Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Delavci prijavljeni na zavodu za preiskus

4369 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Pozdravljeni,

zavod za zaposlovanje financira delavce, katere delodajalec vzamen ne preisku, zato pa tudi delodajalec prejme 250€ od zavoda za enega preiskuševalca...

Sam sem zaposlen v podjetju, kjer vsak mesec pride na novo vsaj nekaj (3-5) takšnih preiskuševalcev, kljub temu, da za trenutno zaposlene ni dela in se vsak mesec odpusti vsaj enega zaposlenega, ker je delavca pač potrebno plačat, takega preko zavoda pa ne in se še zasluži na njem.

Predlagam, da se to omeji, saj na tak način službo izgubijo že zaposleni v podjetju...

Omejitev bi lahko izgledala takole:

Ob vsaj 5 zaposlenih za nedoločen čas se lahko za en mesec dobi 1 preizkuševalec, v kolikor se zaposlitev za nedoločen čas povečuje se lahko dobi več preizkuševalcev npr. 10 za nedoločen čas, lahko dobi delodajalec 2 na preizkus...

V našem podjetju je trenutno zaposlenih cca 70 delavcev, nakar je le 7 oseb zaposlenih za nedoločen čas...ostali pa pogodbeno.

Prosim, da se to nekako reši, saj se to zelo izkorišča in si tako delodajalci spet manjeo roke z zastonj delovno silo.

18 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D delavec 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 6. 2010

Odziv Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve

Delovni preizkus je eden od ukrepov aktivne politike zaposlovanja, ki ga izvaja Zavod RS za zaposlovanje (v nadaljevanju: Zavod), in sicer z namenom izboljšanje zaposlitvenih možnosti brezposelnih oseb.

Namen delovnega preizkusa je brezposelnim osebam omogočiti, da pred zaposlitvijo oziroma pred odločitvijo o nadaljnjih korakih pri izdelavi zaposlitvenega načrta preizkusijo svoja znanja, veščine, spretnosti in delovne navade. V času delovnega preizkusa tako brezposelna oseba in delodajalec ugotovita ali obstaja možnost nadaljnje zaposlitve na konkretnem delovnem mestu.

Za izvedbo delovnega preizkusa izvajalec odda ponudbo na javno povabilo. Zavod prouči ponudbo glede ustreznosti vsebine predlaganega programa (ali je program usmerjen v dejansko pridobivanje delovnih izkušenj na konkretnem delovnem mestu), predvsem pa ali program ustreza potrebam brezposelnih oseb in potrebam trga dela.

Zavod lahko ponudbo za program zavrne, če je izvajalec na enakem ali podobnem delovnem mestu že uspešno izvedel delovni preizkus, pa do zaposlitve ni prišlo, ali če je vnaprej jasno, da zaposlitev na konkretnem delovnem mestu, kjer izvajalec želi izvesti delovni preizkus, ne bo mogoča. Izvajanje aktivnosti se prične po odobritvi s strani Zavoda in s sklenitvijo pogodbe z izvajalcem.

V času trajanja delovnega preizkusa Zavod brezposelnim osebam zagotavlja dodatek za aktivnost v višini 3,00 EUR na uro ter dodatek za prevoz. Izvajalcu programa lahko Zavod povrne stroške v maksimalni višini do 250,00 EUR, vendar ti stroški zajemajo plačilo predhodnega zdravniškega pregleda (v povprečju 100,00 EUR), stroške zavarovanja za primere poškodbe in poklicne bolezni, del pa je namenjen za povrnitev stroškov dela za inštruktorja. Ta zadnji del Zavod izplača le, če prejme poročilo izvajalca z natančno navedbo opravljenega števila ur, ki ga potrdi tudi brezposelna oseba.

V letu 2008 je bilo v delovni preizkus vključenih 2.205 oseb, od tega se jih je v obdobju 12 mesecev po izteku programa zaposlilo kar 79,23%. V letu 2009 je bilo za delovni preizkus sklenjenih 3.353 pogodb. Do konca januarja 2010 se je zaposlilo 2.290 oseb, kar pomeni da je delež izhodov v zaposlitev 68,30%. Predvidevamo pa, da se bo delež izhodov v zaposlitev še izboljševal, dejanski rezultat pa bo mogoče podati po poteku 12 mesecev od zaključka vseh vključitev.

Program delovni preizkus se je izkazal za zelo uspešnega in je eden od programov aktivne politike zaposlovanja v okviru katerega Zavod beleži največji prehod brezposelnih oseb v zaposlitev.

Namen vključitve v delovni preizkus je prehod brezposelnih oseb v zaposlitev in sklepamo lahko, da je namen delovnega preizkusa dosežen, saj se zaposli skoraj 80% vseh vključenih brezposelnih oseb.

Na podlagi podanega predloga bo Zavod v roku 30 dni preveril izvajanje programa pri delodajalcih, ki so v zadnjem letu izvajali delovni preizkus za več kot 5 oseb. Na tej podlagi bo Zavod, po potrebi, ustrezno dopolnil pogoje izvajanja programa.

Priloge:

Komentarji