Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Podelitev zastave

3799 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

Predlagam, da se vsakemu državljanu Slovenije ob polnoletnosti podeli slovenska zastava. Enako bi veljalo za polnoletne prebivalce, ki pridobijo slovensko državljanstvo. Tako bi vsak državljan imel zastavo in pravico ter dolžnost jo izobesiti ob naših praznikih, z njo zastopati našo domovino na tekmah in ostalih prireditvah. Tujcem, ki bi pridobili državljanstvo, bi dali vedeti, da jih imamo za svoje in jim ponujamo boljše možnosti, ti pa bi se bolj istovetili s Slovenijo.

13 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K Kralj 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


12. 3. 2018

Odziv Ministrstva za javno upravo

Poleg grba in himne Slovenije je tudi zastava državni simbol, določen v Ustavi Republike Slovenije. Slovenski grb, zastavo in himno so uvedli že amandmaji k ustavi leta 1989 in 1991, nova ustava pa je njihovo vsebino vključila v 6. člen. Iz državnih simbolov, tudi iz državne zastave, naj bi bilo razvidno, da je nosilec državnosti RS slovenski narod. Za oblikovanje in vzdrževanje slovenske narodne zavesti ima ta zastava izjemno simbolno vrednost in čustveni naboj. Iz teh razlogov je bila slovenska narodna zastava prevzeta tudi kot slovenska državna zastava. Da bi tudi na zunaj poudarili njen značaj kot simbol samostojne slovenske državnosti, je bil na zastavo dodan tudi slovenski državni grb.

Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Uradni list RS, št. 67/94; ZGZH) ureja grb, himno Republike Slovenije ter slovensko narodno zastavo. Ta zakon v določbah od 12. do 14. člena določa kje je zastava stalno izobešena, kdaj se zastava izobesi in kdaj in ob kakšnih dogodkih je zastava lahko izobešena. V nobeni od določb pa ZGZH ne določa obveznosti za posameznika, torej fizično osebo, da ta izobesi zastavo, prav tako ZGZH v kazenskih določbah ne določa sankcije (globe) za prekršek, če posameznik zastave ne izobesi.

Ministrstvo za javno upravo, ki je pristojno za tolmačenje in pripravo ZGZH, pojasnjuje, da v Normativni delovni program vlade za leto 2018 oziroma na seznam predlogov zakonov, ki jih bo Vlada RS predložila Državnemu zboru RS, morebitne spremembe veljavne zakonske ureditve državnih simbolov, ki bi predvidevale obveznost izobešanja zastave za fizične osebe, niso vključene.

Ob navedenem ter upoštevajoč dejstvo, da bi v primeru podelitve zastave ob polnoletnosti vsakemu državljanu Slovenije in polnoletnim prebivalcem, ki pridobijo slovensko državljanstvo, navedeno vključevalo tudi vsakoletne izdatke za državni proračun, hkrati pa je vpliv na dvig narodne zavesti v smislu, kot je navedeno v predlogu, negotov, ministrstvo prejetega predloga ne podpira in meni, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

Priloge:

Komentarji