračuna v višini 50% v preteklem letu realiziranih odhodkov občinskih proračunov za financiranje skupnega opravljanja nalog, se je izjemno razvilo medobčinsko sodelovanje in povezovanje pri opravljanju določenih nalog občin. V začetku leta 2015 imamo tako v Sloveniji 48 skupnih uprav, v katere je vključeno 195 posameznih občin. Vsekakor pomemben korak v smeri učinkovitejšega, stroškovno sprejemljivega in smotrnejšega delovanja občin. Seveda, pa vse navedeno, ne daje celovitega odgovora, zato se je v letošnjem letu pristopilo k pripravi Strategije razvoja reforme lokalne samouprave (v nadaljevanju: strategije).

Izhodišča in rešitve iz strategije bodo predstavljena javnosti, ki bo hkrati zaprošena za svoje predloge in pobude. Vsekakor pa bo tudi ta modificirana pobuda aktualna, ko bomo pripravljali končno besedilo omenjenega strateškega dokumenta.

Priloge:

Komentarji