Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uzakonitev pravice do umetne oploditve za vse ženske

5919 OGLEDOV 43 KOMENTARJEV

Predlagam, da vlada resno razmisli o tem, da se končno zakonsko uredijo pravice samskih žensk do umetne oploditve.

Ne zdi se mi pošteno, da se ženske diskriminira po njihovem stanu - ali so samske, vezane ali poročene. Vse bi morale imeti po Ustavi enake pravice.

Nekatere ženske si želijo imeti otroka, pa jih zaradi različnih razlogov ne morejo imeti. Lahko je tudi partner, s katerim je (poročena) neka ženska, nezmožen zaploditi otroka (impotentnost), lahko je imel raka na modih... Seveda ga ženska zaradi tega naj ne bi zapustila.

Torej, v zakonu ne bi smelo biti pogoja, v kakšnem stanu je ženska (samska, poročena, heteroseksualna, homoseksualna, transseksualna ...); vsaka je lahko dobra mati.

----

14. člen (enakost pred zakonom) V Sloveniji so vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj, invalidnost ali katerokoli drugo osebno okoliščino. Vsi so pred zakonom enaki.

50 glasov

33 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR G g1o2r3a4z5d6 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


24. 5. 2016

Odziv Ministrstva za zdravje

V zvezi s predlogom, da bi bilo v Zakonu o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo (Uradni list RS, št. 70/2000 - v nadaljnjem besedilu:zakon) potrebno odpraviti diskriminacijo žensk, ki niso v zakonski oziroma zunajzakonski zvezi z moškim s tistimi, ki so v zakonski oziroma zunajzakonski zvezi z moškim glede možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo, Ministrstvo za zdravje ocenjuje, da je vprašanje vsebinsko zahtevno in glede na dosedanje razprave in pobude še vedno potrebno proučitve s širšega družbenega vidika.

Pri tem je potrebno spomniti, da je bila pred dobrim desetletjem predlagana rešitev že uzakonjena, naknadno pa z zakonodajnim referendumom umaknjena. Ob tem se je potrebno zavedati, da naša družba na področju priznavanja različnih vrst družine ne sledi sodobnim definicijam, zato na ministrstvu ocenjujemo, da brez širše družbene podpore tudi navedenega predloga ni mogoče ustrezno obravnavati in ga uzakoniti.

Ne glede na navedeno, pa Ministrstvo za zdravje ocenjuje, da je zakon, ki ureja postopke oploditve z biomedicinsko pomočjo, potrebno posodobiti, zato bo vprašanje postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo samskih žensk obravnavalo v kontekstu celotnega urejanja področja in pri tem upoštevalo in poskušalo razrešiti že navedene dileme ob sodelovanju vseh deležnikov, ki lahko zagotovijo ustrezno obravnavo te problematike. Zaradi drugih prioritet, ki se nanašajo na sprejemanje sistemskih sprememb na področju zdravstvenega zavarovanja in zdravstvene in lekarniške dejavnosti pa Ministrstvo za zdravje v letošnjem letu ne predvideva sprememb veljavnega zakona.

Priloge:

Komentarji