Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Zasebnost na internetu in doma

5058 OGLEDOV 3 KOMENTARJI

Zahtevamo, da se zakonsko zagotovi zasebnost na internetu in doma, ter policiji prepreci posegovanje v naso zasebnost doma, ter na internetu, ter onemogoci, oziroma kaznuju kakrsnokoli aktiviranje kamer in mikrofonov na daljavo preko interneta na nasih domacih PCjih, prenosnikih, GSMih ali kakrsnekoli prenosne naprave ali fiksne naprave z vgrajeno kamero in mikrofonom, pod pretvezo zascite otrok, uporabnikov ali drzave pred morebitnimi preprodajalci mamil, orozja ali teroristov, saj ljudje tako zgubijo popolnoma svojo zasebnost in varnost, saj ve se, da policija, oziroma doloceni organi pregona imajo lahko omogocen dostop do nasih kamer in mikrofonov, ter jih lahko daljinsko vklopijo.

Z temi informacijami nisem razkril nobene tajne zadeve, saj vecina stvari je splosno znanih, oziroma tudi uradnih, za primer lahko navedem spodnje linke, je pa tudi dosti drugih primerov.

www.tomsguide.com/us/police-student-webcam-spy-laptop,news-6040.html

Kakrsenkoli dokaz dobljen na tak nezakonit nacin mora biti pravno nemocen, saj ljudje morajo imeti pravico do zasebnosti in ta pravica jim ne sme biti krsena pod nobenim pogojem, saj drzava si je ze tako zela prevec pravic v roke, ter omejila nase.

19 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Anti NWO 142 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 5. 2010

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Policija nima nobenih zakonskih možnosti in dovoljenj, da bi v zasebnost posameznika posegala na način, kot ga opisuje občan, torej z nekakšnim aktiviranjem kamer, mikrofonov na uporabnikovih napravah (računalniki, prenosni telefoni ipd.) preko interneta. Le na podlagi določil ZKP lahko policija za pridobitev dokazov (pomembnih za kazenski postopek) pridobi pisne odredbe sodišča, ki se nanašajo na prikrite preiskovalne ukrepe, katerih določbe so natančno navedene v 149.a, 149.b in od 150. do 155. člena Zakona o kazenskem postopku (v nadaljnjem besedilu: ZKP). Torej, trenutno veljavna slovenska pravna ureditev (ustava, ZKP, KZ, ZeKom ipd.) natančno določa kdaj, na kakšen način in pod katerimi pogoji lahko policija pridobiva dokaze tudi na način, da "vstopi" v posameznikovo zasebnost. Dokazi, pridobljeni v nasprotju s pravnim redom, so seveda pridobljeni na nezakonit način in seveda v nadaljnjem kazenskem postopku izločeni. Takšno ravnanje pa predstavlja tudi kaznivo dejanje Neupravičenega prisluškovanja in zvočnega snemanja (137. člen KZ-1), Neupravičenega slikovnega snemanja (138. člen KZ-1), Kršitve tajnosti občil (139. člen KZ-1) oziroma Kršitve nedotakljivosti stanovanja (141. člen KZ-1).

Priloge:

Komentarji